Olen menossa naimisiin Pariisissa asuvan miehen kanssa. Mies ei halua Suomeen (on asunut aiemmin täällä), joten ilmeisesti minä ja lapset muutamme hänen perässään Ranskaan. Haluaisin tietää kaiken mahdollisen lapsiperheen kanssa Pariisissa asumisesta. Miehellä on työpaikka ja asuu lähellä Eiffeliä. Lapset ovat 1 ja 9v. Miten toimii lapsilisät? Ja varsinkin Suomesta pois muutettaessa... kuinka kauan tulevat Suomesta. Lisäksi kiinnostaa koulutus. Vanhempi lapsi on ranskankieliluokalla nyt kolmatta vuotta.. Miten jatko? Suomalaisia kouluja? Kansainvälisiä kouluja? Pienemmän kanssa olen kotona, eli kotihoidontukeako? Tuntuu, että on niin paljon mielen päällä, ettei edes ajatus kulje.
Muutto Pariisiin!
6
1518
Vastaukset
- Pariisissa asustava
Kokeile Expatriumin ulkosuomalaisille tarkoitettua keskustelupalstaa, saanet asiantuntevampia vinkkejä.
Itse epäilisin, ettet ole oikeutettu suomalaisiin lapsilisiin tai kotihoidontukeen, jos muutat pysyvästi pois maasta. En osaa sanoa, miten siirryt ranskalaisten tukien alle, mahdollisesti, kun kerran menet paikallisen kanssa naimisiin? Kotihoidontukea ei tipu.
Tuolla jotain tietoja:
http://www.veronmaksajat.fi/File/3960de05-17a4-4d51-9a80-1ceb6f60b08d/Verotietoa53.pdf- Pariisissa asustava
Edellä mainitun Expatriumin keskustelupalstan löydät tuolta:
http://www.expatrium.fi
Pariisin Suomi-koulu:
http://suomikouluparis.wordpress.com/
- ei persaukinen
Voi sinua tyttörukka, olisit valinnut sellaisen miehen, joka pystyy kustantamaan sinulle elämisen kotimaassaan ( ranska ) tai olisit etsinyt täältä miehen, joka elättää sinut ja lapsesi täällä.
Koitat vaan nyt sinnitellä sillä , mitä sinulla on tarjottavaa sille ranskalaiselle miehelle, jokainen tekee omat valinnat ja vastaa niistä, mitä se meille muille kuuluu.
Palaat kuitenkin tänne takaisin häntä koipien välissä, kun huomaat , ettet ole enää kovin haluttu pakkaus, se on sitä kansainvälistä tyyliä - Kummallista että
Ranskaan muuttaessa on ensimmäisenä mielessä erilaiset tuet eli toisten rahoilla eläminen. Todella outoa.
- Näinhän tämä menee
Hei, ei provosoiduta :) En valitettavasti osaa auttaa viestiketjun aloittajaa, omat kokemukseni ovat turistitasoa. Sen kuitenkin tiedän, että kaikki asiat järjestyvät tavalla tai toisella silloin, kun tekee sydämessä oikeilta tuntuvia ratkaisuja. Kovasti voimia ja iloa tulevaan muuttoon. Kyllä elämä kantaa!
- 8+9
Kela osaa vastata lapsilisiin.
Ranskassa on oma systeeminsä, voipi tulla aikamoisia yllätyksiä. Ei Suomessa opitulla pitkälle pötkitä. Kouluun mennään siellä jo 3 vuotiaana.
Kansainvälisiä kouluja on, mutta kalliita ovat.
Suomikoulu on tarkoitettu vain kielen ylläpitoon. Osaatko itse ranskaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54019Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872082Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50866- 47784
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34748Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35684
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127658