itä

9312

kaikki morkkaa neukku aseita mut mulla pelaa ku unelma 200m tupakkiaskin kokosta kasaa.toki on ku kirveellä tehdyn näkösiä.Paikallises aseliikkees joku sano et ei itäaseilla tee mitää ni myyjä opasti sankarihaudoille ja sano et me kattoo tekeekö mitää.

5

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkkiaseita itsellä

      Aivan! Jos ei "itäisessä suurvallassa" ole muuta toimivaa osattu / onnistuttu tekemään, niin ainakin aseet on olleet toimivia. Ei ehkä "hienoja", mutta käyttöön sopivia. Ja onhan siellä kyllä muutamia uniikkikappaleita tehty viimeistellymminkin lahjoiksi arvo-henkilöille.

    • molempi parempi

      kannattaa olla iloinen, että on noin tarkka peli sulle sattunut! Oma itä-soitin ei oikeen meinaa kasaa saada aikaseen sitten millään patilla, mutta kyllä sillä tauluun osuu.
      AR:llä sitten ammuskelen ne tulitikkuaskin kokoset kasat tuolta matkalta! ;)
      Siis ei kaikki morkkaa idän ihmeitä, minä en ainakaan!
      Itse aseessa en näe vikaa jos se tekee tehtävänsä johon se on suunniteltu ja tarkkuus riittää käyttäjälleen, minulle itselle se ei loppupelissä riittänyt niihin ammuntoihin joita myös on tarkoitus harrastaa ja siksi myös AR...

    • Kyllä piiput

      on hyviä, mutta kun laukaisun saa kohdalleen... On yleensä aika karkea.

    • 14+8

      Eihän ne kaikista tarkimpia olekaan, kun sattuvat olemaan sota-aseita, eikä leluaseita, niinkun jenkeillä.
      Sota-aseenhan pitää olla myös halpa, kestävä ja helppo käsitellä & huoltaa kenen vaan. Siinähän se aseiden toimivuus oikeesti nähdään kun ne viedään ääriolosuhteisiin.
      Onhan tuollakin nykyään hienoja leluja, käytössä olevista ehkä AN-94.

      Mitä perus-AK- sarjaan tulee, niin vähän ihmetyttää ne tähtäimet siinä... Osuuko niillä mihinkään (tai lieneekö tarkoituskaan osua..)

    • realismia

      No ei kaikki neuvostoliitossa tehdyt kuitenkaan sota-aseita ole ollut :)
      Onhan siellä myös suht laadukkaita kilpa-aseitakin tehty.
      Ja osahan näistä jenkkien "lelu-aseista" myös on tehty sotaan tai muuhun erikoiskäyttöön... Ja iso osa kummankin suurvallan aseista ihan oikeaan arkiseen käyttöön kuten metsästys.
      Näissä kummassakin maassa suurinosa aseista on pyritty tekemään halvalla ja toimiviksi, eli hinta/laatu-suhde kohdallaan ilman hienoja ja kalliita toimivuuteen vaikuttamattomia koristeluita. Tosin myös viimeistelystäkin on usein tingitty, mutta edelleen niin ettei se toimivuuteen ratkaisevasti vaikuta lyhyellä aikavälillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe