Talvehtiva perhonen

Kerrostalossaa asuva

Minulla on ollut jo noin kuukauden nokkosperhonen sisällä. Kerran vein sen ulos mutta seuraavana päivänä huomasin sen taas sisällä, sen jälkeen päätin että antaa sen sitten elää kodissani. Joskus olen perhosta siirrellyt sellaisista paikoista missä se voisi joutua tallotuksi. Joka kerta olen aluksi luullut sitä kuolleeksi, mutta se onkin siitä vironnut. Välillä se katoaa piiloon, välillä ilmestyy taas. Selailin sitten tietoa netistä ja sain tietää että perhosen pitäisi olla jossain viileässä. Mikä siis olisi paras paikka laittaa perhonen talvehtimaan? Jotkut ehdottavat jopa jääkaappia, jotkut ikkunan väliä. Niin ja pitääkö sillä olla jotain syötävää. Olen nyt kuukauden aikana kiintynyt pikku vieraaseeni ja haluaisin antaa sille parhaat mahdolliset edellytykset selvitä talven yli.

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kohtalotoveri

      Tämä ei ole auttava viesti, mutta toivoisin myös kovasti, että joku asiasta tietävä vastaisi. Itselläni on vastaava tilanne menossa, rintamamiestalomme viileässä yläkertaan johtavassa portaikossa majailee nokkosperhonen. Tämä vieraamme on pääosin paikallaan verhossa tai portaassa, välillä paikkaa vaihtaen siis mutta "horteiselta" vaikuttaa. En sitten tiedä, pitäisikö perhosta koettaa vielä saada ulos? Meilläkin portaikossa on valot päällä, mahtaako se häiritä?

    • Hmm...

      Pehonen kannattaa laittaa vaikka ikkunalaudalle jos siinä on vähän viileää tai sitten jääkaappiin. Voit koittaa syöttää perhosta mutta saattaa olla ettei se herää syömään kuin vasta keväällä. Totuta se hiljalleen viileään kunnes sen voi laittaa horrokseen kokonaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      278
      6323
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      53
      6225
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5225
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4834
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      226
      4178
    7. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    8. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3686
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3252
    10. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3163
    Aihe