Onko jotain parasta ajankohtaa hakea päiväkotiin hoitoon?...siis siinä mielessä, että saisi paikan haluamastaan hoitopaikasta. Onko ne elokuu ja tammikuu vai onko yhtähyvät mahikset saada paikka esim lokakuussa?
päiväkotiin haku
00000000000000000000
3162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Elokuusta alkean on paras aika saada paikka haluamastaan päiväkodista ja hakemus kannattaa laittaa neljä kuukautta aikaisemmin eli huhtikuuhun mennessä. Myös muulloin voi olla vapaita paikkoja tarjolla, mutta yleensä ei hirveästi, kun harvemmin lapsia jää pois kesken kaude, toki joka vuosi jonkun verran.
Se on tuurista kiinni, että saa päiväkotipaikan kesken toimintakauden. Jos on tarpeeksi hyvät perustelut miksi tarvitsee hoitopaikan saattaa saada sen kesken kaudenkin.
Siis varmasti sen neljän kuukauden aikana saa paikan, mutta ei välttämättä juuri siitä toivomastaan päiväkodista, ei edes hyvillä perusteluilla, jos paikkoja ei ole.