Vauvalle jogurttia

äteritsiputeritsipum

Teen itse vauvan ruoat. Olen käyny vakoilemassa kaupan hyllystä ideoita ruokiin. Tietäiskö joku että mitä jogurttia ja rahkaa noihin valmis purkkiruokiin on käytetty?

6

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se ihan samaa ole kuin me itsekin kaupasta ostamme, mutta sokeroimatonta. Kysyin asiaa Piltiltä, koska neuvolan ohjeissa ym. neuvotaan antamaan maitotuotteita vasta 10kk alkaen ja noissa kaupan vauvanruuissa on rahkaa, jukurttia ja kermaa ym jo 5kk ikäisille tarkoitetuissa.
      Vastaus oli "Rahkat ja jogurtit valmistetaan lehmänmaidosta, mutta proteiinimäärä ja jogurtin määrä ovat alhaisia ja vastaavat ravitsemussuosituksia. Lasten jogurttisoseissa on enemmän hedelmää, vähemmän proteiinia, suolaa ja sokeria kuin tavallisissa jogurteissa. Siksi ne sopivat annettaviksi jo 5-6 kk iästä lähtien."
      Olen myös miettinyt että voisiko siis kotihedelmäsoseeseen lisätä sillointöllöin hieman juggea tai rahkaa esim...

    • äteritsiputeritsipum

      Sitäpä juuri olenkin miettinyt, kun ei maitotuotteita saisi antaa, Kiitos vastauksesta. Ajattelin että puolukan kirpeyttä ainakin mukavasti miedontaisi.

      • huhhahhei!

        No voi jessus. joku täällä palstalla sanoo sinulle, että anna vaan ja sä oot ihan, et jee, no mäpä annan ihan tavallista rahkaa ja jogurttia!

        Ne on tietenkin käsiteltyjä, niinkuin korvikkeetkin, ei niitä ihan noin vaan voi vauvalle antaa...


    • ........

      Ei se jogurtti ole samaa kuin mitä aikuiset syö vaan siis sen jugurtin maitoproteiini on muokattu äidinmaitokorvikkeen kaltaiseksi ja siksi niitä voi antaa jo 5kk ikäisille vauvoille. Vauvan elimistö ei osaa käsitellä normaalia lehmänmaidon proteiinia, joten sen "tavallisen rahkan" laimentaminen hedelmäsoseella ei ole hyvä asia.

    • korvikkeesta

      Ne jugurtit on valmistettu korvikkeesta ja siksi sopivat aikasemmin kun 10kk. En tosin muista mistä iästä lähtien niitä suositellaan. Mutta ei siis lehmänmaitoa vauvalle!!

    • Höhhö'

      Juu, ei tavallista jogurttia alle 10 kk ikäiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe