Sitäpä laulua isäukko lauleli. Oli kiivast mies ja sodan satuttama, mutta lauleskellessa ihan lupsakka.
http://www.youtube.com/watch?v=-GFAagvV6mY
http://www.youtube.com/watch?v=-GFAagvV6mY
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kertoiko isäsi, että tuokin laulu oli joko sodan aikana tai sen jälkeen kokonaan kiellettyjen joukossa Suomessa?
Ei kertonut
Kun ihminen vanhenee,palaa ajatuksissaan lapsuuteen. Täälläkin monet muistelevat äitiään ja isäänsä.Lapsella ja vanhuksella on erityinen henkinen yhteys.
Totta. Ihan kaupoissakin oon hoksannut, kuinka outojenkin pikkulasten kanssa jäämme usein toisiamme katsomaan, silmästä silmään, tuikkivin katsein. Jotain ihan mystistä siinä on.
Saati sitten omien lastenlasten kanssa! Voi miten hauskaa ja sydäntä lämmittävää heidän kanssaan on "olla lapsena jälleen", päästää se sisäinen lapsi valloilleen.
Miksihän tätäkin ketjua muutellaan?
Jossain vaiheessa kirjoittamani viesti "muistatko" oli poistettu, nyt on taas liitetty takaisin, mutta mariamaija nikki pionikukkasineen puuttuu.
Enkä varmasti muistakaan oliko kielletty tämä Eldanka-järven jää , mutta Äänisen aallot oli ainakin.
Gronow, Pekka: Kielletyt levyt. Teoksessa Kielletyt. Toim. Kai Ekholm. Orivesi 1990