4,5kk keskikokoiseksi kasvavalle koiranpennulle,2 krt pvä;ssä 20-30min. lenkki vaihtelevassa maastossa,lähinnä metsätiellä/metsässä?
lisäksi 2-3 krt "pissareissut"
lisäksi 2-3 krt "pissareissut"
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ööö.. Jos koira jaksaa hyvin niin ei ole liikaa. Ellei jopa liian vähän.
koira jaksaa hyvin,menisi vielä enemmänkin,
ajattelin vaan,osaako se näyttää väsymyksensä,vai juokseeko innoissaan,"vaikka kuinka" Pienempänä kävi istumaan kun väsytti.
en haluaisi rasittaa liikaa.
tosin,jos ei käydä metsässä,pentu riekkuu kotona. täytyyhän niiden liikunnan tarve tyydyttää??
koirapuistossa EI voi käydä,sen valtaavat aina "isot koirat"
Suosittelen aivotyöskentelyn lisäämistä, jos on tarve saada energiaa pois. Se rauhottaa koiraa ja vähentää kotona riekkumista. Lenkin lisäämisen kääntöpuolena on, että kohta mikään ei riitä, kun koiran kunto vaan kasvaa ja kasvaa, kunnes se murkkuiässä voi sitten riehua 10 h päivässä, eikä silti väsytä..
Eli lisää nenähommia ja pohtimista vaativia tehtäviä.
Liikaa tuo liikuntamäärä ei ole. Oman pennun kanssa oltiin ulkona "pitkällä lenkillä" aina vähintään tunti, tosin pikkuisena ei siinä ajassa kovin pitkälle päästy ;)
Aika vähältä kuulostaa tuo lenkki/ulkoilu määrä. Pidennä ainakin toisen ulkoilukerran aikaa ainakin puolella tunnilla. Meillä kasvattaja kertoi 4kk jaksavan jo hyvin 2 tunnin metsälenkit ja kyllä tuo poika jaksoikin.
kyllä mun mielestä 2h mettälenkit on 4kk liikaa!!
ainakin jos yhtäjaksoisesti kävellään,ja koirahan vielä juoksentelee,edes takas.
meijän koira on ulkona päivässä yhteensä noin 2,5-5h minun kanssa ja on 7kk. mutta hyvin jaksaa!
Kyllä,meidän pennulle järjestetään virikkeitä,käydään myös pentukurssilla tottista harjoittelemassa,siitä ei nyt olut kyse,ja käydään myös kaupunkikävelyllä ym.
pennun pissareissutkaan eivät ole;nurkan taakse ja kotiin.
tarkoitin yhtäjaksoista lenkkeilyä metsässä/metsätiellä?