Mielestäni ampuma-aseet pitäisi laittaa verolle. Esimerkiksi 2 euroa/toimiva ase.
Tällöin saisimme kerättyä sievoisen summan joka kokonaisuudessaan laitettaisiin pelkästään vanhustenhoidon menoihin. Perushoitotyöhön ja vanhusten kodinhoitotyöhön. Ei lääkäreiden palkkaamiseen, eikä mihinkään toimistotyöntekijöiden palkkaamiseen.
Tämä tulisi hyödyttämään niin metsästysjärjestöjä kuin ampumaseurojakin. Tällöin valtiolla olisi todellinen syy sallia aseharrastajien ja metsästäjien asehankinnat, koska mitä enemmän verotettavia aseita on, sitä enemmän taas olisi verokertymää vanhustenhoidon parantamiseksi. Minä ainakin suostuisin tällaiseen järjestelyyn, vaikka elänkin nykyään pelkällä osatyökyvyttömyyseläkkeellä ja en saa mistään mitään tukia. Eläke ylittää kuulemma nippa nappa sen rajan jolloin saisin esim asumistukea.
Minulla on tällä hetkellä 4 luvallista ampuma-asetta joten siitä tulisi maksettavaa 8 euroa/vuosi. Mielestäni neljä asetta muutenkin riittää metsästäjälle aivan hyvin kaikkiin olosuhteisiin.
Esimerkisi tuon summanhan säästää jo heti alkajaisiksi kun jättää kaksi laukausta sorsajahdissa ampumatta, eli ampuu sen sorsan hyvin tähdätyllä kerta laukauksella, eikä räiski sinne lain vastaisesti kaikkia kolmea paukkua peräjälkeen summamutikassa.
Siinä vaan on yksi paha juttu kun tuo valtio tulee ahneemmaksi ja ahneemmaksi, niin jos se sais alun aseiden verottamiselle niin verohan tietty nousee koko ajan joka vuosi. Ilman mitään mahdollisuutta sen lakkauttamisesta. Aivan kuin auton käyttömaksunkin on käynyt.
Mielestäni kyllä valtion pitäisi perustaa myös ilotaloja joka kaupunkiin. Näilläkin tuotoilla suomen taloutta hieman tasapainoitettaisiin ja kansa olisi tyytyväisempänä nöyrempää. Raiskausrikoksetkin vähenisi ja toisi sitä kautta säästöjä. Kyllä näitä rahankeruumahdollisuuksia on todella paljon, kunhan vaan ne käytettäisiin oikeisiin kohteisiin jonka kansakin hyväksyy. Ei mihinkään Kreikan mafiosoille.
Aseet verolle
11
199
Vastaukset
- huone hullujen
Koita nyt ottaa ne lääkkeet.
- Mutta Turpiainen
Tyhmistä mielipiteistäkin pitäisi periä veroa... Vaikkei se ois enempää kuin 0,1 € / tyhmä idea, niin siinähän maamme talous kohenisi... Ja voitais jopa lahjoittaa ne rahat kreikalle ja muille kriisi-apua tarvitseville maille.
Ja siltikin jäis vielä budjetti ylijäämäiseksi. - watsi
200e on Sipilän ninimi
- verokarhu
Veronkeruu olisi varmaankin hyvä asia, mutta hallinnolliset kulut ylittäisivät todennäköisesti perittävän veron määrän.
Paljon järkevämpää on kerätä veroja yleisluontoisesti, jolloin ei tule tätä kohdennettujen verojen ongelmaa. - Finanssi_ministeri
Ehdotan, että jokaisen ampuma-aseen piipun suuhun asennetaan tunnistin, joka tunnistaa ruutikaasujen perusteella jokaisen laukauksen erikseen ja laskee ne sitten sinetöidyllä laskurilla. Laitteen maksaa aseen haltija.
Kerran vuodessa aseen haltijan pitää viedä ase kunnallisen asevalvojan tarkastettavaksi. Tarkastuksessa todetaan laukausten määrä, jolla kerrotaan kullekin kaliperille erikseen määrätty vero. .22 aseille se voisi olla vaikka 20 senttiä/laukaus ja 12 cal. haulikolle sitten jo 1 euro laukaukselta. Muut aseet olisivat siinä välissä. Siitä voisi jo kertyä mukava summa haittaverona kunnille ja valtiolle. Tuleeko kannatusta?- kuinmyös
Herra aivopierumaisteri ei näytä ymmärtävän että jokaisesta laukauksesta varmasti maksetaan vero ALVIN:n muodossa, mikä määritellään patruunoiden hinnoittelussa.
- Finanssi_ministeri
kuinmyös kirjoitti:
Herra aivopierumaisteri ei näytä ymmärtävän että jokaisesta laukauksesta varmasti maksetaan vero ALVIN:n muodossa, mikä määritellään patruunoiden hinnoittelussa.
kuinmyös.... Kysymyksessä olisi erikseen maksettava käyttömaksu kuten auton kanssa, jolloin maksat ensin autoveron, veroa polttoaineesta ja vielä sen päälle käyttömaksun. Aseen kanssa pääsisi siis halvemmalla, vaikka kysymyksessä onkin hupailuharrastus.
Ai niin ne lääkkeet... - kuinmyös
Ai lääkkeetkö ?... No ota pois vaan.
- Eroveroeurot
Juu jalkapalloihinkin potkuanturi joka laskee vaikka sentin per potku joka kerätään valtiolle. Samoin jääkiekko mailoihin laukaus tunnistin. Ompelukerholaisille viivakoodit per metri lankakerään josta lasketaan ompeluvero valtiolle. Moottorisahoihin kierroslukumittari joka laskee vaikkapa per tuhat kierrosta ja euro veroa valtiolle. Koiran perseeseen paskalaskuri josta kerätä haittaverot. Juu olishan näissä iteaa.
- Hylsytasku
Kannatan kaikkia uusia maksuja! Suomi nousuun harrastusten voimin!
- pölhöläisetsuomalaiset
Luuleeko nämä "veroinnovaattorit", että kansan pussi on uusiutuva rahasampo? Ehei. Kyllä jos valtiolle pitäisi saada varallisuutta, niin se tulee yksin ja vain valtio-omisteisen teollisuuden kautta. Eli juuri sen, mitä on koko ajan Suomesta hävitetty. Vielä 70 luvulla tässä maassa oli valtionyhtiöitä, jotka tuottivat valtiolle varoja, verot olivat sitten siinä tukena. Joskus kekkonen sanoi, että kun hän on siirtynyt ajasta ikuisuuteen, suomella on asiat niin hyvin, että kansan verotukseksi riittää kevyt perusvero. Kuinkas kävikään? Firmat on myöty ja rahnat syöty tai kääritty jonkun liiveihin.Nykypoliitikoilla ei tunnu olevan paskankaan väliä sillä, miten maa makaa. Kunhan jotenkin veroilla putputtaa ympyrää valtioiden valtameressä.
Vai että aseet verolle. Et sitten muuta keksinyt. Miten olis "vittu"- sanan käyttövero sitten. Taitas tulla valtiolle oikea Jackpotti.
Tuosta vaikka alkuun muutama....
https://www.youtube.com/watch?v=_PbWsF-8aJU
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1192744- 872411
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651880- 561807
- 1721785
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581586Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461576- 1231393
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m3881311Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281279