Suomen Ikea myymälät tekivät ennätystuloksen

Varkkila

Tuolla aiemmin palstan tietäjä Truuno kertoi meille, että ihmiset eivät enää käy Ikeassa ostamassa lastulevyä jne. Kummallista, että silti luvut kertovat kaikkien aikojen ennätyksestä liikevaihdossa ja asiakasmäärissä....Lukekaa itse Taloussanomista.
Lisäksi hän uskoo ilmeisesti, ettei Kuopion uusi Ikano vedä porukkaa sinne ostoksille, vaan kaikki käyvät sieltä sitten uudessa H&M liikkeessä meillä täällä Varkaudessa, vai miten se nyt meni :)
Kyllä taitaa taas miestä kirpaista, kun porukka säntää Kuopioon ostoksille. No toisaalta, meidän palstan positiivisin henkilöhän toivotti kaikille Kuopion ihannoijille ja H####ille hyvää matkaa Kuopioon, että tästä tulee todella hieno kaupunki sen jälkeen. Mitäs muuten luulette, onko tämä paikka sen jälkeen liiankin positiivinen :)

9

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+11

      On siinä miehellä vähän tekemistä, kun tänne pitää joka päivä kirjoitella!

    • lgflflgl

      Ikea Varkaudessa se sijaan möisi Brunon mielestä enemmän kuin muut yhteensä ja hyvää tavaraa.

      Ikea myy muuten paljon muutakin kuin lastulevypalapelejä, mutta eihän sitä voi tietää, jos Kommilan Siwasta löytyy kaikki tarvittava.

      • Varkkila

        Aika pitkälti juuri näin :)


    • Blokjhdatu

      Varkkila, olisit joskus toimistollas, tänäänkin sua etittiin jonkun logistiikkafirman toimesta ja otti tovin kvg:tä ja ytj:tä ennen kuin osasin opastaa oikeaan puotiin...

      • Varkkila

        Niin, joskus sellaista tapahtuu :)


    • Yleisesti koko kaupan myynti on noussut ei vain Ikealla. Mutta kyllä ne ihmiset on jo huomanneet että esim. juomalasit Ikeasta ei kestä konepesua tai haarukat ja veitset on tehty prässillä pellistä huonolaatuisesta teräksestä. Sitten valaisimet on riisipaperi/spottilamppuja siis halpamateriaalista. Polttimot niiden omia malleja monesti. Keittion tuolit muovista pöydät puumassaa maalipinnalla. Mikä näistä on laatua. Siwasta näitä ei saa vaikka varmaan vimeksi oon käyny Siwassa vuosi sitten. Eikä ne oo halpojakaan siellä. Mulle kaveri esitteli paistinpannua miten halvalla oli saanut sen Ikeasta en viitsiny sanoo että se on vain prässätty levystä ja teflonoitu. Pohja vääntyy heti ensimmäisen lämmityksen jälkeen. Aika näyttää sanon minä. Niin katsokaa se asiakasalue mitkä Kuopioon voi tulla niin se on yllättävän pieni. Siitä pitää laskea pois Savolinna Mikkeli Jyväskylä jne.

      • Varkkila

        Joo joo, huomattu on. Se myynti tulee olemaan kuitenkin jostain pois, joten pikkuputiikit on entistä suuremmassa ahdingossa.
        Lisäksi huonekalu- ja sisustusliikkeissä on jo tapahtunut aika moista myllerrystä Varkaudessakin ja lisää tulee tapahtumaan.


      • Varkkila1

        Tässä Truunon asiatietoa Ikeasta ja asiakaskäyttäytymisestä....


    • partamies sepe

      Käyppä tapaamassa Truunoa grillillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      5047
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      158
      2718
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2262
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1770
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      79
      1753
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      29
      1657
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1495
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1484
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1448
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1421
    Aihe