Emäntä lähti toisen kelkkaan vuosi sitten, nyt sitten vielä tämä metallin lakko päällä. Miten ihmeessä tässä tullaan pärjäämään lasten kanssa (3). Miksi nuo ay-liikkeet ei huomioi meitä yksinhuoltajaperheitä ? Jos tuo lakko nyt todella tulee, niin kauankohan menee ennen kun saadaan taas perheiden taloudet tasapainoon.
Ei Ei kun ei tahdo jaksaa....Per....leeeeeeeeeeee
Ei Ei kun ei tahdo jaksaa....Per....leeeeeeeeeeee
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ota rikas akka, joll on maita.. karjaa. Olet pehtoorina akalle, kyllä hän hyvin pitää, kun jaksaa duunata..myöskin yöllä!
Ei kai ex kyllästynyt diakonaali"hiihtoon"?
Näinä aikoina näitä yksinhuoltaja perheitä alkaa olemaan taajaan..sanonnalla; ei huvita, vaikka lapsia olisi kuinka monta, vastuita ei nimeksikään, kun baarissa on hauskaa..
Lakot on vihonviimmeinen keino pitää duunarin kulutustasoa jotenkin reilassa..sinunkin, kun tilinauhaa katselet, ei pekkasia, lomia, isyyslomiakin, ole manulle illallisella tarjottu, kyllä niitä on lakoillakin korjattu, vaikka tämä ehkei sinun asiaa korjaa heti, koeta kestää kumminkin, lapsien ehdolla..jooko!
koko viikonloppu runkkailen.T:jake
Melkein masennus päällä, taidan ottaa Suomi viinaa, siinä kun on se siniristi lippukin.
tottamaar ei mitään ole saatu ilmaiseksi.
Silloin kun tosimiehet olivat asialla olivat myös tosiasiat päin pecettä.
Sitten tuli ahneus mukaan, lennonjohtajat, lentäjät, lääkärit, sun muut isotuloiset alkoivat kiristämään lisää liksaa ja maksajina on sen jälkeen olleet pienempituloiset.
Panee ( ei paneta) miettimään, että kun lakkoillaan, niin aina pitäisi eroja laittaa alapään palkkoihin, eikä prosentteja yläpäähän.
Pitäisi nuoren polven,jotka nyt ovat työelämässä kysellä niiltä vanhoilta parroilta,jotka ovat eläkkeen lähellä,mistä on tulleet kaikki edut,vuosilomat,pekkaset,ylityökorvaukset yms.Ei niitä ole työnantaja huvikseen antanut vaan Ay-liikkeet ja työläiset ne on taistelleet.Lakko on liitollekin se viimeinen vaihtoehto,mutta jos tilanne ajautuu siihen ei ole muuta vaihtoehtoa.Kiinassa esim. ei ole vahvaa Ay:tä ja mites siellä duunarit pärjäilee.Myöskin työsuojelu tulee Ay:n kautta.Kärsitään metallin lakko ja ollaan hengessä mukana yleensä myös muut työläiset hyötyvät,kun joku ryhmä uskaltaa taistella,eikä kannata omaa kättä pureskella liitot ne on duunarin puolella
Totuushan on kuitenkin niin, että työnantaja sen palkan maksaa ja viimekädessä yrityksen asiakas. Ay-liike ei maksa palkkaa kuin omille toimitsijoille...ei duunarille. Ay-liike on vähän niinkuin mafia, joka kiristää suojelurahaa tästä välistä.