Lestapesää puhdistetaan

että silleen

Raahen käräjäoikeus on tuominnut perjantaina 21.10.2011 noin 50-vuotiaan lestadiolaismiehen yhden vuoden ja viiden kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja yhdestä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Mies oli hyväksikäyttänyt sukulaislapsiaan useiden vuosien ajan vuosien 1999 ja 2010 välisenä aikana.

Lapset olivat tekohetkellä olleet 10 – 15-vuotiaita.

Tapaus liittyy vanhoillislestadiolaisliikkeen viime keväänä julkisuuteen tuomaan liikkeen sisällä tapahtuneeseen lasten- ja nuorten hyväksikäyttötapausten selvittämiseen.

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2011/10/1416189/lestadiolaismies-vangittiin-lasten-hyvaksikaytosta

2

395

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotta tälleen

      Iäkäs mies sai syytteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä Oulun käräjäoikeudessa torstaina 10.11.2011. Syyttäjän mukaan mies on käyttänyt lasta hyväkseen vuosina 2002–2004.

      Oikeudenkäynti päätettiin istua suljetuin ovin yleisön läsnä olematta, sillä salissa käsiteltiin arkaluontoisia, henkilön yksityiselämään liittyviä tietoja. Tästä syystä myös asianomistajan eli epäillyn rikoksen uhrin henkilöllisyys ja oikeudenkäyntiasiakirjat julistettiin salaisiksi 30 vuoden ajaksi.

      Syyttäjä vaati, että oikeus laatisi 28. marraskuuta annettavasta ratkaisustaan julkisen selosteen.

      "Tämänkaltaiset asiat herättävät julkista mielenkiintoa", kihlakunnansyyttäjä Juha Karikoski perusteli.

      Syytettynä oleva mies on vanhoillislestadiolainen. Hänen sukunsa pui iäkkään miehen tekoja yhteisesti toukokuussa 2006. Läsnä olleen sukulaisen mukaan perheen pappa pyysi anteeksi vakavia seksuaalisia tekoja, joita hän oli tehnyt sekä lapsilleen että lapsenlapsilleen.


      http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/lestadiolaispappa-kuuli-syytteen-hyvaksikaytosta/918148

    • no nyt valkenee

      No, tämä sukurutsahan selittääkin sen, miksi täällä suurperheet osastolla on niin kummallisia avauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      760
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      576
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      63
      548
    5. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      45
      533
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      512
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      24
      511
    Aihe