Sukua Kakkinen?

Minäsevainolen:)

Hei, etsin vähän tietoa isästäni (s. 6.12.1967) ja tämän suvusta.
Savon suunnalta.
Eli jos jollain on tietoa tästä, laittakaa minulle sähköpostia [email protected]

En kehtaa tässä yleisesti laittaa etunimiä:/

Kiitos!

14

4352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 312

      Sukunimen kyllä kehtaa laittaa.
      Gaggen suomennos kuulemma.

      • Mukavia ihmisiä

        Wanhan suvun nimen saa alkuperäistää enintään 5 polvea taaksepäin.
        Kakkinen on sellaisenaan perinteikäs ja arvostettu.

        Gagge on jo osin selvitetty (Googlen osuma):

        http://sfnet.fi/group.php?id=721&newsgroup=sfnet.harrastus.sukututkimus&sid=

        Tutkimuksesta on jo aikaa. Joku on voinutkin tehdä DNA-testin.
        Sillä selviää suvun juuria ja yhteyksiä muihin sukunimiin.
        Taulukoissa ei aina laiteta nimeä näkyviin, salaillaan.
        Suomi DNA-projekti, www.fidna, tai familytree.


    • Mukavia ihmisiä

      http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

      Kastettuja:
      V. 1804 Kuopion Vehmasmäki ( Suuri radiomasto Kuopion eteläpuolella.)
      V. 1825 Iisalmen Ryhälänmäki ja Pörsänmäki
      V. 1829 Tuusniemen Oktjanjemi

      Väestörekisterikeskuksen sukunimipalvelun mukaan nimi on 203:lla.

      Googlaamalla Kakkinen Iisalmi, löytyy sukua.

    • Karomus

      Isäni serkut nimeltään Kakkinen vaihtoivat nimensä nimestä saatavan väärän mielteen perusteella. Nimi on joidenkin sukututkijoiden mukaan tullut kreikkalaisesta etunimestä. isän serkut vaihtoivat nimen Kalteaksi ja yksi Leinoksi, joka sitten oli kultamitalipainija viime vuosisadan alkupuolella. Minulla on kirkonkirjaote jossa meidän sukulaisuussuhde selvää. Kuopio on paikkakunta.

      • Anonyymi

        Paimiossakin Kakkinen vaihtoi sukunimensä .Siitä tuli Kariviita.


    • Kasitonni
    • kalle_kustaa

      Pekka Lipposen ex oli nimeltään Mandi Kakkinen.

      • Anonyymi

        Tuusniemellä ainakin Esko ja Lea Kakkinen (ovat jo mullan alla) vaihtoivat nimekseen Veiste.


    • Anonyymi

      Hankasalmella joku Kakkinen joka muutti sukunimensä Kaukokoskeksi.

      • Anonyymi

        Hankasalmella oli Liisa ja heidän lapset Pirjo ja Heimo Kakkinen, jotka muuttivat nimen Kaukokoskeksi.


    • Anonyymi

      Kuopion Airakselassa (eteläisemmässä) on Kakkisen järvi ja Kakkisentie. Sillä itsekin lähdin nimeä etsimään. Alue on metsäyhtiöiden puupeltoa ja suojeltua maastoa kuten Iso Kalakukko.

      Mukavaa seutua.

    • Anonyymi

      Ei tuollaista nimeä oo' kakkanen

    • Anonyymi

      Joukko neuvostosotilaita sai väitetysti surmansa erikoislaatuisessa välikohtauksessa avaruusolioiden kanssa noin 35 vuotta sitten, käy ilmi CIA:n verkkosivuilla julkaistusta asiakirjasta.


      Kyseinen asiakirja on ollut aiemmin luokiteltu salaiseksi. Alun perin jo vuonna 2000 julkaistu raportti on saanut viime aikoina runsaasti mediatilaa, ja siitä kertovat muun muassa Fox News ja Daily Mail.

      CIA:n dokumentissa sanotaan, että tapauksen tiedot perustuvat Canadian Weekly World News sekä Holos Ukrayiny -lehtien 1990-luvun alussa julkaisemiin juttuihin.

      Tapahtumat saivat dokumentin mukaan alkunsa, kun Neuvostoliiton joukot ampuivat alas Siperiassa sijaitsevan sotilastukikohdan yllä lentäneen ufon. Maahan syöksyneestä lentävästä lautasesta kömpi ulos viisi lyhyttä humanoidia, joita kuvaillaan suuripäisiksi ja mustasilmäisiksi.

      Kun neuvostosotilaat saapuivat tarkastamaan tilanteen, humanoidit ”yhdistyivät yhdeksi pallomaiseksi objektiksi” ja muuttivat sotilaat säteillään kivipatsaiksi. Vain kaksi sotilasta 23:sta selvisi hengissä.

      Raportin mukaan sotilaiden jäännökset sekä avaruusalus kuljetettiin salaiselle tieteelliselle tutkimusasemalle Moskovan lähelle, jossa havaittiin, että sotilaiden jäännösten molekulaarinen rakenne vastasi kalkkikiveä.

      – Jos KGB:n asiakirjat pitävät paikkansa, kyseessä on vakava ja uhkaava tapaus. Muukalaisilla näyttää olevan aseita ja teknologiaa, jotka ylittävät kaiken tähän asti tunnetun. He kykenevät puolustautumaan, jos heitä vastaan hyökätään, CIA:n työntekijä sanoo raportissa.

      Aiemmin tänä vuonna Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti määräyksen vuosikymmeniä vanhojen ufotietoa sisältävien asiakirjojen salauksen purkamisesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6894
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4421
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3786
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3478
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      187
      3419
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2939
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2644
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1844
    Aihe