Hirvittävä hinnat Virossa! Järkytys oli suuri.

Hirveät hinnat! Kato

Oltiin perheen kansssa Tallinnassa eilen ensimmäistä kertaa euro-aikana. Hinnat olivat pompanneet rajusti ylöspäin, ainakin 20%! Monissa tuoteryhmissä vieläkin enemmän. Mitään ostettavaa ei Virosta lapsiperheelle enää oikein löytynyt, ainakaan mitään edullista.

No tietysti viina-urpot hakevat sieltä jokapäiväisen annonksenssa halpaa ja laadutonta vodkaa. Viinan hinnat eivät ilmeisesti ole nousseet siitäkin huolimatta, että Viro on korttanut alkolohiveroja useaan otteeseen. Taitaa veronkorotukset valuneet harakoille.

En yhtään ihmettele, että takastulomatkalla laivalla oli virolaisia ostosmatkaajia Suomeen tulossa. Sanoivat, että ainakin elektroniikka ja vaatteet ovat Suomessa halvempaa.

Laiva tuntui olevan puolityhjä sekä meno ja tulomatkalla. Sataman liikkeet sulkeneet ovia ja niin päin pois. Onko euro vienyt virolaisten ja suomalaisten ostovoiman?

11

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verot eivät nouse

      alkoholiverojen korotukset siis. Niitähän on ollut varmasti ainakin kolme kertaa...???

    • krundik

      No juu jotkut tavarat ovat kalliimpia jopa mutta ainakin meikäläiselle hinta- ja laatutietoiselle löytyy paljon edullisempaa tavaraa, esim. vaatteet ja kengät. Ja valikoimaa on, samalla menen suoraan Viroon jos kerran Helsinkiin ajan.
      Halpishallishoppailijan ei Viroon tosiaan kannatakaan lähteä.

      Mutta meikäläinen hyvän edullisen ruoan ja juoman ystävän siellä kannattaa käydä. Ja kyllä se yksi sama laaduton ? alkoholikin on aina suurinpiirtein puolet edullisempaa kuin meillä. Vodka, olut, lonkero, konjakit, viskit viinit ym.
      Ostin juuri kannettavan, oli noin 35 % edullisempi kuin meillä ja 3 vuoden takuu, jota meillä ei tunneta. Esimerkiksi.

    • Peeter Metskula

      Köyhälle kaikki on kallista. Viroon ei kannata tulla peruspäivärahan turvin. Parempi kauhoa puuronsa naamaan vuokramurjussa.

    • Ei löydy Virosta

      Mitään ostettavaa ei Virosta lapsiperheelle enää oikein löytynyt, ainakaan mitään edullista.

      Totta. Ei löydy Virosta edeullista. Kirpparilta meidän lapsille myös ostetaan vaatteet.

    • Suunnanmuutos

      Virolaiset ovat alkaneet käymään Suomen Lidlissä. Ostosmatkailu muuttaa suuntaa. Suomelle hyvä asia!

    • Pekka Porola

      Eikos tuo Lidl ole saksalainen kauppa? Porot saavat suunsa makeaksi sakuvoimin.
      Taalla alkaa taas porojen joukkovaellus halvan viinan perassa.

    • JepuliJee

      Missähän kaupissa te oikein käytte?

      Eilen tultiin Eestistä autolla tietenkin, kun tuo 50€ autosta edestakaisin mahdollistaa melko suuren tavaramäärän tuonnin ja ei tarvitse raahata ainakaan noita hel***n juomakärryjä koko laivamatkan ja satamassa (menee koko laivamatka pilalle), vaan tavarat saa siististi takakonttiin tukussa/kaupassa ja puretaan kotiovella.

      Itse käymme Eestissä ostoksilla tukussa (jos on vaikkapa toiminimi Suomessa saa kortin), koska ainakin alkoholit ovat SuperAlkoa jonkin verran halvemmat ja lisäksi saa edullisia makkaroita, joiden veroisia ei edes Suomesta saa (tietääkseni), toki hyvää makkaraa saa myös paikallisesta Prismasta ja Rimistä (ennen nimi oli Citymarket), suosittelen myös siellä käyntiä myös. Itse suosimme viinejä ja 3l laatikko viiniä lähtee alle 10€ Suomessa taitaa halvin olla 23,90€, ja ei ole mitään huonoja viinejä. Kuohuviini 2,30€ 0,75l Soviotskaja, ihan hyvä kuohuviini juhliin, Alkossa taisi halvin olla jotain yli 6€.

      Myös tuonti väkeviä saa pari euroa halvemmalla pullo kuin SuperAlkosta ja huomattavasti halvemmalla kuin laivasta, minun suosikki Standard Russian Imperial 17€ , Superalkosta 23€, no tuontitavaraa Venäjältä, mutta suosittelen lämpimästi, ei todellakaan maistu kossulta, vaan on oikeasti hyvän makuista, kyllä venäläiset osaa.

      Me emme kauheasti välitä noista oluista, lonkeroista ja siidereistä, kun ne helposti siirtyvät keskivartaloon, mutta Alkon hinnat ovat aivan järkyttävät verrattuna edes SuperAlkoon, kun vaikkapa hyvät Saku ja A Le Coq 5,2% kori maksaa melkein 11 € (0,33 tölkki 46 senttiä), vastaava tölkki (ei tosin myydä, vertailu oli 0,5l tölkin hinta muutettu 0,33( Alkosta maksaa 1,78 , eli yli 3 kertaa kalliimpaa, myöskään laivoilta ei nykyään kannata juurikaan mitään ostaa. Toki laivoilla on usein erikoisia pulloja juomissa, joista saa helposti hyvän lahjan jollekin.

    • hirmuhinnannaousu
    • wehyer

      Onhan ne hinnat nousseet ja muutaman viime vuoden aikana erityisesti. Kauneudenhoitopalvelut ovat edelleen edullisempia kuin Suomessa. Hoitojen kestoajoissa on näemmä alettu tinkimään, josta tullut huonoa mainosta.

    • eurokusetusta

      Hinnat ovat Virossa nousseet euron mukana samalla kusetustavalla kuin Suomessa kävi aikoinaan. Ystäväni, joka ei uskonut minua kun sanoin että hinnat hilataan ylöspäin - ei ihan heti ettei olisi silmiinpistävää, mutta varmasti muutaman kuukauden sisällä vedoten "inflaatioon" tms. bullshitiin - nyt valittaa, että palkka riittää juuri ja juuri vuokraan ja ruokaan, aiemmin kävi teattereissa ja elokuvissa, nyt nämä kaikki jäi ja viimeksi kun soitin pari päivää sitten, niin kertoi, että joutui viemään korut panttilainaamoon. Siis myyntimanageri!

    • hurja nousu

      Valli baarin tuopin hinta nousi vuodessa 20 senttiä ja on nyt 2.50. Tosin kahden hinnalla saa kolme. St. Pastrickin kermainen lohikeitto maksaa nyt 2.50. Kaksion vuokra edelleen 128 euroa, kuten jo 3 vuotta sitten. Sähkön hinta on vähän noussut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe