Hei!
Olisin kysynyt (toivottavasti tätä saa täällä kysyä), että eikö minun oikeasti tarvitse huolestua, kun onnistuin tulemaan pakastetun alkion siirrosta raskaaksi, ja heti virallisen testipäivän jälkeen (rv 4 3) alkoi tulla rusehtavaa tuhruvuotoa wc-paperiin pyyhkiessä? Toistaiseksi vuotoa on tullut noin 5 päivän ajan ja aina vaan wc-paperiin. Olen tietenkin sortunut googlettamaan asiasta ja törmään jatkuvasti sellaiseen ikävään juttuun, että niukka ruskea vuoto voi olla merkki kohdunulkoisesta raskaudesta. Onko siis kovin todennäköistä, että näin olisi omalla kohdallanikin?
Ensimmäinen alkionsiirrosta alkanut raskauteni päättyi havaintoon, että kyseessä oli osittainen mola-raskaus... Joten olen luonnollisesti kovin huolissani tämän toisen raskauden kohtalosta.
Epäonnisesti raskaana lapsettomuushoidoista...
3
522
Vastaukset
Hei,
Ymmärrän hyvin huolesi. Tässä vaiheessa pienikin verinen vuoto pelottaa. Onneksi vuodon ei tarvitse merkitä epäonnistumista, etenkin jos se on niukkaa eikä sinulla ole muita oireita, kuten alavatsakipuja.
Voisit käydä klinikallasi raskaushormonitason (HCG) määrityksessä. Se kertoo jotain siitä, miten tarkkaan tilannetta tulisi seurata. Ja varmasti olet jo varannut ajan ultraäänitutkimukseen, joka selvittää tilannettasi parhaiten.
Toivotaan, että kaikki kääntyy parhain päin, siihen on kaikesta huolimatta hyvä mahdollisuus.
Syysterveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat- pelottavaa
Olen tietenkin varannut alkuraskauden ultran, mutta se on vasta viikolla 7 3. Kannattaisiko ultraan kuitenkin mennä jo aikaisemmin?
Hei,
Ehdotan, että seuraat omaa oloasi. Jos vuoto runsautuu ja muuttuu punaiseksi tai jos sinulla on yhtään huolestuttavan tuntuisia alavatsakipuja, niin vaihda ultra-aikasi varhaisemmaksi. Muutoin voit odottaa tuonne 7 viikolle, koska silloin kuvantamisen tulkinta on varminta.
Toivon kovasti, että kaikki menee hyvin.
Lämpimin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614458KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1543325Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?582637Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492574- 1202399
- 241903
- 241711
- 301636
- 1721579
- 371285