lehmien ulkoilu

vaihä

osaiskohan joku viisaampi kertoa että miksei lehmiä tarvia laittaa enää laitumelle ? tässä meijän kylällä on navetta jossa noin 30 lehmää eikä ne oo ikinä ollu ulkona ? on kyllä asiasta puhuttu eläinlääkärin kanssa mutta... siis kysymys. pitääkö niitä ulos laittaa vai ei ?

13

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soon3

      täytyy laittaa ulos, mutta jollain tiloilla voi olla poikkeus esim. jos laidunnettavia peltoja ei ole navetan välittömässä läheisyydessä.

    • Muamuija

      Onko se parsinavetta vai pihatto? Parsinavetasta periaatteessa pitää lehmien päästä ainakin jaloittelemaan, ellei ole jotain poikkeusta myönnetty, mutta pihatossa liikuntamahdollisuus on olemassa seinien sisälläkin, niin siellä ei ole navetan ulkopuolinen liikunta pakollista. Olen jostain myös lukenut, miten parsinavetan jaloittelutarha oli tehty vanhaan lantalaan, eli ovat katon alla kuivikepohjalla jaloittelemassa, mutta eivät näy ulos.

    • vaihä

      parsinavetta ja pellot alkaa heti ovelta. ja ei niitä oteta narusta irti ollenkaan.

      • Tuntematon kytkye

        Mistä narusta ei oteta irti?


    • api....

      Kannattaisi huolehtia vain omista asioista, eikä sekaantua naapurin asioihin. Valvonta pelaa ihan tehokkaasti jo viranomaisten puoleltakin!

    • ihime hemmoja

      Olisko syynä vain se, että on talvi, ulkona lunta noin 30 senttiä ja pakkastakin 6 astetta. Mitä ne siellä laitumella nyt tekisi.

      • navettapiika

        Meitillä kulkee kesät talvet ja tyytyväisiä ovat. Mene ja kysy suoraan, tai jo oikein ketuttaa onhan se läänineläinlääkäri olemassa....


      • moraalinilluusio
        navettapiika kirjoitti:

        Meitillä kulkee kesät talvet ja tyytyväisiä ovat. Mene ja kysy suoraan, tai jo oikein ketuttaa onhan se läänineläinlääkäri olemassa....

        Se on milloin läänineläinlääkärille asiaa kun lehmät on ulkona talvella ja millloin ei ole kesällä ja milloin ovat kesällä ja talvella ja milloin ei kesällä eikä talvella!!???

        Täytyy kyllä sanoa, että itse poden moraalista kipua siitä kuinka paljon eläimille on satsattu hyvinvointiin ja hyvin voivat, niin hyvin kuin eläväisen on mahdollista.
        Maailmassa on epäkohtia, ihan Suomessa IHMISILLÄ ja kukaan ei välitä. Hävettää tämä jatkuva eläinten hyvinvoinnin esille nostaminen, eiköhän se jo riitä, palataan asiaan kunnes ihmisten asiat ovat samalla tasolla.

        Mukava on lehmät ulos päästää talvellakin, mutta se on neljä reikää lumessa ja viides jos sattuu pissimään. Saahan ne raitista ilmaa, toisin kuin vanhukset.


    • tiskinalta

      Se on kans yhdenlaista elläinräääkkäystä jos elukat, jotka ei ole ennen vapaana ollu, yht äkkiä ajetaan kotonavetasta ulukoilimaan aivan outoon ympäristöön. Voi sitä äpylin turvattomuuden tunnetta. Ressaantuvat raukat.
      Sitte on vielä sellanen juttu, että moni tuottaja ei rupea stressaamaan itseään jokakeväisillä aitaus hommilla, kun on muutenkin kiirus.Ja sitte vielä olla koko kesä varuillaa, että mihinä ne kurmut ny on pahanteos?
      Kyllä laki on aika tiukka, että laiduntaa pitää, mutta kun nämä karja ihmiset on yleensä aika hyviä tuottajia paikkakunnallaan, niin jotenkin tuntuu, ettei niitä ihan täysillä vainota.
      Olis iso isku Valiolle ja mille tahansa meijerille, jos nää eturivin lypsäjät lopettaa kokonaan. Ja elyn korvamerkin tirkistelijätkin sais vaihtaa hommia.

    • entinen lehmätilalli

      30 lehmän tila on nykyään niin pieni että turha murehtia.muutama vuo
      si niin pellot tilan ympärillä kasvaa pusikkoa.ja sinulla on hyvä mieli.turha siinä on läänineläinlääkäriä vaivata anna olla ja kehitä omaa elämääsi ja harrastuksiasi.

      • ajateleppa itekkin

        No empä tiedä, 15 lehmän systeemi voi olla varsin kannattavakin, et tarvi mitään koneita, kaiken voi hoitaa periaatteessa käsin, mikäli sulla on vanha maksettu navetta ja se kunnossa, niin velattomana on helppo elää, eikä mene tila nurin koskaan.

        Jää aikaa muuhunkin kuin työntekoon.


      • navettapiika
        ajateleppa itekkin kirjoitti:

        No empä tiedä, 15 lehmän systeemi voi olla varsin kannattavakin, et tarvi mitään koneita, kaiken voi hoitaa periaatteessa käsin, mikäli sulla on vanha maksettu navetta ja se kunnossa, niin velattomana on helppo elää, eikä mene tila nurin koskaan.

        Jää aikaa muuhunkin kuin työntekoon.

        Joo kaikki toimii, kun kuntoa piisaa ja jos vielä akka vääntää kylältä tilipussin kanssa, vielä paremmin. On kokemusta.


      • lauletaan laulussa
        navettapiika kirjoitti:

        Joo kaikki toimii, kun kuntoa piisaa ja jos vielä akka vääntää kylältä tilipussin kanssa, vielä paremmin. On kokemusta.

        En ole katkera, mutta kuitenkin ....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      269
      14404
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7293
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe