Löysin pudonneen lompakon täynnä rahaa, ajokortti, luottokortit ja useita kanta-asiakaskortteja. Otin talteen ja vaikka päiväni oli kiireinen, soitin omistajalle (numeron tiedustelu oli maksullinen) ja vein lompakon kotiovelle. Sanottiin kiitos ja just nyt ei ole rahaa maksaa löytöpalkkiota... palataan asiaan. Jätin yhteystiedot: pieni summa esim. 10 euroa ei olisi ollut mitään verrattuna niihin kuluihin, että joku epärehellinen olisi sattunut kohdalle... Eipä ole kuukauteen kuulunut mitään.
Kiittämättömyys on maailman palkka
nolo olo
4198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Löytöpalkkio: Löytäjällä on oikeus löytöpalkkioon
Palkkio löytäjälle löydetystä tavarasta?
Löytäjällä on oikeus 10 prosentin löytöpalkkioon. Löytöpalkkion suuruus on aina vähintään neljä euroa. Omistaja saa tavaransa takaisin vasta sitten, kun hän on maksanut tämän palkkion. Omistajan on korvattava myös löytäjälle löydön aiheuttamat tarpeelliset ja kohtuulliset kustannukset. Niitä voi aiheutua mm. tavaran toimittamisesta löytötavaratoimistoon.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1988/19881079
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Lompakon pudottaja rikkoi lakia.
Sinua petettiin, mene uudestaan ovelle poliisi mukana.
Sama juttu: Asiakas oli unohtanut lompakon Halpa-Hallin pakkauspöydälle, oli NIIN KIITOLLINEN että... juostessani perään... kiitti kauniisti ja sanoi, että mitä olisi tullut maksamaan kaikkien korttien uusinta! Ei puhettakaan löytöpalkkiosta. Ensi kerralla otan rahat ja heitän lompakon roskikseen!
Jep , sama meikäläisellä. Kerran kuntosalilta löysin lompakon ja mun mittakaavaan paljon rahaa ja rahanarvoisia kortteja pussukassa. Ei auttaa kannata, joudut itse vain ongelmiin jos yrität jeesata.
On minullekin käynyt niin, että ei kiitoksen sanaa, mutta kakat pitää unohtaa.