Minulla on ollut jo noin kuukauden nokkosperhonen sisällä. Kerran vein sen ulos mutta seuraavana päivänä huomasin sen taas sisällä, sen jälkeen päätin että antaa sen sitten elää kodissani. Joskus olen perhosta siirrellyt sellaisista paikoista missä se voisi joutua tallotuksi. Joka kerta olen aluksi luullut sitä kuolleeksi, mutta se onkin siitä vironnut. Välillä se katoaa piiloon, välillä ilmestyy taas. Selailin sitten tietoa netistä ja sain tietää että perhosen pitäisi olla jossain viileässä. Mikä siis olisi paras paikka laittaa perhonen talvehtimaan? Jotkut ehdottavat jopa jääkaappia, jotkut ikkunan väliä. Niin ja pitääkö sillä olla jotain syötävää. Olen nyt kuukauden aikana kiintynyt pikku vieraaseeni ja haluaisin antaa sille parhaat mahdolliset edellytykset selvitä talven yli.
Talvehtiva perhonen
2
185
Vastaukset
- Kohtalotoveri
Tämä ei ole auttava viesti, mutta toivoisin myös kovasti, että joku asiasta tietävä vastaisi. Itselläni on vastaava tilanne menossa, rintamamiestalomme viileässä yläkertaan johtavassa portaikossa majailee nokkosperhonen. Tämä vieraamme on pääosin paikallaan verhossa tai portaassa, välillä paikkaa vaihtaen siis mutta "horteiselta" vaikuttaa. En sitten tiedä, pitäisikö perhosta koettaa vielä saada ulos? Meilläkin portaikossa on valot päällä, mahtaako se häiritä?
- Hmm...
Pehonen kannattaa laittaa vaikka ikkunalaudalle jos siinä on vähän viileää tai sitten jääkaappiin. Voit koittaa syöttää perhosta mutta saattaa olla ettei se herää syömään kuin vasta keväällä. Totuta se hiljalleen viileään kunnes sen voi laittaa horrokseen kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087851
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1266219- 835247
- 1414603
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113250- 623064
- 622996
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112492- 612457
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562086