vanhemmista huolissaan!

apua!

pyytäsin apua. mun vanhemmat on iäkkäitä ja asuu omas kodissa.äiti on sairastunut ja pyörätuolissa ollut koht 10vuotta.isä hoitaa minkä pystyy,vaikka veteraanina ei paikat ole kummosessa kunnossa hälläkään.
me lapset,neljä, asutaan yhtä lukuun ottamatta eri paikkakunnilla. ollaan puhelin yhteydessä useesti ja käydään aina kun voidaan.nyt on vanhemmille alkanut jonkinlainen masennus ilmeentyä,alkoholista haetaan lohtua liikaakin. mihkään harrastuksiin ei suostuta,kaikki alkaa mennä pieneksi neljän seinän sisällä hommaksi.
me ollaan yritetty puhua,selvittää ja auttaa mut mikään ei tunnu kiinnostavan,apua ei kuulemma kaivata.mut me nähdään että viimeiset vuodet alkaa mennä piloille molemmilta.
voitaisko mistään saada jotain ammatti henkilöä (psykologia tms) käymään katsomassa ja juttelemassa heidän kanssaan,kun mein lasten keinot ei riitä.minne pitää olla yhteydessä?

8

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19-2

      Hmm, yksityisellä puolella on varmasti apua tarjolla... selaa netistä vanhempiesi paikkakunnan tarjontaa..

      Kuntapuolella on vanhustenpalvelut, sinne kannattaa soittaa ja pyytää vanhustyöntekijän kotikäyntiä.

      Seurakunnat tekee myös paljon työtä ja ihan sellaista, jossa ei sitten raamattua tarjota... heillä on hyvin monenlaisia asiakkaita.

    • ei mitään uutta

      Soita oman kaupungin sos.puolelle,sieltä saa jonkun käymään,tai tietävät miten menetellä,aluks vaikka aloittaa pienesti,että luottamus kasvaa ja sitten pikkuhiljaa lisätä apua!

      • apua!

        kiitos teile molemmille. koitetaan selvitä eteen päin!


    • Yhdistyksistä apua

      Kysy vaikka sotaveteraanipalveluista ensin hoitojaksoja. Jos on pyörätuolissa niin soita vammaistukeen, vaikka muissa asioissa.

      ""Vammais- ja sairausjärjestöt"" etsi tällä nimikkeellä niin löydät vaikka mitä yhdistyksiä, joista kyllä soittamalla ohjataan eteenpäin.

      • Ei vängällä

        Jos oletetaan että ko vanhukset ovat asiallisia, lupa ja suostumus näihin yhteydenottoihi tulee olla heiltä.


      • Yhdistyksistä apua
        Ei vängällä kirjoitti:

        Jos oletetaan että ko vanhukset ovat asiallisia, lupa ja suostumus näihin yhteydenottoihi tulee olla heiltä.

        Kysymyksiä voit kyllä omalla nimelläsi tehdä. Niin olen minäkin tehnyt. Voit vaikka etsiä itsellesi tietoja yhdistyksistä.

        Nythän on kyse asioiden selville ottamisesta, ei mihinkään hoitoon viemisestä.

        Omat tiedot ja tiedonhalu on kyllä sallittua.

        Vängällä ei tietenkään, mutta sillee hiljakseen hivuttautumalla.

        Yleensä asioiden eteen joutuu tekemään jotain, jotta ne alkavat sujua.


      • tuituiko
        Ei vängällä kirjoitti:

        Jos oletetaan että ko vanhukset ovat asiallisia, lupa ja suostumus näihin yhteydenottoihi tulee olla heiltä.

        Niinhin soteveteraani kuntoutusjaksoihin tarvitaan terveyskeskuslääkärin lähete... ja onkohan tässä nyt niin vanhasta papasta kysymys.. eli ennen 1928 syntynyt?

        Kotikunnalla on hoitovastuu jokaisesta oman kuntansa vanhuksesta, eli se vanhustenpalvelut on ensisijainen.


      • ystpalvelu
        tuituiko kirjoitti:

        Niinhin soteveteraani kuntoutusjaksoihin tarvitaan terveyskeskuslääkärin lähete... ja onkohan tässä nyt niin vanhasta papasta kysymys.. eli ennen 1928 syntynyt?

        Kotikunnalla on hoitovastuu jokaisesta oman kuntansa vanhuksesta, eli se vanhustenpalvelut on ensisijainen.

        Oletko jo ottanut yhteyttä Punaisen ristin ystäväpalveluun?

        http://www.redcross.fi/apuajatukea/ystavapalvelut/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe