Miten ja kuka valvoo, että sovittelussa sovittu myös toteutuu?
Minulle kävi näin: Poliisi pyysi, että suostuisin (olin siis vahingon kärsijä) sovitteluun kolmannen osapuolen kanssa. Tämä kolmas osapuoli ei ollut teon tekijä, vaan edusti tätä vahingon tekijää (oli hoitohenkilökunta). Kun tämä vahingon tekijä huomasi, että hoitohenkilökunta hoitaa neuvottelut aina hänen puolestaan, niin hän ei piitannut sopimuksesta yhtään mitään. Sama homma jatkuu nyt ja poliisi ei piittaa asiasta. Poliisi sanoo, että tee uudestaan rikosilmoitus ja samalla pyytää olemaan tekemättä.
Onko niin, että sovittelu on vaan tapa saada asia pois pöydältä?
Ei koskaan enää
7
779
Vastaukset
- ymmyrkäinen
Kuulostaa omituiselta. Ei kukaan kolmas voi hoitaa asiaa, idea on mimenomaan että tekijä ymmärtää tekonsa ja haluaa sovittaa sen.. Ja sopimuksessa pitää selkeästi lukea, että jos sovitut asiat eivät ole hoidettu, tiettyyn päivämäärään mennessä, juttu palutuu poliisille.
- Sovitteluun pettynyt
En koskaan vaatinut mitään taloudellista hyötyä, vaan vaadin että tää kaikki mun identiteetillä jutut loppuu. Että saan nukkua (ja perheeni saa) yöni rauhassa, että voin olla työssäni rauhassa jne. jne... Tämä henkilö, joka häiriköi oli/on poliisin vasikka. Tuollainen poliisi KRP:sta, kuin Kari Patanen on tämän vasikan hyvä kaveri ja sen voi vaan jokainen kuvitella, että KRP:n poliisi saa sanavaltaa. Mulle sanottiin suoraan, että "et nyt viittis ja miettisit nyt vähän". Kaikkea en voi kertoa.
Poliisi pyysi mua, että pidättäydyn kaikista vaatimuksista ja annan hoitohenkilökunnan hoitaa asian. En voi sanoa miksi.
Mut ehkä tunnistetaan tämän jälkeen, mutta olkoot sitten niin. Monesta saattaa tuntua, että joku sekoboltsi kirjoittaa taas shittiä, mutta näin se ei ole.
- jk
kyllä kai
- henrik ijäs
vahingon kärsijä minäkin ja vaadin että kuulen ääniä korvausta valtiolta.
- henrik ijäs
alkon myymälässä laiton portti satutuin käteni siihen
- henrik ijäs
henrik ijäs kirjoitti:
alkon myymälässä laiton portti satutuin käteni siihen
teräksiset aseet portissa jotka satuttaa kättä kuka t'm'n keksiny.
- henrik ijäs
henrik ijäs kirjoitti:
teräksiset aseet portissa jotka satuttaa kättä kuka t'm'n keksiny.
vaatii alkolta korvausta ja portin poistamisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724214Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o983655Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363349- 512900
- 402388
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182369Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222092- 231716
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami141547Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?321536