Hei !!
Meillä on aivan ihanan suloinen, seurallinen ja itsepäinen 8 kk vanha tipsupoika. On pienestä pitäen tottunut olemaan yksin päivät kun olemme töissä ja koulussa. On aivan yli-innostunut kun joku tulee kotiin.
Nyt n pari kuukautta sitten ilmeni ikävä ongelma. Kun iltaisin lähden/lähdemme käymään jossain, poika jää kotiin itkemään ja haukkumaan. On aivan sama olemmeko pois 2 min tai 2 tuntia, ihan sama itku ja haukkuminen. Päivällä ei koskaan itke eikä hauku. Itse asiassa vaikuttaisi että oikein odottaa aamulla että saisi jäädä yksin rauhassa nukkumaan ;)
Osaisiko joku kertoa mistä tämä iltaisin ilmenevä eroahdistus johtuu? Olisiko hyviä keinoja päästä siitä eroon?
Tipsun eroahdistus
2
186
Vastaukset
- Tipsuttelija
Olisiko kyse tottumuksesta, nuo kun omivat helposti tietyt rutiinit, esim. ruokailu- ja lenkkeilyajat. Koira on ehkä vaan tottunut, että illat ollaan yhdessä kotona, vai oletteko olleet aikaisemminkin illalla paljon poissa?
Voi olla että aikuistumisen kynnyksellä oleva koira yrittää myös tuolla tavalla kontrolloida tilannetta ja kokeilee määräillä sinua, aika jääräpäitähän nuo tipsut on kun niille joskus antaa periksi (mutta niin vastustamattoman suloisia;)
Lähtisin ehkä kouluttamaan koiraa samalla tavalla yksinoloon illalla, kuin aikoinaan koulutitte. Eli illalla oven taakse ja kun koira käyttäytyy hyvin, takaisin, siitä sitten pidentämään pikkuisen kerrallaan yksinoloaikaa. Ja sisääntulo aina vasta silloin, kun koira ei mekkaloi!
Saahan tipsupoika kulutettua tarpeeksi energiaa? Jos se on tottunut olemaan aamupäivät yksin ja lepäämään, se kaipaa varmasti iltapäivällä reipasta lenkkiä (tuossa iässähän koiraa voi jo lenkkeilyttää ihan oikeasti!) ja leikkihetkeä.
Oletteko jättäneet koiralle illaksi mitään puuhaa, jos joutuu olemaan yksin? Meillä tuo tykkää vessapaperihylsyyn/kongiin tai pahvirasiaan piilotetuista nameista ja monenlaisista palapelityyppisistä älyleluista ja -pallosta, joista saa etsiä vaikka raksuja. Ja hyvä luu on maistuva ajankulutuskeino. Koira ei toki noihin nameihin koske, ellei se ole rauhoittunut ja keskittyy niihin. Eli ensin tuo yksinoloon tottuminen kuntoon.
Meidän tytöllekin yksinolo oli aluksi vaikeaa, alkuaikoina oli välillä oksentanutkin yksin ollessaan ja oli ihan hengästynyt, kun kiljui pelkoaan. Sitten kun harjoiteltiin useamman kerran päivässä, on pikkuhiljaa tottunut, vaikka taitaa olla vieläkin aika riippuvainen minusta, kun en ole säännöllisesti (samaan aikaan) poissa kotoa. Aina kotona ollessani makoilee tuossa jalkojeni juuressa, söpöläinen:) - tipsuihminen
Ongelma voi olla siinä että tipsu pitää itseään lauman johtajana ja kun lähdette pois se ei tiedä minne menette ja koska tulette takaisin josta tulee sitten tälläinen käytös, meillä tipsu lakkasi itkemästä perään mikä on hyvä juttu... Ja ihan yksinkertainen vinkki, ÄLÄ KIINNITÄ MITÄÄN HUOMIOTA TIPSUUN PUOLTA TUNTIA ENNEN LÄHTÖÄ JA KUN TULET TAKAISIN ÄLÄ MOIKKAA koska jos teet kotiin tulemisesta maailman kivoimman jutun niin tottakai se jää oven taakse itkemään.. Ja kannattaa eri aikoihin lähteä.. Esim keskellä yötä jos olette hereillä niin lähtekään hetkeksi ulos niin tipsu ei totu siihen että yöllä on kaikki aina kotona..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi613238Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj883055SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1752985- 1292321
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3961626Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 951129