Sukua Kakkinen?

Minäsevainolen:)

Hei, etsin vähän tietoa isästäni (s. 6.12.1967) ja tämän suvusta.
Savon suunnalta.
Eli jos jollain on tietoa tästä, laittakaa minulle sähköpostia [email protected]

En kehtaa tässä yleisesti laittaa etunimiä:/

Kiitos!

14

5070

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 312

      Sukunimen kyllä kehtaa laittaa.
      Gaggen suomennos kuulemma.

      • Mukavia ihmisiä

        Wanhan suvun nimen saa alkuperäistää enintään 5 polvea taaksepäin.
        Kakkinen on sellaisenaan perinteikäs ja arvostettu.

        Gagge on jo osin selvitetty (Googlen osuma):

        http://sfnet.fi/group.php?id=721&newsgroup=sfnet.harrastus.sukututkimus&sid=

        Tutkimuksesta on jo aikaa. Joku on voinutkin tehdä DNA-testin.
        Sillä selviää suvun juuria ja yhteyksiä muihin sukunimiin.
        Taulukoissa ei aina laiteta nimeä näkyviin, salaillaan.
        Suomi DNA-projekti, www.fidna, tai familytree.


    • Mukavia ihmisiä

      http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

      Kastettuja:
      V. 1804 Kuopion Vehmasmäki ( Suuri radiomasto Kuopion eteläpuolella.)
      V. 1825 Iisalmen Ryhälänmäki ja Pörsänmäki
      V. 1829 Tuusniemen Oktjanjemi

      Väestörekisterikeskuksen sukunimipalvelun mukaan nimi on 203:lla.

      Googlaamalla Kakkinen Iisalmi, löytyy sukua.

    • Karomus

      Isäni serkut nimeltään Kakkinen vaihtoivat nimensä nimestä saatavan väärän mielteen perusteella. Nimi on joidenkin sukututkijoiden mukaan tullut kreikkalaisesta etunimestä. isän serkut vaihtoivat nimen Kalteaksi ja yksi Leinoksi, joka sitten oli kultamitalipainija viime vuosisadan alkupuolella. Minulla on kirkonkirjaote jossa meidän sukulaisuussuhde selvää. Kuopio on paikkakunta.

      • Anonyymi

        Paimiossakin Kakkinen vaihtoi sukunimensä .Siitä tuli Kariviita.


    • Kasitonni
    • kalle_kustaa

      Pekka Lipposen ex oli nimeltään Mandi Kakkinen.

      • Anonyymi

        Tuusniemellä ainakin Esko ja Lea Kakkinen (ovat jo mullan alla) vaihtoivat nimekseen Veiste.


    • Anonyymi

      Hankasalmella joku Kakkinen joka muutti sukunimensä Kaukokoskeksi.

      • Anonyymi

        Hankasalmella oli Liisa ja heidän lapset Pirjo ja Heimo Kakkinen, jotka muuttivat nimen Kaukokoskeksi.


    • Anonyymi

      Kuopion Airakselassa (eteläisemmässä) on Kakkisen järvi ja Kakkisentie. Sillä itsekin lähdin nimeä etsimään. Alue on metsäyhtiöiden puupeltoa ja suojeltua maastoa kuten Iso Kalakukko.

      Mukavaa seutua.

    • Anonyymi

      Ei tuollaista nimeä oo' kakkanen

    • Anonyymi

      Joukko neuvostosotilaita sai väitetysti surmansa erikoislaatuisessa välikohtauksessa avaruusolioiden kanssa noin 35 vuotta sitten, käy ilmi CIA:n verkkosivuilla julkaistusta asiakirjasta.


      Kyseinen asiakirja on ollut aiemmin luokiteltu salaiseksi. Alun perin jo vuonna 2000 julkaistu raportti on saanut viime aikoina runsaasti mediatilaa, ja siitä kertovat muun muassa Fox News ja Daily Mail.

      CIA:n dokumentissa sanotaan, että tapauksen tiedot perustuvat Canadian Weekly World News sekä Holos Ukrayiny -lehtien 1990-luvun alussa julkaisemiin juttuihin.

      Tapahtumat saivat dokumentin mukaan alkunsa, kun Neuvostoliiton joukot ampuivat alas Siperiassa sijaitsevan sotilastukikohdan yllä lentäneen ufon. Maahan syöksyneestä lentävästä lautasesta kömpi ulos viisi lyhyttä humanoidia, joita kuvaillaan suuripäisiksi ja mustasilmäisiksi.

      Kun neuvostosotilaat saapuivat tarkastamaan tilanteen, humanoidit ”yhdistyivät yhdeksi pallomaiseksi objektiksi” ja muuttivat sotilaat säteillään kivipatsaiksi. Vain kaksi sotilasta 23:sta selvisi hengissä.

      Raportin mukaan sotilaiden jäännökset sekä avaruusalus kuljetettiin salaiselle tieteelliselle tutkimusasemalle Moskovan lähelle, jossa havaittiin, että sotilaiden jäännösten molekulaarinen rakenne vastasi kalkkikiveä.

      – Jos KGB:n asiakirjat pitävät paikkansa, kyseessä on vakava ja uhkaava tapaus. Muukalaisilla näyttää olevan aseita ja teknologiaa, jotka ylittävät kaiken tähän asti tunnetun. He kykenevät puolustautumaan, jos heitä vastaan hyökätään, CIA:n työntekijä sanoo raportissa.

      Aiemmin tänä vuonna Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti määräyksen vuosikymmeniä vanhojen ufotietoa sisältävien asiakirjojen salauksen purkamisesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1676
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      953
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      794
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      552
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe