Silmälasit Madeiralta?

Ljurppis

Ollaan menossa ensi kuussa Madeiralle taas pariksi viikoksi.Perheessä olisi aika uusia silmälasit. Onko Madeiralla edullisempi ostaa kaksiteholasit kuin Suomesta? Laatutietoa, kokemuksia?

8

1367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En osaa vastata kysymykseen, kun en tiedä Suomen hinnoista. Voin kuitenkin kertoa muutaman sanan lasien hankinnasta omalta kohdaltani Portugalissa. Ostin itse rajattomat lasit kaikilla lisävarustuksilla pari vuotta sitten ja maksoin niistä muistaakseni noin 700 euroa (Näistä kustannuksista on saanut osan vähentää verotuksessa.). Aikaisemmin oli käyttänyt vain lukulaseja. Nyt myös kaukonäköni oli käynyt riittämättömäksi. Laseissani on iso näkökenttä ja ne toimivat samalla aurinkolaseina, jotka ovat täällä Azoreilla ja Portugalissa ylipäätään tarpeen ympäri vuoden. Olen ollut linsseihin erittäin tyytyväinen. Kehykset ovat rikkoutuneet kerran, sillä toinen sanka katkesi saranan vierestä omia aikojaan ja kehykset vaihdettiin uusiin kuluitta. En ostaessa laseja ottanut niihin mitään vakuutusta.

      Monet liikkeet antavat tyypillisesti tietyistä kehyksistä alennusta saman prosenttiluvun kuin niiden käyttäjän ikä. Myös standardilinsseistä saattaa olla tarjouksia. Silmälasiliikkeet löytyvät mm. haulla oculista. Maanlaajuisia ketjuja on mm. Multiopticas.

      On mahdollista, että kaikkia linssejä ei ole saatavilla Funchalissa. Ne pitää silloin tilata Manner-Portugalissa,mikä voi viedä aikaa.

    • Itse maksoin juuri äskettäin moniteholaseista n. 520 eur Nisseniltä (vakuutus 30 eur päälle). Se kallein linssityyppi (oliko platinavaihtoehto jossa laajin näkökenttä). Lisäksi tuossa hinnassa oli monitehoaurinkolasit vahvuuksilla (niistä halvin vaihtoehto). Kehykset olivat silmälaseissa hintaluokasta 75 eur. Suomessa on silmälaseissa samantyyppisiä tarjouksia kuin Portugalissa. Ja oikeastaan ihan koko ajan.

      • Klasit

        Vertailu kannattaa kotomaassakin. Tosin välttämättä mieleisiä kehyksiä ei löydy joka paikasta.
        Tuo monitehojen vertailu on hieman haasteellisempaa, kun joka optikkoketju kertoo sen lukualueen laajuuden eri tavalla ja se kun on yleensä kalliisti hinnoiteltu. olikohan instrulla satasen per pykälä...
        Itse en ole oikein monitehoihini tyytyväinen, vaikka niissä on laajempi lukualue kuin peruslaseissa, sen sijaan "syväterävät" toimistolasit on hyvät.

        "Automaattisesti" tummentuvia laseja on kaupan, mutta eikö niissä ole ongelmana hitaahko vaaleneminen kun tullaan auringosta sisälle tai ajetaan autolla tunneliin tms? Eli iskee tilapäinen sokeus..., sama vaara tietysti aurinkos.laseilla, jos tarvitsee ajamiseen silmälasit (ei voi katsoa a.lasien ohi tai ottaa ne pois tunneliin mennessä, joka tärkeä juttu Madeiralla ajaessa).


    • piilolinssilude

      Nykyisin on Suomessakin jo niin halpoja tarjouksia silmälaseista,että
      enää ei kannata ulkomailta ostaa.

    • Ja pitäisi viettää pidempi aika kyseisessä paikassa, että ehtii saamaan ne lasit, koska kyllä niitä pitää sovittaakin. Itselläni taisi mennä pari viikkoa lasien saapumiseen.

      • normiaika

        Saman verran menee kotimaassakin normitapauksessa.


    • Ljurppis

      Pari viikkoAHn Madeiralla olisi tarkoitus vietellä.

    • hintojen seuranta

      Eikö ne silmälasit ole ihan saman hintaisia Suomessakin jo.

      Saksasta saa rajattomat lasit 116 eurolla siinä on jo halvimmat sangat. Sangat sitten maksaa 10 eurosta ylöspäin. Kuka nyt lähtee maksamaan niin hirvittäviä hintoja.
      Suomessa on varmasti myös edullisia liikkeitä.

      Kaksitehot saa samaan hintaan huin rajattomat.
      Yksitehot maksaa noin 25 euroa.
      Eli halvalla mennään.
      Mies on aikeissa ostaa silmälasit Suomesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2628
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1332
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1037
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      942
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      884
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      849
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe