Suomessa on voimassa kummallinen laki, joka tekee linuxilla elokuvien katsomisesta laitonta. No tein eilen ihan tarkoituksella rikoksen voidakseni katsoa dvd-elokuvan linuxilla. Olen asentanut laittomasta lähteestä nuo laittomat dvd-purkukodekit ja käytän niitä aktiivisesti aina kun katson leffoja kotonani läppärillä. En tule piittaaman tekijänoikeudesta jatkossakaan, vaan käytän Microsoftilta aikanaan varastettuja kodekkeja jatkossakin.
Juttu on siinä, että en suostu maksamaan laillista lisenssihintaa Windowsista voidakseni katsoa elokuvia kotonani. Käytän avoimen lähdekoodin linuxia (joka sinänsä on varastamista sekin, koska linux-yhteisö rikkoo Microsoftin mukaan yli 250 eri patenttia laittomasti). Aion myös jatkaa tämänkin rikoksen tekemistä, käytän Ubuntua jatkossakin.
Teosto voi tunkea Microsoftin patentit perseeseensä. On ihan älytöntä, että dvd-elokuvien katseleminen linuxilla on laitonta, samoin muuten Macilla. Ei voi olla niin, että Microsoftilla on oikeus kodekkeihin, joita koko maailma tarvitsee, myös ne ihmiset, jotka eivät maksa laillista hintaa Microsoftille sen paskatuotteista. Varastan kodekit linuxiin enkä osta mitään Microsoftilta. Harjoitan tätä piratismia takuuvarmasti myös jatkossa.
Te voitte kaikki tekijänoikeuden puolustajat mennä biltemaan, ostaa pari metriä köyttä ja vetää itsenne pihapuuhun hirteen. Sillä aikaa kaikilla on oikeus katsella dvd-elokuvia käyttöjärjestelmästä ja sen valmistajasta riippumatta. Laki ei voi eikä saa olla tiellä.
rikoin lakia, tarkoituksella
4
295
Vastaukset
- 25
Sellaista yleistä kansalaisvelvollisuutta ei ole olemassa, että pitäisi kytätä naapurin tai kenenkään mukaan tekemiä tekijänoikeudenloukkauksia. Itse kukin joutuu vahtimaan omia reviirejään, ja kun se pohjimmiltaan on taloudellista toimintaa siinä missä mikä muu business tahansa, niin pitää siinä sen oikeudenhaltijan ymmärtää minkälaisia riskejä ottaa, kun tekijänoikeuden alla päästää jonkin tuotoksen maailmalle.
- ZqZ}!Jul
Linuxissa ei ole mitään laitonta eikä mitään varastettua. Ne patenttijutut ovat Microsoftin levittämiä valheita.
Mutta siinä olet oikeassa että kaupasta rehellisesti ostettujen DVD-levyjen katselu Linuxilla on rikos. Laki tunnetaan Lex Karpelan nimellä. - Loistavaa!!!
Kerrankin todella kansallismielistä uhoa, juuri näin pitää nykyaikana toimia jotta valta olisi jossain vaiheessa kansallissosialistien käsissä!!! Sieg Heil!
- tuhlari875
paskat ostakaa se dvd soitin
mä ostan kaupasta aina uuden levyn katon kerran ja heitän roskiin
se on ihanteellinen tapa ainakin teoston mielestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1916422Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni2133746Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on203297Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a602944Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,942668Tämä on persut
Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven52565IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-332287Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.352035- 751885
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:591829