Valkoinen text pohjal musta laatta oon ettiny vaikka mistä kaukosäätimestä saa pois ei vaan onnistu, meni vahingos päälle. Huhjhuh.....
Aikoinaan muistakin merkeistä ton mustan sai pois.
Musta laatta pois tekstityksen alta?
10
3160
Vastaukset
- tekstitv-tekstitys
Sulle on jäänyt tekstitv-tekstitys jostain syystä päälle, siis jos kyseessä on joku Ylen kanava. TV5 käyttää poltettua tekstiä (ei siis tekstitv-tekstiä) joka jo lähetysvaiheessa kiinnipoltettu joten siihen ei voi katsoja itse vaikuttaa.
Sitten jos katsot Disneytä tai Canal kanavia antenniverkossa niin noihin kanaviin poltetaan Digitalla tekstitys mustine taustoineen, muissa verkoissa (kaapeli, satelliitti ja IPTV) lähetetään tekstitys irrallaan kuvasta elikkä tekstitv-tekstityksenä.- Voi hd
Kaapeli on. Yle,mtv jne ok. LA Digital CI - maksukortinlukija päällä se linkitettiin eilen,olisko siitä johtuva? canal ollu viikon hyvin toimi vanhalla Medionin boxilla nyt ei silläkään. Pitäiskö linkitys poistaa?
- tekstitv-tekstitys
Voi hd kirjoitti:
Kaapeli on. Yle,mtv jne ok. LA Digital CI - maksukortinlukija päällä se linkitettiin eilen,olisko siitä johtuva? canal ollu viikon hyvin toimi vanhalla Medionin boxilla nyt ei silläkään. Pitäiskö linkitys poistaa?
Linkitys ei vaikuta tuohon että tekstin taustalla on musta pohja.
Mielestäni ei siihenkään ettei Canal toimi sulla Medionilla, linkitetyn kortin kyllä pitäisi toimia linkitystä tukemattomallakin laitteella, joskin en ole aivan satavarma eli on se pieni mahdollisuus että estääkin sen näkymisen Medionilla. - Voi hd
tekstitv-tekstitys kirjoitti:
Linkitys ei vaikuta tuohon että tekstin taustalla on musta pohja.
Mielestäni ei siihenkään ettei Canal toimi sulla Medionilla, linkitetyn kortin kyllä pitäisi toimia linkitystä tukemattomallakin laitteella, joskin en ole aivan satavarma eli on se pieni mahdollisuus että estääkin sen näkymisen Medionilla.Ok.. Lähdempä kauppaan kyseleen ehkä poistan linkityksen ja hommaan uuden tavallisen digiboxin. Kiitoksia kummiskin!
- Mustat ruudut
Minulla on DNA Welhon linkitetty kortti. Kokeilin sitä parilla TV:llä seuraavin tuloksin Canal kanavalla:
- Linkitetty Sony 40W4220 toistaa tekstin sekä omalla tekstiasetuksellaan että teksti-tv:n sivu 699 valittaessa saman kokoisella fontilla mustalla pohjalla.
Acer MT230HM toistaa omalla tekstiasetuksella melko kookkalla fontilla tekstin mustalla pohjalla. Kun teksti-tv:n sivu 699 valitaan, niin tekstin koko menee pienemmäksi kuten sen musta pohjakin.
Toteamus: Tekstin toisto on kiinni laitteesta. En usko, että saat millään laitteella toistettua Canal tekstitv:n kautta tulevaa tekstiä siten, ettei siinä ole mustaa laatikkoa. Syynä on ihan teksti-tv:n fontin ominaisuudet, sillä sehän rakennetaan merkin kokoisista ruuduista, joissa teksti kyhätään mustalle pohjalle joukolla valkoisia pikseleitä. Teksti on siten melko karkeaa, mutta luettavaa...
Musta tekstipohja kuuluu Canal SD-tasoisilla kanavilla asiaan, mutta Canal FIRST HD kanavalla näyttää olevan DVB-tekstitys käytössä => ei mustaa tekstipohjaa.- Voi hd
Joo asiaa tuli näin se vaan menee.Huomasin hd kanavil pelkkä valkoinen txt se oli kuitenkin pienempi ja ohuempi kuin esim. ylen/mtv3.Voikohan sitä fonttia muuttaa.
- tekstitv-tekstitys
"Toteamus: Tekstin toisto on kiinni laitteesta. En usko, että saat millään laitteella toistettua Canal tekstitv:n kautta tulevaa tekstiä siten, ettei siinä ole mustaa laatikkoa. Syynä on ihan teksti-tv:n fontin ominaisuudet, sillä sehän rakennetaan merkin kokoisista ruuduista, joissa teksti kyhätään mustalle pohjalle joukolla valkoisia pikseleitä. Teksti on siten melko karkeaa, mutta luettavaa..."
Leffat voi siirtää tietokoneelle jonka jälkeen sitä voidaan käsitellä niin että tekstitys esim. poltetaan kuvaan kiinni tai laaditaan muuten se tekstitys niin ettei ole enää mustaa pohjaa. Vain antenniverkossa Canal :n tekstit on poltettu suoraan kuvaan kiinni jo lähetysvaiheessa.
"Musta tekstipohja kuuluu Canal SD-tasoisilla kanavilla asiaan,"
Tottakai, koska SD-kanavilla on tekstitv-tekstitys.
Mainittakoon että Canal Digitalin jotkut boksit osaa kyllä näyttää myös nuo Canal SD-versiot ilman mustaa pohjaa. Fontti tosin ei ole niin hieno kuin esim. Ylen kanavien DVB-tekstityksissä (Tiresias-fontti) mutta ainakaan ei ole kuvaa peittävää mustaa taustaa. Ja kyllä, tekstistä saa silti selvää vaikka ei ole mustaa pohjaa.
- einenäihyvin
Jaa, onko sun mielestä ylen tekstit hienoja kun ne on sitä paksutyyliä eikä kirjaimilla ole paljon mitään väliä toisiinsa. Voisko ylekin ottaa jonkun selkeämmän fontin käyttöön.
- Gavin Shitnick
Jaa...mun mielestä Ylen ja muidenkin käyttämä Tiresias-fontti on ihan hyvä ja kun ovat paksuja, eivät huku minnekään.
Jos niin tykkäät laihoista kirjaimista niin kato ihmeessä tekstitv-tekstityksen kautta, ne on ohuita ruipeloita kirjaimia koska fontti on sellainen kuin on.
- Anonyymi00010
minä haluan mustan palkin nationaalille miten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial101681Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1311670Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2531198Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3887Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865