Auttakaa nyt neitoa koska haluan maalata ovenkarmit uudestaan niin mitä minun pitää tehdä.Aluksi varmaan hiotaan vanhaa maalia pois ja sitten vasta pystyy maalaamaan vai mitä mun pitää tehdä,kiitos paljon asiallisista vastauksista.
ps.ai niin millasta maalia pitää käyttää
ps.ai niin millasta maalia pitää käyttää
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko kyse ulko-oven vai huoneiston sisäisestä väliovesta?
Onko maalattu useaan kertaan?
Onko vuokra-asunto? (periaatteessa tarvitsee vuokranantajan luvan)
- poista ovi
- poista mahdolliset tulpat (yleensä kaksi tai kolme per sivu)
- poista mahdolliset tiivistenauhat
- mikäli likaiset, pese
- hio hiekkapaperilla, vahvuus 100, (pelkkä karhennus riittää, ei tarvitse hioa puupinnalle)
- suojaa metalliosat maalarinteipillä
- suojaa seinät listojen vierestä maalarinteipillä
- suojaa lattia ja kynnys paperilla ja teipillä
- mikäli kyse on huoneiden välisten ovien karmista, voi käyttää vesiohenteista kalustemaalia, esim. Helmi. maalikaupasta saa lisätietoa.
- pensseliksi käy 50 - 75 mm leveys
- aloita maalaus kulmista ja vasta sen jälkeen tasaiset pinnat
- karmeja ei maalata kerralla paksusti vaan 2-3 kertaa ohuemmin. Ylänurkat on ongelmallisia aloittelijoille. Kun kastaa pensselin kärjen, max. 15 mm maaliin, on syytä tuputtaa ky. nurkkiin maalia ja lähteä levittämään alaspäin.
- mikäli käytät vesiohenteista maalia, pensselit voi pestä ja odottaa seuraavaa päivän maalaamista. Öljymaalin kohdalla muutaman päivän odotus.
- muista tasausvedot
Helmellä on myöskin valmiiksi sävytetty vesiohenteinen maali, Listavalkoinen.
On aivan eri sävyinen kuin tavallinen sävyttämätön tai perus "maalarinvalkoinen" (F157).
Listoissa voit myös käyttää mohartelaa, tai vastaavaa mohair-työvälinettä. Joissakin rautakaupoissa on ainakin eriskeen myynnissä listoihin tarkoitettu mohair.
Mohairilla taitaa tulla mukavampi jälki. Pensselillä on hyvä levittää kapeisiin kohtiin, uriin jne. Mohairilla sitten veto missä pystyy. Helmiä on suosittele karmeihin kun ne ovat kolhuille alttiina.
Puolihimmeä maalarin valkolakka on oma suosikkini maaliksi. Perusvalkoinen on hyvä väri ja helppo paikata myöhemmin. Väri on tietysti makuasia. Valkoinen maali kellastuu väistämättä hieman vuosien saatossa.