Rehellisesti vain huolissaan!

help**

Kuuluuko Bokserin olla niin laiha että kylkiluut näkyvät hyvin selvästi, sekä peräpään luut selästä myös?

Itselläni ei koskaan ole ollut Bokseria ja naapurustoon muutti perhe jolla on kolme Bokseria, sellaista ruskea raitaista ja ne näyttävät kamalalta!! Mitäs asialle teen?

Näyttävät sellaiselta nälkiintyneiltä ja ihan kamalan luisilta nämä koirat. Omistajat näyttävät juuri sellaisilta ettei ole mitään asiaa päin naamaa mennä kyselemään/ sanomaan koirien kunnosta. Muut naapurit kertoivat ettei koirat pääse lenkille tms. Vaan käyvät 5 min talon nurkalla tarpeillaan.

Miten tätäkin asiaa voisi hoitaa? Vai pidänkö huoleni vain omista asioistani?

5

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voihan tsiisus

      Jos et kerta kehtaa niille mennä juttelemaan, niin pidä huoli omista asioistasi. Naapurithan aina tietävät toisten koirien tilanteet parhaiten!!!

    • racingline5

      Jos ne on kilpauosulinjaisia käyttökoiria, ne kuuluukin olla luisevia ja laihoja.

    • help**

      Mieluiten en kuitenkaan halua mitään naapurisopua menettää. Tiedän varmasti että se loukkaa on asia sitten miten esitetty. Varsinkin jos on huonot olot koirilla niin saa osakseen haukkuja, huutoa mahdollisesti mustan silmän.

      Sitähän tässä kyselinkin, että onkohan huoleni aiheeton kuuluuko niitten olla sellaisia, nälkiintyneitten näköisiä.

      No en itse halua mennä riitaa haastamaan, tiedän 100% varmasti siitä sellaisen syntyvän. Ja nimenomaan kysyin asiaa, kun EN TIETÄNYT kuuluuko niitten olla sellaisia.

      Ehkäpä siis annan asian olla.

    • SanttuJ.

      Bokserin kuuluu olla kuiva, mutta ei se laiha saa olla. Kasvavalla koiralla saattaa herkemmin näkyä selkänikamat, mutta aikuisella koiralla pitäisi jo olla sen verran lihaa luiden päällä ettei ne nyt ihan läpi saisi näkyä. Pieni kylkiluiden kuultaminen läpi taas on ihan normaalia.

      Bokreseissa ei ole linjaeroja. Ei ole käyttöä ja näyttöä siis erikseen. Rodussa kuin rodussa näkyy sen elämäntapa läpi eli kyllä koirasta tulisi erottaa onko se sohvachamppiooni vai kisakoira.

      Jos olet huolissasi naapurin koirista niin kannattaa mennä ihan reippaasti juttelemaan ja ilman pirunsarvia tai syyttämistä. Saat vähintäänkin itse mielenrauhan.

    • veeeeeera

      Joo, samaa mieltä SanttuJ. iin kanssa. Bokserin pitää tosiaan olla kuiva, jotta lihakset erottuu. Kasvavalla bokserilla saattaa näkyä selkänikamat ja takapuolen luut, mutta aikuinen koira ei tosissaan saa näyttää nälkiintyneeltä. Tietysti koira voi olla yksinkertasesti huono syömään, mutta tuskin kaikki kolme kuitenkaan samassa taloudessa nirsoilusta kärsii.. Eli eikun kissa pöydälle. Jos et itse uskalla mennä puhumaan, voit varmaan tehdä nimettömänä ilmoituksen eläinsuojeluun. Nälkiinnyttäminen on rääkkäystä samoin liian lyhyet lenkit hyvin aktiiviselle rodulle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe