lehmien ulkoilu

vaihä

osaiskohan joku viisaampi kertoa että miksei lehmiä tarvia laittaa enää laitumelle ? tässä meijän kylällä on navetta jossa noin 30 lehmää eikä ne oo ikinä ollu ulkona ? on kyllä asiasta puhuttu eläinlääkärin kanssa mutta... siis kysymys. pitääkö niitä ulos laittaa vai ei ?

13

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soon3

      täytyy laittaa ulos, mutta jollain tiloilla voi olla poikkeus esim. jos laidunnettavia peltoja ei ole navetan välittömässä läheisyydessä.

    • Muamuija

      Onko se parsinavetta vai pihatto? Parsinavetasta periaatteessa pitää lehmien päästä ainakin jaloittelemaan, ellei ole jotain poikkeusta myönnetty, mutta pihatossa liikuntamahdollisuus on olemassa seinien sisälläkin, niin siellä ei ole navetan ulkopuolinen liikunta pakollista. Olen jostain myös lukenut, miten parsinavetan jaloittelutarha oli tehty vanhaan lantalaan, eli ovat katon alla kuivikepohjalla jaloittelemassa, mutta eivät näy ulos.

    • vaihä

      parsinavetta ja pellot alkaa heti ovelta. ja ei niitä oteta narusta irti ollenkaan.

      • Tuntematon kytkye

        Mistä narusta ei oteta irti?


    • api....

      Kannattaisi huolehtia vain omista asioista, eikä sekaantua naapurin asioihin. Valvonta pelaa ihan tehokkaasti jo viranomaisten puoleltakin!

    • ihime hemmoja

      Olisko syynä vain se, että on talvi, ulkona lunta noin 30 senttiä ja pakkastakin 6 astetta. Mitä ne siellä laitumella nyt tekisi.

      • navettapiika

        Meitillä kulkee kesät talvet ja tyytyväisiä ovat. Mene ja kysy suoraan, tai jo oikein ketuttaa onhan se läänineläinlääkäri olemassa....


      • moraalinilluusio
        navettapiika kirjoitti:

        Meitillä kulkee kesät talvet ja tyytyväisiä ovat. Mene ja kysy suoraan, tai jo oikein ketuttaa onhan se läänineläinlääkäri olemassa....

        Se on milloin läänineläinlääkärille asiaa kun lehmät on ulkona talvella ja millloin ei ole kesällä ja milloin ovat kesällä ja talvella ja milloin ei kesällä eikä talvella!!???

        Täytyy kyllä sanoa, että itse poden moraalista kipua siitä kuinka paljon eläimille on satsattu hyvinvointiin ja hyvin voivat, niin hyvin kuin eläväisen on mahdollista.
        Maailmassa on epäkohtia, ihan Suomessa IHMISILLÄ ja kukaan ei välitä. Hävettää tämä jatkuva eläinten hyvinvoinnin esille nostaminen, eiköhän se jo riitä, palataan asiaan kunnes ihmisten asiat ovat samalla tasolla.

        Mukava on lehmät ulos päästää talvellakin, mutta se on neljä reikää lumessa ja viides jos sattuu pissimään. Saahan ne raitista ilmaa, toisin kuin vanhukset.


    • tiskinalta

      Se on kans yhdenlaista elläinräääkkäystä jos elukat, jotka ei ole ennen vapaana ollu, yht äkkiä ajetaan kotonavetasta ulukoilimaan aivan outoon ympäristöön. Voi sitä äpylin turvattomuuden tunnetta. Ressaantuvat raukat.
      Sitte on vielä sellanen juttu, että moni tuottaja ei rupea stressaamaan itseään jokakeväisillä aitaus hommilla, kun on muutenkin kiirus.Ja sitte vielä olla koko kesä varuillaa, että mihinä ne kurmut ny on pahanteos?
      Kyllä laki on aika tiukka, että laiduntaa pitää, mutta kun nämä karja ihmiset on yleensä aika hyviä tuottajia paikkakunnallaan, niin jotenkin tuntuu, ettei niitä ihan täysillä vainota.
      Olis iso isku Valiolle ja mille tahansa meijerille, jos nää eturivin lypsäjät lopettaa kokonaan. Ja elyn korvamerkin tirkistelijätkin sais vaihtaa hommia.

    • entinen lehmätilalli

      30 lehmän tila on nykyään niin pieni että turha murehtia.muutama vuo
      si niin pellot tilan ympärillä kasvaa pusikkoa.ja sinulla on hyvä mieli.turha siinä on läänineläinlääkäriä vaivata anna olla ja kehitä omaa elämääsi ja harrastuksiasi.

      • ajateleppa itekkin

        No empä tiedä, 15 lehmän systeemi voi olla varsin kannattavakin, et tarvi mitään koneita, kaiken voi hoitaa periaatteessa käsin, mikäli sulla on vanha maksettu navetta ja se kunnossa, niin velattomana on helppo elää, eikä mene tila nurin koskaan.

        Jää aikaa muuhunkin kuin työntekoon.


      • navettapiika
        ajateleppa itekkin kirjoitti:

        No empä tiedä, 15 lehmän systeemi voi olla varsin kannattavakin, et tarvi mitään koneita, kaiken voi hoitaa periaatteessa käsin, mikäli sulla on vanha maksettu navetta ja se kunnossa, niin velattomana on helppo elää, eikä mene tila nurin koskaan.

        Jää aikaa muuhunkin kuin työntekoon.

        Joo kaikki toimii, kun kuntoa piisaa ja jos vielä akka vääntää kylältä tilipussin kanssa, vielä paremmin. On kokemusta.


      • lauletaan laulussa
        navettapiika kirjoitti:

        Joo kaikki toimii, kun kuntoa piisaa ja jos vielä akka vääntää kylältä tilipussin kanssa, vielä paremmin. On kokemusta.

        En ole katkera, mutta kuitenkin ....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      188
      14922
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      120
      10451
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      75
      9460
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9301
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9129
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6900
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      156
      5347
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3856
    Aihe