Kun olen sulkemassa konettani niin näyttöön tulee että alä sulje konetta kone sulkeutuu itsestään. Näytössä on päivitykset 1/3.... mutta koskaan kone ei kuitenkaan päivitä lupauksista huolimatta ja tätä jatkunut jo ainakin vuoden?
Miten ihmeessä osaan päivittää koneeni? Jotenki hidaskin, mutta onhan tää jo kuitenki n 6 vuotta vanha.
Miten ihmeessä osaan päivittää koneeni? Jotenki hidaskin, mutta onhan tää jo kuitenki n 6 vuotta vanha.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mistähän päivityksistä on kysymys ja mikä käyttöjärjestelmä, mikä kone jne?
Eli vuoden päivittämättömänä oleva XP? kone.
On aika kaivaa esiin asennusromppu ja jatkaa siitä eteenpäin.
Käyttöjärjestelmä on XP ja kone on Fuitsu Siemens ja Windowsin päivityksistä on kait kysymys? En tiedä yhtään nyt miten toimin? Olen täysin aloittelija.
Laita koneen mukana tullut / itse polttamasi XP asennuslevy/ palautuslevy CD / DVD asemaan, käynnistä kone uudelleen ja seuraa ohjeita.
Kirjoitit että "Jotenki hidaskin..." niin minun mielestäni uudelleenasennus on helpompi tapa edetä kuin yrittää ruveta säätämään sataa eri asiaa ja lopputuloksesta ei ole mitään tietoa.
Jos kone on ollut sulla alusta saakka eli kuusi (6) vuotta, et enää voi olla aloittelija, ellei sulla sitten ole sellainen asenne, että simppelisti vain haluat olla ikuinen aloittelija juuri näissä tietokoneasioissa.
Olen lähinnä vaan surffannut ja maksellut laskuja. En ole mitään varmuuskopioinnut yms eli en tiedä yhtään mitä teen jos kovalevy nyt hajoais?
Ei siinä ole mitään tehtävissä, levy vain vaihdetaan uuteen. Varmuuskopiot on siinä vaiheessa oltava tehtynä tai kaikki menee.
Itse en ole polttanut mitään, eli laitan koneen mukana tulleen levyn DVD asemaan. Mutta jos kaikki menee jotenkin mönkään? häviääkö mun kaikki tidot tässä toimenpiteessä? Tuntuu tosi vaikealta nyt tää?
Tosiaan!!! Hyvä pointti. Kaikki omat tiedostot (valokuvat, musiikki yms.) ensin talteen, vaikka toiselle kiintolevylle, DVD levyille, tikulle...
Asennus on kyllä helppo mutta koska kyse on XP:stä niin siihen tulee valtava määrä päivityksiä heti asennuksen jälkeen. Kymmenessä vuodessa niitä on kertynyt paljon.
Mulla on tää koneen mukana tullut asennuslevy vielä avaamattomana kelmussa. Onko se tää: Microsoft Windows XP Home Edition?
Kuulostaa aivan oikealta, laita se asemaan ja käynnistä kone.
Menen nyt kaljakauppaan. Jos tulee jotain eteen niin toivottavasti joku muu jatkaa. Onnea asennukselle.
En tohdi, ja en ole vielä kuviakaan yms tallentanut kun ei ole tikkua tai niitä dvd levyjä, huh pidän ruokatunnin tässä välissä:) joo mä tiedän että siellä päässä nauretaan jopa ääneen, mutta otan tään varovasti ja etenen niin etten mokaa koko juttua.
Ja hitto kyllä mäkin haen lastin olutta illaksi, ei tätä muuten kestä:)
Ei sinulla ole tärkeitä kuvia kun et ole niitä varmuuskopioinut mihinkään... Kun kovalevy menee rikki niin kuvat häviävät ikiajoiksi.
On todella tärkeitä kuvia monia satoja, en vaan osaa kopioida ja en tiedä millaisia levyjä tai tikkuja ostan johon kopioin?
Ennenkuin teet mitään, niin käy hakemassa kirjastosta, tai kirjakaupasta jon-
kinlainen opas jossa opetetaan tietokoneen käyttöä. Kaikkein paras on sellai-
nen opas, joka käsittelee koneellasi olevaa käyttöjärjestelmää. Niissä opete-
taan varmuuskopioinnin teko ynnä muut vastaavat.
Käypä Windows update sivustolla tarkistusretkellä.
Miten niin et osaa kopioida .Mistä ihmeestä ne kuvat ovat koneellesi "ilmestyneet"? Minun on ainakin pakko KOPIOIDA kuvat yms. koneelle.
No hu hu! Minä täällä taas ja pää niin kipee kun voi vaan krapulaisella olla:( Nyt en pysty kyllä muutakuin lepäämään ja jätän asennushommat alkuviikkoon. Pitikin taas hakea ja ottaa ihan liikaa olutta...