heruminen tekee kipeää

Synnytyksestä 6 viikkoa ja maidon heruminen rintoihin tuntuu välillä todella kipeältä..???
Muutenkin rinnat tuntuvat pikkuhiljaa muuttuvan kipeämmiksi. Olisiko kyseessä bakteeritulehdus? Käsitykseni mukaan tulehdus kylmästä tulee nopeasti ja kuumeen kanssa. Olenhan kyllä helteellä ollut ulkona hihattomassa....Ja maidontulo on vähentynyt myös.

antakaa neuvoja!
53576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olen imettänyt 3 lasta ja rinnat ovat välillä kipeät kun ovat niin täynnä maitoa, ilman tulehdustakin, esim. kyljellä nukkuessa painavat kun maitoa on paljon, jos tulee pahkura ja onpunoitusta kuumetta on sitten eri asia

Äänestä
  • Täynnä eivät ainakaan ole, kun tosi pehmeät, eikä tahdo tulla maitoa tarpeeksi. Voisiko liittyä maidon lopumiseen...?

    Äänestä

  • äityli kirjoitti:

    Täynnä eivät ainakaan ole, kun tosi pehmeät, eikä tahdo tulla maitoa tarpeeksi. Voisiko liittyä maidon lopumiseen...?

    Ei se maito niin vain lopu, jos imetät lapsen nälän mukaan. Alkuun rinnoissa voi olla kipuja ja outoja tuntemuksia, mutta ne menevät ohi, kun maidon tulo tasaantuu. Syötät vain lasta ja uskot siihen, että maitoa tulee. Vauva saa maidon herumaan yleensä paljon paremmin kuin itse lypsämällä. Muista syödä ja ennen kaikkea juoda kunnolla, että maitoa tulisi.

    Rintatulehduksen kyllä tunnistat. Kuume nousee nopeasti lähelle 40 astetta, rinta on punainen ja kova ja niin kipeä, että siihen ei voisi koskeakaan. Itse olen sen kolme kertaa sairastanut, ja sitä ei voi sekoittaa mihinkään maidonnousukipuun. Rintatulehduksenkin aikana kuitenkin pitää imettää, koska vauva saa rinnan parhaiten tyhjennettyä, mikä helpottaa kipua. Ja antibioottikuuri on se, mikä taudin parantaa.

    Äänestä

jos rinnassa tuntuu kipeä pahkura ja siinä kohdalla kipeä alue, niin kyseessä on tiehyetukos. silloin imettäminen sattuu ja se voi edetä rinta tulehdukseksi. jos näin on niin yritä tyhjentää rintaa mahdollisimman paljon ja lämmitä sitä jollain ja hiero kevyesti kipeää aluetta. voit ja sinun täytyy imettää vaikka sinulla olisi rintatulehdus tai tiehyetukos. näiden kahta on vaikeaa aina erottaa toisistaan, mutta sillä ei niin ole merkitystä kun hoito on sama. rinta pitää saada tyhjennettyä ja vauva on paras apu siihen.

sanotaan, että kylmä ilma vaikuttaa rintatulehduksen tuloon, mutta itse en ole huomannut sellaista. suojaa kuitenkin rintasi kylmältä varmuuden vuoksi. jos rintasi on muuttunut kovaksi ja todella kipeäksi, niin mene lääkäriin.

vauva hylkii helposti kipeää rintaa. maidon maku voi muuttua oudoksi eikä maito heru niin helposti kun imettäminen sattuu. voi olla, että kipu on myös herumisesta aiheutuvaa kipua. silloin rinnassa ei ole punaista kipeää aluetta. luulisi kivun vähenevän ajan myötä. kaikki kivut voivat vaikuttaa maidon herumiseen. yritä rentoutua ja ottaa mukava asento imettäessäsi.

monesti äidit luulevat maidon loppuvan kun maidon nousun jälkeen maidon tulo tasoittuu ja rinnat tuntuvat taas pehmeiltä ja jopa tyhjiltä. lypsäminen tai rintojen pehmeys eivät anna todellista kuvaa maidon tulosta. maito ei heru niin hyvin lypsämällä. poikani sai pelkkää äidinmaitoa ensimmäiset 6kk enkä lypsämällä saa kuin 20-60ml kerrallaan maitoa tulemaan.

Äänestä
  • Terve, ja HAUSKAA JUHANNUSTA kaikille!!

    Itse kaksi lasta imettäneenä, huomasin välillä
    että maitoa tuli TOSI vähän ja vauva oli tosi
    äkäinen, ja siinä vaiheessa kun on usein väsynytkin, niin antaa tosi helposti periksi, ja siirtyy tutteliin, mutta näin jälkikäteen on aina
    hyvä sanoa ettei se kannata kuin äärimmäisessä tapauksessa. Mulla rinnat kipeytyi ekan 2 kk aikana välillä aika lailla, ja tuntui omasta
    mielestä että vauva imas rinnan tyhjäksi samantein, mutta on TÄYSIN normaalia että välillä
    niillä on tämmönen tankkausvaihe ja jos vielä edellisinä päivinä on syönyt vähemmän, niin maito
    heruu jo senkin takia huonommin. Yritä jaksaa, ja
    kysy vaikka neuvoa neuvolasta, oma mieli rauhoittuu ja maito heruu jo senkin takia paremmin ja ei senkään takia tee ehkä kipeää niin. TSEMPPIÄ JA ONNEA SULLE, VAUVA ON IHANA LAHJA!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äityli kirjoitti:

Synnytyksestä 6 viikkoa ja maidon heruminen rintoihin tuntuu välillä todella kipeältä..???
Muutenkin rinnat tuntuvat pikkuhiljaa muuttuvan kipeämmiksi. Olisiko kyseessä bakteeritulehdus? Käsitykseni mukaan tulehdus kylmästä tulee nopeasti ja kuumeen kanssa. Olenhan kyllä helteellä ollut ulkona hihattomassa....Ja maidontulo on vähentynyt myös.

antakaa neuvoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu