Lakkovaroitus!

L.akko

14

406

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • So what?

      Eipä pahemmin vaikuta.

      Meilläkin suurin osa ei kuulu liittoon, joten emme mene lakkoon.

      Ja vaikka menisimmekin, niin kyllä Intian ja Dublinin porukka sen aikaa hommat hoitaa.

      • trade

        Fantasiamaailmassani teidän liittoihin kuulumattomat eivät saisi nyt sovittuja palkankorotuksia eikä muita herkkuja, mitä tes tuo.


    • Kelju Kojootti

      "So what"-nimimerkin kommentti kuvastaa hyvin it-yrityksissä työskenteleviä, suurin osa yksinkertaisesti liian tyhmiä/ja/tai yksinkertaisia, etteivät tajua mitä voisivat hyötyä liittymällä littoon.

      Ei kiinnosta ~5% palkankorotukset (inflaatiokorotukset), halutaan matkustaa omalla ajalla työmatkat (yrityksen toimipisteestä toiseen), tehdään onnessaan palkattomia ylitöitä "liukumana", puhumattakaan työnantajan edellyttämistä ilmaisista varallaoloista, jotka ERTO TES on sallinut.

      Tuohon listaan voisi vielä lisätä liiton lakimiehen, joka auttaa riita tilanteissa työnantajaa vastaan. Ilman liittoa olet heikoilla, jos työnantaja päättää ulkoistaa/irtisanoa sinut "pätevällä" syyllä kuten ulkoistamalla työt Intiaan.

      Ihan vaan vinkkinä: http://www.tietoala.fi/

      • Miksi liittoon??

        Eipä kiinnosta nuo liittojen neuvottemat muutaman prosentin korotukset, kun jo parinkymmenen vuoden ajan olen neuvotellut omat korotukset, jotka ovat olleet aivan toista luokkaa, kuin nuo muutaman prosentin korotukset.

        Ja en ole ilman korvauksia tehnyt yhtään työmatkaa. Ja jokaisesta ylityötunnista on maksettu normaalit ylityökorvaukset. Työhoni ei ole koskaan kuulunut varallaoloa, mutta jos olisi, niin ei olisi tarvinnut sitäkään ilmaiseksi tehdä.

        En ymmärrä, mitä hyötyä liittoon kuulumisesta olisi. Käsittääkseni se on hyvä hiljaisille hyssyköille, jotka eivät osaa itse pitää puoliaan.

        Sama koskee lakimiehen palveluita. Enpä ole niitäkään tarvinnut, koska asiat kyllä tähän mennessä on saanut selvitettyä työnantajan kanssa puhumalla. Tosin mitään ihmeellistä erimielisyyttä ei ole ollutkaan.

        Ja ammattitaitoni ja osaamiseni on sellaista, että päiväänkään en ole ollut yli 30 vuotisen IT-urani aikana ollut työttömänä.

        Joten omalta kohdaltani en näe mitään järkeä kuulua liittoon. Pelkkä työttömyyskassa riittää. Tosin sitäkään en ole tarvinnut.


    • Kalle Kojootti

      Toi on totta mitä Kelju Kojootti kirjoitti.
      IT-Yrityksissä on todellakin tyhmiä töissä, en ole koskaan ymmärtänyt että matkustetaan omalla ajalla työmatkoja. Tai sitten on niin suuri palkka ja pitää kuolata ylöspäin vaan.
      Ja ei olla liitossa joka kertoo että porukat hyvinkin pitkälle on tyhmiä/ja/tai yksinkertaisia, etteivät tajua mitä voisivat hyötyä liittymällä littoon.
      Itse olen aina saanut matkustamisesta palkkaa ja muut nitisee kun en ole suostunut ilmaiseksi matkustamaan koskaan työaikana.

      Välttäkää IT-alaa koska kukaan muukaan eri alalla työskentelevistä ei tajua näitä IT-alan ihmisiä yhtään.

    • iitee-mies

      Kun paperimiehet lakkoilivat viimeisen kerran, työnantaja pisti työsulun siihen päälle, jonka jälkeen alkoikin tehtaiden alasajo Suomessa.

      Joten lakkoilu on vaarallista. Toisaalta paperimiehet olivat siihen mennessä hankkineet mielettömät edut, oli saunalisää, seisokinpoistolisää jne. Mitä etuja it-miehet ovat itselleen hankkineet?

      Inflaatiokorotus kuulostaa reilulta, eikö kuulostakin?

      • Waterboy

        Olet joko tyhmä tai tietämätön jos kuvittelet että palkkakustannukset vei paperiteollisuuden pois suomesta. Googletapa huviksesi, kuinka paljon palkkakustannus vuodessa on alan kokonaismenoista. Sen jälkeen googlaa, kuinka paljonko logistiikkakustannus on vuodessa Aasian ja Suomen välillä.

        Nuo tiedot kun selvität, niin ainakin tietämättömyys pitäisi poistua.


    • iitee-mies

      "IT-Yrityksissä on todellakin tyhmiä töissä, en ole koskaan ymmärtänyt että matkustetaan omalla ajalla työmatkoja. "

      Missä yrityksessä/yrityksissä näin tapahtuu?

      • sfsfsdfsdf

        Varmaan about kaikista firmoista löytyy niitä tossukoita, jotka tätä tekevät. Vaikka siis ei olisikaan sopimuksellista velvoitetta.


      • iitee-mies
        sfsfsdfsdf kirjoitti:

        Varmaan about kaikista firmoista löytyy niitä tossukoita, jotka tätä tekevät. Vaikka siis ei olisikaan sopimuksellista velvoitetta.

        Tarkoittaako tuo "omalla ajalla" virka-ajan ulkopuolella siten, että siitä maksetaan kuitenkin korvaus? Vai ei?


      • zdhggjhj
        iitee-mies kirjoitti:

        Tarkoittaako tuo "omalla ajalla" virka-ajan ulkopuolella siten, että siitä maksetaan kuitenkin korvaus? Vai ei?

        Tuskin näille tossukoille mitään korvausta maksetaan. Tuskin niitä edes kiinnostaa ovatko sellaiseen mahdollisesti oikeutettuja vai eivät.


      • adasdjfköl
        zdhggjhj kirjoitti:

        Tuskin näille tossukoille mitään korvausta maksetaan. Tuskin niitä edes kiinnostaa ovatko sellaiseen mahdollisesti oikeutettuja vai eivät.

        kyseisen menetetyn vapaa-ajan voi pitää itse vapaana töistä palkallisena...
        sen verran ainakin pitäisi olla sovittuna vaikka suullisesti


      • .
        zdhggjhj kirjoitti:

        Tuskin näille tossukoille mitään korvausta maksetaan. Tuskin niitä edes kiinnostaa ovatko sellaiseen mahdollisesti oikeutettuja vai eivät.

        "VARMAAN ABOUT kaikista firmoista..."
        "TUSKIN näille tossukoille..."
        "TUSKIN niitä edes kiinnostaa..."

        On aina mukavaa kun mielipiteet perustetaan vankoille tosiasiolle ja varmoille ja todistetuille faktoille.

        Tosin mielipiteet nyt muutenkin ovat kuin persereikä: Jokaisella on yksi, ja jotkut ovat jatkuvasti tarjoamassa omiaan muille.


      • LOLLOLLOLLOL
        . kirjoitti:

        "VARMAAN ABOUT kaikista firmoista..."
        "TUSKIN näille tossukoille..."
        "TUSKIN niitä edes kiinnostaa..."

        On aina mukavaa kun mielipiteet perustetaan vankoille tosiasiolle ja varmoille ja todistetuille faktoille.

        Tosin mielipiteet nyt muutenkin ovat kuin persereikä: Jokaisella on yksi, ja jotkut ovat jatkuvasti tarjoamassa omiaan muille.

        Katos katos, tossukka ilmoittautui. Ja ihan vapaaehtoisesti vieläpä. Sellaisia ne tossukat on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      99
      7810
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      146
      6562
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      180
      4679
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      242
      3207
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      97
      2717
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      62
      2144
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      147
      1818
    8. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      12
      1816
    9. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      23
      1675
    10. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      197
      1604
    Aihe