...kieltä muuttaa, vai onko se aina asennettava uudelleen? Siis koko helahoidon eli käyttöjärjestelmän?
Pystyykö jo asennetun Windowsin7
¤¤¤¤¤¤¤
23294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Pystyy muuttamaan kielen Sen saa valinnaisena Windows updatesta.
Mitenkä se tapahtuu? Tiedän kyllä updaten, mutten löydä sieltä mitään language-kohtaaa?
pystyy, ultimate versioissa onnistuu windows updaten kautta ja home versiossa erillisellä kielipaketilla,ohjeet löytyy tuolta-> http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/muuta_kieli.html#asenna_muut
Tuohon asti pääsen, mutta sitten.....Mistä pitää klikata tuolla sivulla: http://www.microsoft.com/about/corporatecitizenship/en-us/community-tools/llp/
En keksi sitä kohtaa, kyllä olen yrittänyt, mutta ei johda mihinkään. Pitääkö minun tulkki palkata työnvälityksestä, mulla on nimittäin kaikki sivut englantia, vaikka mitä tekisi, enkä ymmärrä niistä juuri mitään.
Mutta pari tiedostoa onnistuin lataamaan, muttei kumpikaan niistä ollut se tai sitten valitsin väärästä kohdasta - en näet osaa englantia!
kokeile tätä http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/vistalizator.html
Joo, ei se asennu. LIP-paketissa ei ole suomenkieltä ja MUI-paketti ei muuten vain suostu asentumaan.
Mutta kiitos nyt neuvoista kuitenkin.
joku sitten vialla windowsissasi
Tämä oli ilmeisesti vitsi!
Heh heh, tähän kai kuulua kysyä, miksi asensit sen portugalinkielisen version?
Heh heh heh, pöljä! Jos minä saan ilmaiseksi tietokoneen ja siinä on jo valmiina Win-7, mutta englanninkielinen, niin mitä sitten. Pitääkö se aina olla asennusvirhe - mieti vähän, ennenkuin vastaat!
Joskus ihan ihmettelen millaista on sellaisen elämä joka ei osaa kieliä...enkä voi sitä ymmärtää, miten kommunikoi ihmisten kanssa jos osaa vaan suomea. Jääpi tämän käpykylän nimeltä Suomi varaan totaalisesti ja se ei ole hyvä asia.
>Joskus ihan ihmettelen millaista on sellaisen elämä joka ei osaa kieliä...enkä voi sitä ymmärtää, miten kommunikoi ihmisten kanssa jos osaa vaan suomea. Jääpi tämän käpykylän nimeltä Suomi varaan totaalisesti ja se ei ole hyvä asia. <
Älä ota muiden murheita itsellesi jos se noin paljon ihmetyttää.
Kyllä mä ainakin oon tullu kuuskyt vuotta toimeen Suomessa suomenkielellä.
Niin minäkin. Muualla maailmalla on joutunut tulemaan toimeen muilla kielillä.
Eihän sitä saa englannista suomeksi vaihtaa vaan se on muutettava ruotsinkieliseksi, ihan vaan siksi kun me lainsäätäjät keksittiin virkamiesruotsipakko Windowsin käytön ehdoksi.
mulla on englannin kielinen käyttöjärjestelmä (windows7) syystä että suomen kielinen ei ole ammattilaiselle hyvä vaihtoehto, mm. käännösvirheistä ja voiko "johonkin" kääntäjään välttämättä luottaa, tästä varoitettiin koulussa sillon. ihan yhtä hyvin pärjää ilman suomennoksiakin hei...! jos ei niin suosittelen että menet takasin kouluun, peruskoulun 2 luokkalainenkin pärjää englannin kielisellä windowsilla.
Sinäpä ootkin ammattilainen - minä tavis.
Halvemmaksi tulee ostaa uusi DVD-levy Windows7:lla! Tai ainakin helpommaksi.
Vielä halvemmaksi tulee linux-jakelu, joskin siinä tahtoo hermot laueta.
Asennettaessa W7 1. kertaa asennuksen alussa kysytään kieli ja lukee "Tätä ei voi myöhemmin muuttaa".. FDISK-FORMAT kuten ennen.
Windows 7 Lesson one: You should have bought a Mac... siinä on kaikki kielet ja vaihto käy lennosta. Valitset vain kielen ja kirjaudut ulos/sisään.
Aijai, ei tätä saisi sanoa. Saa Apple-fanipojan ja homon leiman, jos erehtyy kertomaan että Macin käyttiksessä on kaikki kielet ihan vakiona ja kielen vaihto käy sekunneissa.
Rahallahan saa! Tämä kone olikin ilmainen! Häh häh.
Pamahtaako mac-homoksi yllättäen esmes bussissa, vai onko se edes mahdollista enää 30v jälkeen?
Ei, tarvii rakastua jhkn jobsiin. Ne on tämän päivän nekrofiilejä.