Rinnetalon yläkerran lattia vinona

Zeddy

Eli tuli tuossa kuukausi sitten muutettua rinnetaloon ja huomasimme jälkeenpäin että yläkerran keskikohta (pituus-suunnassa) on lievästi laskenut, joka käytännössä tarkoittaa että joka huoneessa on vähän vino lattia. Kerrosten välipohja on puinen (ei eristetty) ja tukipuut ovatkin sitten jostain kumman syystä pituus suunassa (talon pituus 12m ja leveys 8m) .

Huomasimme että yläkerrassa oleva keski-seinä, juuri sen laskeuman kohdalla on erittäin leveä (noin 30cm) ja näyttäisi siltä että se olisi rakennettu kantavaksi seinäksi, ongelmana tosin vaan se että sen alapuolellahan ei kantavaa seinää sitten löydykkään, vaan iso aula.

Talo on noin 20 vuotta vanha joten vaikea kuvitella että se tässä vaiheessa painautuisi kasaan, mutta kysymykseni nyt olisi että onko syy mitä luultavammin se yläkerran paksu seinä, vai onko jotain muuta mitä pitäisi tässä vaiheessa tarkistaa?

Meillä on tällä hetkellä yläkerran vessa remontissa joten lattia on revitty siitä kohtaa pois, tää vessa sattuu olemaan juuri tämän laskeutuman kohdalla, siinä ei ole ainakaan mitään.

Sitten mietin että kun nyt remppaa tässä tullaan tekemään melkein jokaisessa yläkerran huoneessa,niin mikä olisi helpoin tapa korjata tämä vino lattia, laitetaanko kipsimassa vai mitä?

Ps. En nyt tällä kertaa jaksais lukea niitä "Homepommi"-kommentteja, kuiva tämä on :P

10

2942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paikallisvalvoja

      Älähän nyt ainakaan mitään lisäkuormaa sinne ala valamaan. Ei kipsillä, eikä millään muullakaan. Hommaa pätevä rakennesuunnittelija paikan päälle katsomaan ja laatimaan korjaussuunnitelma, mikäli osoittautuu tarpeelliseksi. Tietenkin voit pyyttä rakennusvalvontaviranomaisen käymään, mutta seurauksena on yleensä vain kehoitus teettää korjausssuunnitelma.

    • Timpermanni 54

      Onkohan alakerrasta mahdollisesti remontoitu pois, kantava rakenne?

    • Zeddy

      En kyllä usko, näyttää pohjakerros aikalailla samanlaiselta mitä alkuperäisissä piirustuksissa.

    • 11

      Jos alakerran katto on suora, lienee ongelma vain lattian koolauksissa jotka tietenkin on otettava esille ja oikaistava.

      • Paikallisvalvoja

        Entäs jos se roikkuva alakerran katto on jo koolattu suoraksi? Ongelmaa ei sitten enää voi olla vai? Ja miksi yläkerran lattia olisi koolattu joka suunnasta keskelle viettäväksi? Kannattaa kuitenkin tutkia tarkemmin.


    • Zeddy

      Alakerran kattohan muuten roikkuu, eilen katottiin tämäkin asia, se ei itseasias mene koko talon läpi, vaan alkaa siinä talon keskipisteessä, ja siitä puolet talon pituudesta. Pitäisikö soittaa vakuutusyhtiölle vai mitä?

    • 11

      Olen nähnyt tapauksen jossa kantavan väliseinän pohja parru oli laitettu tuoreeseen laattavaluun( jotta pysyy paikallaan). Sitten tämä parru oli lahonnut ja koko kantava väliseinä painunut ja kaikki katot ja lattiat roikkuivat.

      • Lähtökohdat selville

        Tuossa nyt lienee epäkohta joka myyjän olisi pitänyt ainakin kertoa ja selvittää, eli onko kaupan purkuperusteet olemassa, vai ostitko vinon lattian tietoisena "samaan hintaan". Voihan olla niinkin, että perusta on antanut periksi.


    • Paikallisvalvoja

      Hommaa nyt se rakkennesuunnittelija paikalle katsomaan. Ei se täällä arvuuttelemalla selviä. Mahdollisuuksia on niin paljon.

    • konnari, rakenne

      Paikallisen rakennusvalvontaviraston/-toimiston arkistosta pitäisi ilman muuta löytyä tuon ikäisen talon rakennepiirustukset. Hanki rakennesuunnittelija. Hän pystyy rakennepiirustuksista selvittämään mistä on kysymys ja tarvittaessa tutkitaan paikalla lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6935
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1231
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      827
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      746
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe