Sukua Kakkinen?

Minäsevainolen:)

Hei, etsin vähän tietoa isästäni (s. 6.12.1967) ja tämän suvusta.
Savon suunnalta.
Eli jos jollain on tietoa tästä, laittakaa minulle sähköpostia [email protected]

En kehtaa tässä yleisesti laittaa etunimiä:/

Kiitos!

14

4929

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 312

      Sukunimen kyllä kehtaa laittaa.
      Gaggen suomennos kuulemma.

      • Mukavia ihmisiä

        Wanhan suvun nimen saa alkuperäistää enintään 5 polvea taaksepäin.
        Kakkinen on sellaisenaan perinteikäs ja arvostettu.

        Gagge on jo osin selvitetty (Googlen osuma):

        http://sfnet.fi/group.php?id=721&newsgroup=sfnet.harrastus.sukututkimus&sid=

        Tutkimuksesta on jo aikaa. Joku on voinutkin tehdä DNA-testin.
        Sillä selviää suvun juuria ja yhteyksiä muihin sukunimiin.
        Taulukoissa ei aina laiteta nimeä näkyviin, salaillaan.
        Suomi DNA-projekti, www.fidna, tai familytree.


    • Mukavia ihmisiä

      http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

      Kastettuja:
      V. 1804 Kuopion Vehmasmäki ( Suuri radiomasto Kuopion eteläpuolella.)
      V. 1825 Iisalmen Ryhälänmäki ja Pörsänmäki
      V. 1829 Tuusniemen Oktjanjemi

      Väestörekisterikeskuksen sukunimipalvelun mukaan nimi on 203:lla.

      Googlaamalla Kakkinen Iisalmi, löytyy sukua.

    • Karomus

      Isäni serkut nimeltään Kakkinen vaihtoivat nimensä nimestä saatavan väärän mielteen perusteella. Nimi on joidenkin sukututkijoiden mukaan tullut kreikkalaisesta etunimestä. isän serkut vaihtoivat nimen Kalteaksi ja yksi Leinoksi, joka sitten oli kultamitalipainija viime vuosisadan alkupuolella. Minulla on kirkonkirjaote jossa meidän sukulaisuussuhde selvää. Kuopio on paikkakunta.

      • Anonyymi

        Paimiossakin Kakkinen vaihtoi sukunimensä .Siitä tuli Kariviita.


    • Kasitonni
    • kalle_kustaa

      Pekka Lipposen ex oli nimeltään Mandi Kakkinen.

      • Anonyymi

        Tuusniemellä ainakin Esko ja Lea Kakkinen (ovat jo mullan alla) vaihtoivat nimekseen Veiste.


    • Anonyymi

      Hankasalmella joku Kakkinen joka muutti sukunimensä Kaukokoskeksi.

      • Anonyymi

        Hankasalmella oli Liisa ja heidän lapset Pirjo ja Heimo Kakkinen, jotka muuttivat nimen Kaukokoskeksi.


    • Anonyymi

      Kuopion Airakselassa (eteläisemmässä) on Kakkisen järvi ja Kakkisentie. Sillä itsekin lähdin nimeä etsimään. Alue on metsäyhtiöiden puupeltoa ja suojeltua maastoa kuten Iso Kalakukko.

      Mukavaa seutua.

    • Anonyymi

      Ei tuollaista nimeä oo' kakkanen

    • Anonyymi

      Joukko neuvostosotilaita sai väitetysti surmansa erikoislaatuisessa välikohtauksessa avaruusolioiden kanssa noin 35 vuotta sitten, käy ilmi CIA:n verkkosivuilla julkaistusta asiakirjasta.


      Kyseinen asiakirja on ollut aiemmin luokiteltu salaiseksi. Alun perin jo vuonna 2000 julkaistu raportti on saanut viime aikoina runsaasti mediatilaa, ja siitä kertovat muun muassa Fox News ja Daily Mail.

      CIA:n dokumentissa sanotaan, että tapauksen tiedot perustuvat Canadian Weekly World News sekä Holos Ukrayiny -lehtien 1990-luvun alussa julkaisemiin juttuihin.

      Tapahtumat saivat dokumentin mukaan alkunsa, kun Neuvostoliiton joukot ampuivat alas Siperiassa sijaitsevan sotilastukikohdan yllä lentäneen ufon. Maahan syöksyneestä lentävästä lautasesta kömpi ulos viisi lyhyttä humanoidia, joita kuvaillaan suuripäisiksi ja mustasilmäisiksi.

      Kun neuvostosotilaat saapuivat tarkastamaan tilanteen, humanoidit ”yhdistyivät yhdeksi pallomaiseksi objektiksi” ja muuttivat sotilaat säteillään kivipatsaiksi. Vain kaksi sotilasta 23:sta selvisi hengissä.

      Raportin mukaan sotilaiden jäännökset sekä avaruusalus kuljetettiin salaiselle tieteelliselle tutkimusasemalle Moskovan lähelle, jossa havaittiin, että sotilaiden jäännösten molekulaarinen rakenne vastasi kalkkikiveä.

      – Jos KGB:n asiakirjat pitävät paikkansa, kyseessä on vakava ja uhkaava tapaus. Muukalaisilla näyttää olevan aseita ja teknologiaa, jotka ylittävät kaiken tähän asti tunnetun. He kykenevät puolustautumaan, jos heitä vastaan hyökätään, CIA:n työntekijä sanoo raportissa.

      Aiemmin tänä vuonna Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti määräyksen vuosikymmeniä vanhojen ufotietoa sisältävien asiakirjojen salauksen purkamisesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe