MP3 + hifikuulokkeet = AAARGH!!

Paremmasta pitävä..

MP3-musiikkia pidettiin vielä 90-luvun lopussa cd-tasoisena, mutta todellisuushan on kaukana siitä. Oli MP3:n bittinopeus mitä vain, pilalla mikä pilalla.

Varsinkin hifilaitteilla kuunneltaessa esiin tulee MP3:n syynteettimäinen ääni. Viulun äänen kyllä tunnistaa viuluksi, mutta ikään kuin se olisi synteettinen eli keinotekoinen ääni eikä oikeasta akustisesta viulusta tallennettu.

Samoin voimakasta akustiikkaa sisältävät äänitteet ovat yhtä kuraa MP3:na. Myös diskantin tarkkuus ja heleys on kateissa. Sellainen keinotekoinen fiilis rasittaa.

Ja nyt puhun vain MP3-teknologiasta. MP3-soittimien suorituskyky on sitten ihan oma juttunsa. Puhelimet täyttä skeidaa, Apple Ipod siedettävämpi. Kohinaa, säröä, tehonpuutetta jne.

Mutta auta armias, kun työntää oikean cd-audio-levyn soittimeen: se kuulaus, vapaus ja raikkaus on ihan uskomaton!

Olen valmis käyttämään isoja ja kömpelöitä cd-levyjä vain saadakseni hyvää ääntä ja nautintoa. MP3 oli minulle pettymys.

Testattu:
MP3 ---> SPDIF ---> Burr&Brown D/A-muunnin kuulokevahvistin ---> hifi-kuulokkeet Audiotechnica ATH

2

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiffisti

      Kyllä sillä bittinopeudella on iso merkitys. Omien kokemusten mukaan suunnilleen näin:

      128 kbit/s - Kuulostaa selvästi huonolta.

      192 kbit/s - Kuulostaa jo ihan kohtuulliselta, mutta kun vertaa häviöttömään, huomaa kyllä selvästi, että tuosta mp3:sta puuttuu jotain.

      320 kbit/s - Eroa häviöttömään pakkaukseen (flac) äänitteestä riippuen vaikea ellei mahdoton huomata tietokonekäytössä omalla kokoonpanollani.

      (Omassa tietokonekokoonpanossani D/A muuntimena toimii kohtuullisen kelvollinen äänikortti tietokoneen sisällä. Ulkoinen saman tasoinen D/A muunnin olisi ehkä parempi, mutten tähän hätään pysty vertailemaan kuulisinko eroa.)

      Levytila on nykyisin niin halpaa, ettei tuossa 320 kbit/s mp3:ssa ole välttämättä paljoa järkeä. Täysin häviötön flac vie van tuplamäärän tilaa, eikä tarvitse miettiä puuttuuko äänitteestä jotain. Itse olen päätynyt kuuntelemaan tietokoneelta flac-formaatissa.

      Testattu:

      mp3 / flac --> Terratec äänikortti (D/A muunnin Wolfson WM8770 (106dB SNR, -96 dB THD)) --> Stax SRM-252 II vahvistin --> Stax SR-202 elektrostaattiset kuulokkeet

      Kaikki testatut mp3:t tehty Lame encoder 3.98.4 versiolla VBR (variable bit rate) asetuksella.

    • Mainittakoon myös että AAC pakkaus muoto on huomattavasti parempi kuin mp3, kun laadullista eroa katsotaan. Ei toki voita pakkaamatonta muotoa, mutta huonommillakin bittinopeuksilla parempi kuin mp3.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe