Hei onko Pafoksella kävijöitä, en ole koskaan käynyt ja harkitsen menoa. Onko Pafoksella isompaa ruokamarkettia, etä muita isompia kauppoja?
Onko markkinoit
Onko kukaan käynyt aurinkomatkojen Avanti village hotellissa? Onko rauhallista aj häiritseekö iltaelämä?
Kiva olisi kuulla paikasta yleensäkin.
Pafos
3
983
Vastaukset
- Pafoksen ruokakauppa
Pari viikkoa sitten olin Pafoksella.
Ala-Pafoksessa on suuri uudehko ruokamarket, yksi katu rannasta sisämaahan, ihan keskeisellä paikalla. Valikoima oli hyvä ja hintataso ok. Osta sieltä leipäosastolta ihania pieniä pitaleipiä, nam!
Markkinatkin varmaan on joskus jossain, mutta käy Ylä-Pafoksessa kauppahallissa. Siellä on suuri katettu alue josta saa ostettua käsitöitä, laukkuja, pientä krääsää, vaatteita ja paljon muuta.
Avantista en tiedä muuta kuin että vähän syrjässä keskustasta ja on varmasti hiljaista aluetta. Itse asuin Kefalos Beachissä, joka oli siisti ja mukava hotelli.
Paikallisbussilla liikkuminen on halpaa ja helppoa. Päivälippu maksaa 2e ja kertamaksu 1e. Erittäin toimiva juttu. Ala-Pafoksessa on "pääpysäkki" ja siitä sitten lähtee busseja jatkuvasti Ylä-Pafokseen ja Avantin suuntaan ja Coral Baylle asti. Kannatta muutes käydä siellä Coral Bayssa, ihan ok ranta siellä. Pafoksen rannoillahan ei juurikaan uida...
Kysele lisää jos jotain tulee mieleen. - Kuukausi sitten
Avanti Village on tosiaan "kylä. Suuri hotellialue, jossa on kauniisti sijoiteltuna neljä huoneistoa käsittäviä kaksikerroksisia taloja . Huoneineistot ovat tilavia.
Ei häriöitä. No hotellin puoleisessa päässä soiu illalla allasbaarialueella kovaäänisistä musiikko. Mutta jos asut kaempana, ei häritse. Ihana laguunimainen allasalue kiemurtelevine polkuineen, joiden varrella runsaasti istuksia. Kaikkialle pääsy myös pyörätuolilla tai lastenvaunuilla.
Nyt kiire, mutta voin myöhemmin antaa joitain linkkejä, mistä hahmottaa alueen. 20 min kävely satamaan. Mutta lähistöllä runsaasti hyviä ravintoloita. Erttäin hyvät liikenneyhteydet Ala -ja Ylä Pafokseen. - Lämmintä riittää..
Oltiin Anemissa viikko keväällä, iso kaksio, siellä oli saatavana myös superiorhuoneita - suosittelen niitä. Muuten kiva hotelli ja hyvällä paikalla, kannattaa ottaa ainakin aaminen tai puolihoito - hinnat marketeissa korkeat.
Meillä ei ollut varattu mitään, mutta käytiin syömässä usein esim. aaminen 6eur/per nenä ja myös syötiin usein hotellin ravintolassa illalinen - hyvä ruoka ja edullinen.
Säähän on aika takuuvarma, toukokuussa uitiin meressä ja hellettä oli.
Olemme olleet myös kyproksella tammi-helmikuun, ja satoi vain kahtena päivänä.
Nyt suunnittelemme helmi-maaliskuuta reissua - lyhyt lento ja pitäisi olla hyvät lenkkikelit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2583841
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1372768Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162252Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632011Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281944- 571528
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491456Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan771193- 1031187
- 1111170