merkkailu??

joku vaan

Hei! Koirani on n.2 v uros. Ongelmana on se että jos joku tulee kylään meille koirani saattaa mennä ja merkata hänen kenkänsä mutta merkkaa vain miehen/pojan kengän ei naisten. Voiko johtua siitä että meillä asuu vain nainen ja tyttöjä??
Ja jos menen kylään koiran kanssa koira saattaa merkata taloon jossa on narttu tai ei ole koiraa muttta ei merkkaa jos on vanhempi uros...
Tietääkö joku miten saan käytöksen muuttumaan??

3

112

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • op

      no ihan ensiksi suosittelisin leikkauttamaan koiran! se rauhottaa aika varmasti kun kyseessä on noin nuori koira jolla nyt ne hormoonit on kun murrosikäsellä pojalla ja ennen kun tommonen jää pahaksi tavaksi niin nopeesti puuttumaan.. mut usein noi koirat tossa iässä merkkailee etenkin jos ne pallit on tallella mut eikös niitä merkkaus suojiakin jossain myydä nykysin..

    • ankankka

      Sinun pitäisi opetella enemmän johtajuutta. Koira merkkailee talossa, jos se on johtaja. Se on huono tilanne, sillä ongelmat tuppaavat lisääntymään ajan kanssa. Koira talossa on huono ja epämiellyttävä johtaja, ihminen olisi parempi.

    • joku vaan :))

      Olemme ajatelleetkin että leikkauttaisimme koiran kun ei kuitenkaan pentuja ole haaveissa . Ennen en ollut ongelmaa havainnut kuin nyt kun noin 2kk aikana vaikka olemme olleet kavereillamme joilla on narttuja eikä ole sillon merkkaillut. Ja on kaksi kertaa kengän merkannut.
      Kyllä koira minua tottelee ja sen huomaa että olen lauman pomo. Koiralla on hyvä kontakti minuun ja tottelee todellla hyvin. Ja huonekaluille sillä ei ole asiaa. Mutta nnyt on sängyllekkin yrittämässä välillä

      Kiitos hyvistä vastauksista!! Ja jos jollain on muitakin hyviä vinkkejä niin eikun laittaa vaan tänne!! ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      68
      1066
    2. 64
      1052
    3. 93
      827
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      648
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      575
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe