Vauvalle jogurttia

äteritsiputeritsipum

Teen itse vauvan ruoat. Olen käyny vakoilemassa kaupan hyllystä ideoita ruokiin. Tietäiskö joku että mitä jogurttia ja rahkaa noihin valmis purkkiruokiin on käytetty?

6

618

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se ihan samaa ole kuin me itsekin kaupasta ostamme, mutta sokeroimatonta. Kysyin asiaa Piltiltä, koska neuvolan ohjeissa ym. neuvotaan antamaan maitotuotteita vasta 10kk alkaen ja noissa kaupan vauvanruuissa on rahkaa, jukurttia ja kermaa ym jo 5kk ikäisille tarkoitetuissa.
      Vastaus oli "Rahkat ja jogurtit valmistetaan lehmänmaidosta, mutta proteiinimäärä ja jogurtin määrä ovat alhaisia ja vastaavat ravitsemussuosituksia. Lasten jogurttisoseissa on enemmän hedelmää, vähemmän proteiinia, suolaa ja sokeria kuin tavallisissa jogurteissa. Siksi ne sopivat annettaviksi jo 5-6 kk iästä lähtien."
      Olen myös miettinyt että voisiko siis kotihedelmäsoseeseen lisätä sillointöllöin hieman juggea tai rahkaa esim...

    • äteritsiputeritsipum

      Sitäpä juuri olenkin miettinyt, kun ei maitotuotteita saisi antaa, Kiitos vastauksesta. Ajattelin että puolukan kirpeyttä ainakin mukavasti miedontaisi.

      • huhhahhei!

        No voi jessus. joku täällä palstalla sanoo sinulle, että anna vaan ja sä oot ihan, et jee, no mäpä annan ihan tavallista rahkaa ja jogurttia!

        Ne on tietenkin käsiteltyjä, niinkuin korvikkeetkin, ei niitä ihan noin vaan voi vauvalle antaa...


    • ........

      Ei se jogurtti ole samaa kuin mitä aikuiset syö vaan siis sen jugurtin maitoproteiini on muokattu äidinmaitokorvikkeen kaltaiseksi ja siksi niitä voi antaa jo 5kk ikäisille vauvoille. Vauvan elimistö ei osaa käsitellä normaalia lehmänmaidon proteiinia, joten sen "tavallisen rahkan" laimentaminen hedelmäsoseella ei ole hyvä asia.

    • korvikkeesta

      Ne jugurtit on valmistettu korvikkeesta ja siksi sopivat aikasemmin kun 10kk. En tosin muista mistä iästä lähtien niitä suositellaan. Mutta ei siis lehmänmaitoa vauvalle!!

    • Höhhö'

      Juu, ei tavallista jogurttia alle 10 kk ikäiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1472
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1189
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      463
      961
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      932
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      663
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      98
      662
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      622
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe