Koiraveron periminen vuodelta 2012
KH
Valmistelija: talousjohtaja
Koiraverolain (590/1979) § 1 mukaisesti kaupunginvaltuuston on vuosittain päätettävä koiraverosta. Pienemmissä kunnissa ei ole viime vuosina peritty koiraveroa lainkaan.
Ehdotus:
Kh esittää valtuustolle, ettei koiraveroa peritä eikä luetteloa koirista tehdä.
KH
Valmistelija: talousjohtaja
Koiraverolain (590/1979) § 1 mukaisesti kaupunginvaltuuston on vuosittain päätettävä koiraverosta. Pienemmissä kunnissa ei ole viime vuosina peritty koiraveroa lainkaan.
Ehdotus:
Kh esittää valtuustolle, ettei koiraveroa peritä eikä luetteloa koirista tehdä.
Vastaukset 40
Vanhimmat
MIKSI ihmeessä lovisassa veroa pitäisi maksaakaan????
Eihän koiranomistajat saisi rahoilleen mitään vastinetta!!!
Vai koiraveroillako pitäisi soskun asiakkaita rahoittaa? vai vastuuntunnottomien
vanhenpien terroristikakaroiden aikaansaannoksia," terrorismia"rahoittaa????
Koiravero on korvaus siitä että kunta tyhjentää koiranpaskalle tarkoitetut keräysastiat, jos nyt joku vahingossa sinne laittaa jotain. Minusta koiravero pitäisi olla 1000€/vuosi.
Hanki sinäkin elämä...
Eipä tuo vero meitä koskisikaan;koiramme ova niin paljon kilpailleita,että ovat oikeutettuja vero vapauteen :=)
Ja katijen siivous myös maksaa....
saako bensaveron maksaja jotain vastinetta rahoilleen? Tai alkoholiveron?
Harmaa koiratalous edes koiraveron verran tuottavaksi. Pentukauppa on jo tuhansien bisnes, vertaa pullokeräyksen vero-ohjeisiin.
Kaikki lapset pissimään ja kakkimaan puistoihin ja pihoille olisi kauhistus.
Ei se eläinerite ihmistä kummempaa ole mutta suodatusvapaata ja puhdistamovapaata. Siihen vielä hauhau joka puolelle.
Sekös sitten ilmaista, kun kaupungin "lakaisukone"(?"pulloharja") pöllyttää
kuivuneet koiranpaskat mm.keväisin ihmisten hengitettäväksi. Kaiken huippu
heittää paskapussi talojen roskisten viereen. Onko huumoria vai?
Eipä se rikottujen pullojen ym. roskien siivouskaan ilmaista ole.
Vanhemmat voisivat jo pienestä opettaa lapsilleen ,että roskia ei heitellä kadulle.
Miten on mahdollista että pururadalla on koiranpaskaa vaikka siellä on isot kieltomerkit alussa........... ??
koirat saavat nykyään kävellä pururadalla!,otapa selvää!!,itse en kyllä ole koiranpaskaa siellä nähnyt.
Miks siel on sitten alussa ne koirakieltomerkit ? Mistä otan selvää ?
koiraa saa lain mukaan ulkoiluttaa pururadalla jos se KYTKETTYNÄ ja ulkoiluttaja kerää ulosteet radalta JA pientareelta.
Ok . Hyvä jos toimii että olisivat sitten ja kiinni....
eipä ne lapset niitä kaljapulloja sinne kadun varteen heitä
kUKA TÄSSÄ KALJAPULLOISTA, MITÄÄN MAINITSEE,LISÄKSI KAUPPOJEN,KISKAN YM. EDUSTAT TÄYTEEN RÄITTY, USEIMMITEN SEN JÄLKEEN KUN NUORISOJOUKKO OLLUS SIINÄ MALEKSIMASSA....
Menepä esim. sale;n eteen päivällä,siellä ne "kullannuput" heittelevät roskia pitkin katuja........
Eläin ja ihminen on hieman eri asia... ;) huom.....:;)
Taas pässi jakelemassa näitä typeriä fraaseja!! Mene itse katsomaan miten niin kutsutut aikuiset käyttäytyvät ravintolassa ja siitä eteenpäin! Kusta, p'**kaa, oksennusta ja kaikkea muuta miellyttävää lentää joka suuntaan! Kielenkäyttö saa merimiehetkin punastumaan ja aamulla ollaan taas täydellisiä vanhempia! Mikä saa ihmisen vihaamaan nuoria noin paljon, oma ikääntyminen ja vaivat? Koiristahan tässä oli käsittääkseni kyse, mutta sinulle nuoret on kai sama asia?
Lapsia alettu liittämään koiraveroasiaan??
Niiden omistajathan on jo verovelvollisia, itsekin ovat kun ikää tulee tarpeeksi. Koiranomistajat tässä vapaamatkustajia on.
On se ihme,aina koiriin liittyvissä keskusteluissa KOIRATTOMAT,ASIOISTA MITÄÄN TIETÄMÄTTÖMÄT ensinmäisenä äänessä...
Hankkikaa elämät...
Toki voimme olla äänessä: katsos kun näemme ja silloin myöskin
tiedämme!
Joo, ei ole enää koiraa, se kuoli kun se haudattiin! Nyt on vain naapurien koirien p****a pitkin pihoja ja pusikoita. Ei herätä hilpeyttä, vaikka kuinka yrittää ymmärtää.
On se ihme juttu ettei koira pasko omistajan pihalle, vaan tulee naapurin pihalle. Sadat ovat pökäleet mitkä olen heittänyt aidan yli takaisin. Kevät on se kurjin aika kun lumet sulaa.
No, ei se koiraveroon vaikuta, mutta pitäis olla niin kova vero ettei joka pihalla olisi koiria, ne ovat tosi tarpeettomia sivilielämässä, virkavallalle ja tullille ehdottomia.
katsoppa arvon koiratietäjä paljon se koiravero maksimissaan on, ehkä sullakin olisi siihen varaa. Vaikkakin olet jostain kalliin elämän hankkinut.
mistähän arvon nuorisokyttääjä tietää kellä on koira ja kenellä ei?
ihan samalla tavalla me koiranomistajat maksamme veroja kuin muutkin,jopa enemmän kuin useimmat tämän kaupungin "sosku"pummit, tekee lapsia,et saa soskust vedätettyy rahaa,näin itse eräs yh-äiti sanoi....
Totta puhut, kaikista ei ....Mutta varmasti suurin osa yksinhuoltajista hoitaa asiansa, käy töissä eikä "pummaa". Aina ei pitäisi yleistää, jos näitä "vapaamatkustajia" on: toiset koiranomistajat hoitavat jätökset pois jaloista, ikävä kyllä eivät kaikki. Talvella kun vedät lasta pulkassa ja yrität väistellä "miinoja",
ettei lapsen lapaset töhriinny, niin silloinkin on vitsit vähissä.
Kerrohan, ketä sinä et vihaa? Nyt on koirakeskusteluun vedetty lapset, nuoret, YH-äidit, kohta varmaan Perussuomalaiset ja Nykäsen Matti saavat huutia? Koira on selkeästi ihmisen paras kaveri!! ;)
Kyllä koira sitten on hyvä lemmikki kun näin paljon saa keskustelua aikaan sen paskastakin!
Kait sitä koiraa voi pitää verottomana, jos säädetään laki että koirien on käytettävä vaippoja.
Muualta muuttaneena,en voi kuin todeta;ONPA TÄSSÄ KAUPUNGISSA PALJON KOIRANVIHAAJIA?!?
Ymmärtääkseni ei ole kysymys koiravihasta! On vaan vaikea ymmärtää, että jos
se eläin on niin äärettömän rakas ei luulisi silloin tuottavan ylipääsemättömiä vaikeuksia hoitaa sitä pakettia roskikseen. Ei ole mieltäylentävää laittaa lapsen
lapasia ja ehkä haalareitakin pesuun jalkakäytävältä saadun "lahjuksen" myötä.
Jos tätä sanotaan koiranvihaksi, niin kaikissa Suomen kaupungeissa vihataan koiria. Minä vihaan koiranomistajaa joka ei pölkkypäänä kerää jätökset pussiin.
Täällä on tapana että ajetaan autolla puistoon, rantaan, lasketaan koira ulos ja itse istutaan autossa kännykkä korvilla. Huudetaan ikkunasta, ei se tee mitään!
Ei se ole ole koirien,eläimen vika jos ne on irti ja kakat kadulla !!!!!!! Ne ei itse osaa eikä tarvitse.... Omistajan vastuulla.... aina.
Käsittääkseni täällä ei ole koirat keskustelleet, vaan koirien omistajat ja muut aiheeseen osallistuneet. Ei tässäkoiria vihata, mutta ihmisiä, varsinkin nuoria tuntuu ainakin ykksi vihaavan.Meidän suunnallakin ne tuolla ulkona räksyttävät parasta aikaa, olkoon niin, mutta annas jos nuoret oleilisivat ja metakoisivat noin, olisi joku rähjäämässä, että muualle siitä möykkäämästä. Koiran omistajilla on vastuu, mutta kun se oma puudeli on niin pirun söpö ja kiltti, kakkahan vaan tekee luonnolle hyvää jne.
Kun olisikin puudeli, mutta kun on pystykorva!!! Samalla kun isäntäväki hyppää autoon ja lähtee kierrokselle alkaa haukunta, ja se kestää yhtämittaisena siihen saakka kun ne tulee kotiin. Olkoot sitten reissu tunti tai 12 tuntia, niin ääntä piisaa. Itse ne ei sitä kuule, mutta me naapurit kylläkin. Tietäis jotain hyvää laimennusainetta mitä voisi aidan ylitse kiskoa että rakki mykistyis.
missä määrlahdessa pystykorva?suomen pystykorva???
Pystykorvathan perinteisesti räksyttävät "koko ajan"
kuuluvat kyllä ihan muualle kuin johonkin lähiöön,jo naapurisovunkin vuoksi...
Niin muuten laumanvartija-koiratkin,kuuluu kauas BASSO ääni,kun eräs suuri laumanvartija-uros ,vahtii pihaansa.
vkl-aamuina olisi kiva nukkua rauhassa,mutta ei....
ja emme ole ihan lähinaapureita kuitenkaan...
Sitä,jonka ääni kantautuu ,tuon "lätäkön " yli,myös määrlahteen?
Asunee jossain harjun kupeessa?
Voi herranjumala mitä paskaa täällä jaksetaan jauhaa!!! Loviisalaiset tuntuu olevan kyllä niin ääliöitä!
Sinähän sen todistit.