Numeroiden valossa?

Lisää_tietoa

Hei,

Ei nyt liity pelkästään Renaulteihin, mutta laitan tämän tänne.
Onkos kukaan tehnyt pelkkien numerojen valossa laskelmia, että kannattaako käytettynä ostetulla Ranskalaisella ajaminen, jos keskiverto korjaajan osaamisella itse tekee huollot, korjaukset ja ajaa näillä vehkeillä verrattuna saksalaisiin tai japseihin? Käytettynä, kun Ranskalaisia saa hyvinkin halvalla. Peukalo keskellä kämmentä ja merkkihuollossa aina teettävän kannalta hommahan olisi ihan selvä, eli ei siitä sen enempää.
Kaikkihan nämä ovat yksilöitä, eli viheliäiset sähköviat ja vastaavat sotkevat soppaa ja niitä on vaikea ottaa laskuihin mukaan, mutta kuitenkin.

Kiitoksia paljon asiallisista vastauksista

-Eki

7

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikauppa

      En ole varsinaisia laskelmia tehnyt mutta nyt 10 vuoden ja 3 käytetyn Renaultin (SCenic) jälkeen voi todeta että kyllä todellakin kannattaa. Ja juuri siitä syystä että käytettyjä Relluja/ranskalaisia yleensäkin saa niin halvalla.

      Niistä paljon puhutuista tyyppivioista monet ovat ihan kuluvia osia. Osia, jotka maksavat muutaman kympin (esim. raidetangonpäät) ja joiden vaihdattaminen pikkupajallakaan ei paljoa maksa jos ei itse osaa/viitsi lähteä niitä vaihtamaan.

      Oheisista linkeistä selviää hyvin käytettyjen Renaultien hyvä ja japanilaisten vähemmän hyvä hinta-laatusuhde

      http://www.nettiauto.com/toyota/corolla/3976720

      http://www.nettiauto.com/renault/laguna/3944189

    • relluman

      Joo, kaverin muijalla keljuilee tollasessa Corollassa ajonestolaite jo kahden vuoden ajan, eikä vikaa löydetä eses merkkihuollossa. Sielläkin vain arvuutellaan ja kerrotaan, että vaihdetaanko yli tonnin boxi varmuuden vuoksi, mutta takuuta ei anneta. Että se niistä japsien viattouuksista.

      • Yleinen ominaisuus

        Lähes kaikki merkit on arkoja kun autoa käynnistetaan "soheltamalla". Yleensä kaikilla merkeillä pieni odotus virran kytkemisen jälkeen takaa sen että moottorin ohjausyksikkö ehtii lukea tilanteenmukaiset arvot ja moottori käynnistyy ongelmitta.


      • v
        Yleinen ominaisuus kirjoitti:

        Lähes kaikki merkit on arkoja kun autoa käynnistetaan "soheltamalla". Yleensä kaikilla merkeillä pieni odotus virran kytkemisen jälkeen takaa sen että moottorin ohjausyksikkö ehtii lukea tilanteenmukaiset arvot ja moottori käynnistyy ongelmitta.

        Jos meinaat, että kaverimme, sekä mies, että nainen eivät osaisi käynnistää Corollaansa, niin vedät vesiperän. Se auto ei käynniisty millään kolmesta avaimesta, jotka heillä on. Ne on koodattukin Toyotalla uudelleen ja antureita ja akku on vaihdettu.Meinasivat työntää mereen sen viime kesänä, kun ei ollut lautalla ja sinne mennessä ollut käynnistynyt . Olivat puoli tuntia tapelleet sen kans ja lopulta hinaamalla pois, Se siitä sun sohlaamisesta. Kun ei japsikaan toimi, niin ei toimi....


    • paljonajava

      Juuri näin. Olen kauhulla kuunnellut työkavereiden korjaamolaskuja esim. Audin ja Volkkarin kohdalla. Minulla maksoi Lagunan oikea ulompi raidetangon pää asennettuna 70€ ja ihan rehellisellä laskulla. Työkaverin Audi määrättiin raidetangon vaihtoon ja lasku oli 930€, tosin merkkiliike oli vaihtanut väärän tangon, eikä kaveri suostunut enää sanomaan mitä se maksoi kun myös viallinen vaihdettiin. On turha hehkuttaa jonkun auton ongelmattomuudesta, se kun tahtoo olla hyvin yksilöllistä ja kuskikeskeistä. Kytrkin esimerkiksi on juuri sellainen joka herkästi on kuskikeskeinen ongelma. Rellussa nyt 275000 km ja voin todistaa kuiteilla mitkä on kustannukset. Hihnanvaihdot suurimpia 360€ / 90000 km ja sitten on raidetangon päät 140€/ 120000km jarrulevyt ja palat 140€ kierros / 160000km, polttimoita useita ja valoumpiot kerran, ilmastoinnin huolto 2x 90€/kerta ja bensaa 6,6l/100 km (1.8l) varsinaisia ongelmia vain kytkinasetelma joka vaihdettiin vaihdelaatikon öljyvuodon seurauksena 350€ se tähän mennessä.

      • Ei oo riemulla rajaa

        Itsellä -95 Twingo ja -04 Grand Scenic ja olen ollut tyytyväinen kun suhteuttaa kustannukset rullattuihin kilometreihin. Duunikaverin -07 Avensiksessa on edelleen korjaamattomaksi jäänyt moottorin nykimisvika, on ollut merkkipajalla kolmeen kertaan ja aina vaan sama nykiminen jatkui. Antureita ja taas jotaitain antureita vaihdettu. Kypsyi siihen ja vaihtoi uuteen Skoda Fabia VRS:ään. Nyt sitten sen kanssa todella paljon ongelmia DSG-vaihteiston kanssa kun kelit on viilenneet. Että kyllä niissä muissakin merkeissä on omat ongelmansa kuin vaan patonkimaan tuotoksissa.


    • rellusti12

      Meillä uutena ostettu megane 1,4 16V vm 2000. Nyt menossa jo 11. vuosi ilman ongelmia. Naapureissa autot vaihtuneet tänä aikana moneen kertaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3882
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3225
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      62
      1816
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      218
      1282
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1212
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      198
      966
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      755
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      696
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      18
      696
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      680
    Aihe