Sukua Kakkinen?

Minäsevainolen:)

Hei, etsin vähän tietoa isästäni (s. 6.12.1967) ja tämän suvusta.
Savon suunnalta.
Eli jos jollain on tietoa tästä, laittakaa minulle sähköpostia [email protected]

En kehtaa tässä yleisesti laittaa etunimiä:/

Kiitos!

14

4760

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 312

      Sukunimen kyllä kehtaa laittaa.
      Gaggen suomennos kuulemma.

      • Mukavia ihmisiä

        Wanhan suvun nimen saa alkuperäistää enintään 5 polvea taaksepäin.
        Kakkinen on sellaisenaan perinteikäs ja arvostettu.

        Gagge on jo osin selvitetty (Googlen osuma):

        http://sfnet.fi/group.php?id=721&newsgroup=sfnet.harrastus.sukututkimus&sid=

        Tutkimuksesta on jo aikaa. Joku on voinutkin tehdä DNA-testin.
        Sillä selviää suvun juuria ja yhteyksiä muihin sukunimiin.
        Taulukoissa ei aina laiteta nimeä näkyviin, salaillaan.
        Suomi DNA-projekti, www.fidna, tai familytree.


    • Mukavia ihmisiä

      http://hiski.genealogia.fi/hiski?fi

      Kastettuja:
      V. 1804 Kuopion Vehmasmäki ( Suuri radiomasto Kuopion eteläpuolella.)
      V. 1825 Iisalmen Ryhälänmäki ja Pörsänmäki
      V. 1829 Tuusniemen Oktjanjemi

      Väestörekisterikeskuksen sukunimipalvelun mukaan nimi on 203:lla.

      Googlaamalla Kakkinen Iisalmi, löytyy sukua.

    • Karomus

      Isäni serkut nimeltään Kakkinen vaihtoivat nimensä nimestä saatavan väärän mielteen perusteella. Nimi on joidenkin sukututkijoiden mukaan tullut kreikkalaisesta etunimestä. isän serkut vaihtoivat nimen Kalteaksi ja yksi Leinoksi, joka sitten oli kultamitalipainija viime vuosisadan alkupuolella. Minulla on kirkonkirjaote jossa meidän sukulaisuussuhde selvää. Kuopio on paikkakunta.

      • Anonyymi

        Paimiossakin Kakkinen vaihtoi sukunimensä .Siitä tuli Kariviita.


    • Kasitonni
    • kalle_kustaa

      Pekka Lipposen ex oli nimeltään Mandi Kakkinen.

      • Anonyymi

        Tuusniemellä ainakin Esko ja Lea Kakkinen (ovat jo mullan alla) vaihtoivat nimekseen Veiste.


    • Anonyymi

      Hankasalmella joku Kakkinen joka muutti sukunimensä Kaukokoskeksi.

      • Anonyymi

        Hankasalmella oli Liisa ja heidän lapset Pirjo ja Heimo Kakkinen, jotka muuttivat nimen Kaukokoskeksi.


    • Anonyymi

      Kuopion Airakselassa (eteläisemmässä) on Kakkisen järvi ja Kakkisentie. Sillä itsekin lähdin nimeä etsimään. Alue on metsäyhtiöiden puupeltoa ja suojeltua maastoa kuten Iso Kalakukko.

      Mukavaa seutua.

    • Anonyymi

      Ei tuollaista nimeä oo' kakkanen

    • Anonyymi

      Joukko neuvostosotilaita sai väitetysti surmansa erikoislaatuisessa välikohtauksessa avaruusolioiden kanssa noin 35 vuotta sitten, käy ilmi CIA:n verkkosivuilla julkaistusta asiakirjasta.


      Kyseinen asiakirja on ollut aiemmin luokiteltu salaiseksi. Alun perin jo vuonna 2000 julkaistu raportti on saanut viime aikoina runsaasti mediatilaa, ja siitä kertovat muun muassa Fox News ja Daily Mail.

      CIA:n dokumentissa sanotaan, että tapauksen tiedot perustuvat Canadian Weekly World News sekä Holos Ukrayiny -lehtien 1990-luvun alussa julkaisemiin juttuihin.

      Tapahtumat saivat dokumentin mukaan alkunsa, kun Neuvostoliiton joukot ampuivat alas Siperiassa sijaitsevan sotilastukikohdan yllä lentäneen ufon. Maahan syöksyneestä lentävästä lautasesta kömpi ulos viisi lyhyttä humanoidia, joita kuvaillaan suuripäisiksi ja mustasilmäisiksi.

      Kun neuvostosotilaat saapuivat tarkastamaan tilanteen, humanoidit ”yhdistyivät yhdeksi pallomaiseksi objektiksi” ja muuttivat sotilaat säteillään kivipatsaiksi. Vain kaksi sotilasta 23:sta selvisi hengissä.

      Raportin mukaan sotilaiden jäännökset sekä avaruusalus kuljetettiin salaiselle tieteelliselle tutkimusasemalle Moskovan lähelle, jossa havaittiin, että sotilaiden jäännösten molekulaarinen rakenne vastasi kalkkikiveä.

      – Jos KGB:n asiakirjat pitävät paikkansa, kyseessä on vakava ja uhkaava tapaus. Muukalaisilla näyttää olevan aseita ja teknologiaa, jotka ylittävät kaiken tähän asti tunnetun. He kykenevät puolustautumaan, jos heitä vastaan hyökätään, CIA:n työntekijä sanoo raportissa.

      Aiemmin tänä vuonna Yhdysvaltain presidentti Donald Trump allekirjoitti määräyksen vuosikymmeniä vanhojen ufotietoa sisältävien asiakirjojen salauksen purkamisesta.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4086
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2295
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1400
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe