Samansuuntainen käytäntö tuntuu olevan Suomessa, kuin monissa ulkomaan kohteissakin.Lottoan, tai ostan kioskista tai huoltoasemalta arvan, ei kuittia.
Ostan ruoka-annoksen huotoasemalta, ei kuittia, samoin monissa kahviloissa ja pitserioissa, ei kuittia paitsi jos pyydän. Viimeksi eilen Vantaan TB:llä Valimotiellä. Tein kahteen otteeseen ostoksia, molemmilla kerroilla jouduin pyytämään kuitin.
Kassa- ruutuun lyötiin ostosten summa ja kysyttiin haluatko kuitin. Kun halusin, vasta sitten kauppa lyötiin loppuun asti.Miksi näin? Kuitti on aina asiakkaalle tosite siitä, että olet maksanut ostoksesi, ja se kuuluu antaa asiakkaalle pyytämättä.Kassaneiti jopa hermostui, kun pyysin kuittia ja sanoi minulle, että asiakkaan sopisi olla kohteliaampi.Oliko kuitin pyytäminen epäkohtelis ele?
Miksi en saa kuittia ostoksistani pyytämättä?
Kuitin haluava.
0
177
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.384929- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei203729- 80680
- 70649
- 50635
- 66634
- 36620
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581