Pafos

Kypros kiinnostaa

Hei onko Pafoksella kävijöitä, en ole koskaan käynyt ja harkitsen menoa. Onko Pafoksella isompaa ruokamarkettia, etä muita isompia kauppoja?
Onko markkinoit
Onko kukaan käynyt aurinkomatkojen Avanti village hotellissa? Onko rauhallista aj häiritseekö iltaelämä?
Kiva olisi kuulla paikasta yleensäkin.

3

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pafoksen ruokakauppa

      Pari viikkoa sitten olin Pafoksella.
      Ala-Pafoksessa on suuri uudehko ruokamarket, yksi katu rannasta sisämaahan, ihan keskeisellä paikalla. Valikoima oli hyvä ja hintataso ok. Osta sieltä leipäosastolta ihania pieniä pitaleipiä, nam!

      Markkinatkin varmaan on joskus jossain, mutta käy Ylä-Pafoksessa kauppahallissa. Siellä on suuri katettu alue josta saa ostettua käsitöitä, laukkuja, pientä krääsää, vaatteita ja paljon muuta.

      Avantista en tiedä muuta kuin että vähän syrjässä keskustasta ja on varmasti hiljaista aluetta. Itse asuin Kefalos Beachissä, joka oli siisti ja mukava hotelli.

      Paikallisbussilla liikkuminen on halpaa ja helppoa. Päivälippu maksaa 2e ja kertamaksu 1e. Erittäin toimiva juttu. Ala-Pafoksessa on "pääpysäkki" ja siitä sitten lähtee busseja jatkuvasti Ylä-Pafokseen ja Avantin suuntaan ja Coral Baylle asti. Kannatta muutes käydä siellä Coral Bayssa, ihan ok ranta siellä. Pafoksen rannoillahan ei juurikaan uida...

      Kysele lisää jos jotain tulee mieleen.

    • Kuukausi sitten

      Avanti Village on tosiaan "kylä. Suuri hotellialue, jossa on kauniisti sijoiteltuna neljä huoneistoa käsittäviä kaksikerroksisia taloja . Huoneineistot ovat tilavia.
      Ei häriöitä. No hotellin puoleisessa päässä soiu illalla allasbaarialueella kovaäänisistä musiikko. Mutta jos asut kaempana, ei häritse. Ihana laguunimainen allasalue kiemurtelevine polkuineen, joiden varrella runsaasti istuksia. Kaikkialle pääsy myös pyörätuolilla tai lastenvaunuilla.
      Nyt kiire, mutta voin myöhemmin antaa joitain linkkejä, mistä hahmottaa alueen. 20 min kävely satamaan. Mutta lähistöllä runsaasti hyviä ravintoloita. Erttäin hyvät liikenneyhteydet Ala -ja Ylä Pafokseen.

    • Lämmintä riittää..

      Oltiin Anemissa viikko keväällä, iso kaksio, siellä oli saatavana myös superiorhuoneita - suosittelen niitä. Muuten kiva hotelli ja hyvällä paikalla, kannattaa ottaa ainakin aaminen tai puolihoito - hinnat marketeissa korkeat.
      Meillä ei ollut varattu mitään, mutta käytiin syömässä usein esim. aaminen 6eur/per nenä ja myös syötiin usein hotellin ravintolassa illalinen - hyvä ruoka ja edullinen.
      Säähän on aika takuuvarma, toukokuussa uitiin meressä ja hellettä oli.
      Olemme olleet myös kyproksella tammi-helmikuun, ja satoi vain kahtena päivänä.
      Nyt suunnittelemme helmi-maaliskuuta reissua - lyhyt lento ja pitäisi olla hyvät lenkkikelit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      2944
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2372
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      20
      2016
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1837
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1719
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1286
    Aihe