Kansanedustaja Hakkaraisen aloite
Janosic,
17254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ihan asiaa Hakkarainen puhelee ja veikkaan, että 99% Suomen kansalaisista on samaa mieltä.
Toi koe-eläinpuisto toteutuessaan voisi sitten tulosten valmistuessa kertoa Suomen seuraavan ulkopoliittisen suunnan.
Vetäköön kuka tahansa porot nenukkiin tästäkin kommentista, mutta jos oikein olen ymmärtänyt niin meillä kaikilla on sanan vapaus täällä Suomessa, eli yksityishenkilöinä saadaan ilmaista omat mielipiteet jopa anonyyminä.
Sananvapauteen kuuluu, että myös typeriä mielipiteitä saa esittää vapaasti.
"mutta jos oikein olen ymmärtänyt niin meillä kaikilla on sanan vapaus täällä Suomessa "
Vapautta ei saa käyttää väärin. Se miksi meitä holhotaan joka ikisessä asiassa johtuu juuri tästä ajattelutavasta. Joku asia on sallittu -> jengi käy sikailemaan -> kielletään se lailla. Että kiitos.
"Ihan asiaa Hakkarainen puhelee ja veikkaan, että 99% Suomen kansalaisista on samaa mieltä"
Junteista 100% on samaa mieltä, ei kukaan sivistynyt ja maailmaa nähnyt onneksi ajattele noin.
"Vapautta ei saa käyttää väärin."
Hienoa kun itse-sensuuri pelaa kansalaisella noin hienosti jottei järjestelmän tarvitse vaivautua ojentamaan :D
"Junteista 100% on samaa mieltä, ei kukaan sivistynyt ja maailmaa nähnyt onneksi ajattele noin."
Upeaa ja arvostelija on parempi ihminen kuin 99% kansalaisista :D
Hyvä idea!Suorastaan loistava.
Ainut kansanedustaja joka sanoo mitä ajattelee, haluaako esim. Torniainen lisää venäläisiä tänne Lappeenrantaan, sitä emme koskaan saa tietää, nostan hattua rehelliselle savolaiselle, kyrpii nää Kataiset ja muut työväenjohtajat jotka ovat kuin Jopet shousta.
Tämähän oli niin ikivanha, tympeä ja väljähtänyt "vitsi". Olen 55 vuotias ja jo lapsena kuulin kuinka Ahvenenmaalle oltiin lähettämässä milloin romaneja ja milloin aseistakieltäytyjiä. Ja pöh! Olisi herra Hakkarainen voinut kertoa miten vanhasta jutusta olikaan kyse. Mutta ei, esittelee omana ideanaan, Väsähtänyttä, tympäisevää ja perin vanhanaikaista on tuollainen.
Lipponen kävi Lappeenrannassa ja puhui.
Mutta ei sanonut mitään.
Niinnpä esim. Hakkarainen vaikuttaa erittäin järkeävlltä verrattuna esim moneen prseidenttiehdokkaaseen.
Ikävä kyllä
Näillä tyhjäpuhe sanoin ja näitä eri mantroja höpisten on mennyt jo yli 20 vuotta;
Tartteis tehdä jotain, asiasta pitäisi keskustellla,
arvojohtaja on nytkin presidenttinä...
Mutta kun ei ole asiaa ! ---- Kauheaa !!
Lehdistö palvelee vanhaa valtaa ja vanhoja hallintopuolueita. Vanhoja etuoikeuksia palvellaan.
Lisäksi toimituskunnassa on paljon idealisteja,
Jotka on laitostuneet ja jumiutuneet vanhoihin juoksuhautoihinsa, eivärtkä näe maailmaa oman käpertyneen maailmankuvansa ja idealismin ulkopuolella.
Hakkarainen kyllä mielestäni voi siivota suutaan ja kertoa saman asian hieman harkitummin. Valtiopäivämiehen pitää puhua arvokkaammin.
Tuonkin asian olisi voinut kertoa "salonkikelpoisesti".
- Tärkeäähän tuossa "sanomassa" oli se, että nyt olisi idealisti-porukoilla mahdollisuus siirtyä kohti sharia lakiia. Kokeeksi esim. vaikka ahvenanmaalla. Jossa sharia lakiin voisi laittaa lievennyksenä vapautuksen vääräuskoisille, folktingetin hurmanhengille, sekä lespoiluun ja homouteen taipuvaisille.
Tämä kokeilu voisi sitten myös tieteellisessä mielessä palvella monikulttuuri-idealismin tutkimuksessa.
- sharia lakia monet ymmärtämättömät idealistit haluaa suomeen. Toimenpiteet on sen suuntaiset.....
eduskunnassakin moni on tepin kaa samaa mieltä"sisimmässään"noista homppeli/lepakko/kukaspelkäämustaamakiaa.
mutta ei uskalla olla samaa mieltä julkisesti koska seuraavissa vaaleissa voikin lehtää pihalle hyväpalkkasesta suojatyöpisteestä,eduskunnasta...
Kyllä voi. Valtaosa Suomalaisesta kantaväestä on Hakkaraisen kanssa samaa mieltä, kaikki eivät vaan uskalla ilmaista mielipidettään julki onneksi on vielä muutama rehellinen kansalainen joka uskaltaa sanoa asian kuten asia on. Onko syytä pilata kaunista Ahvenanmaata näille vähemmistöille, jokin karumpi saari olisi parempi vaihtoehto. Suomessa on jo aivan liiaksi vapaamatkustajia kallista leipää syömässä, joten jotain pitää tehdä ja pian. Onneksi sisäasiainministeri Räsänen on kiristämässä maahanmuuttopolitiikkaa.
Laitetaan HAILUOTOON.
Kaikki taatelin tallaajat ja muutkin töitä vieroksuvat !
Ironiaa asiassa on se, että Hakkaraisen kannattajista suuri osa on työttömiä, joten laitetaanko heidätkin, jollekin saarelle. Suomen suurin ongelma on se, että ei edes haluta tehdä töitä ja laitetaan se kaikkien muiden syyksi. Olen nähnyt sen liian monta kertaa, että 6 päivää sairaslomaa ilman todistusta tarkoittaa siis 6 päivän lomaa. Jokaisen meistä tulee katsoa peiliin ennenkuin mietitään mitä naapuri tekee.
- töissä oleva ahne rikas, palkallinen "yläluokka" on rajoittunutta ja ahnetta, saitaa väkeä. Juoppoja ja huoraajia. Ilman moraalia olevaa saastaa.
Koska Niillä on itsellään se niiden kuvailema työttömän sielu. Musta laiska paska ja jumalaton elämä.
Sensijaan aito Työtön köyhä on monesti kuin vapaa jeesus, ilman sisäistä pahaa .
muttta milläs teet rahaa helpoimmalla..kuin huoraamalla.se se vasta on helppoa kun istuu"pankin pääällä"..pistäkääs pojat paremmaks.