Ulkoinen kovalevy tyhjeni ???

Help me..

Olen varmuuskopionut PC,ni tiedostoja ulkoiselle kovalevylle jota olen pitänyt päällä ainoastaan silloin kun olen siirtänyt tai hakenut tietoja sieltä.
Nyt PC ei tunnista koko levyä joka on USB kautta yhdistetty.
Tai sen verran tunnistaa, etä näyttää kooksi 0 kt ja pyytää alustamaan.
Mitä teen ??
Olenko menettänyt tiedot ja joudun alustamaan ??

5

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k*j'5rwL

      Ota levy irti kotelosta ja asenna suoraan koneeseen. Selviää ainakin onko vika sovittimessa vai levyssä.

    • 1+12

      Kokele muita USB-liittimiä. Toisessa koneesa USB-kovalevy. Olet varmistanut hdllä olevia tiedostoja, onko hdllä kopiota. Mulla Samsung 500G, Buffalo 1T. Toimineet moiteetta. Useissa koneissa USB2-3.

    • Et onneksi ole menettänyt mitään vaikka joutuisitkin alustamaan, kun kyseessä on varmuuskopio, jonka varmuuskopioidut tiedot ovat siis tallessa myös alkuperäisinä.

      Eikö Windowsille ole mitään levyn kirjanpidon korjausohjelmaa? Vika voi olla siinäkin. Tai sitten levy on kerta kaikkiaan sökö. Tai, kuten tässä on jo arveltu, kotelo on sökö ja levy vielä ehjä, jolloin myös ne varmuuskopiosi ovat yhä tallella.

      • MulliKulli

        On korjausohjelmia Wn FAT32 ja NTFS tiedostojärjestelmille. Jos osiotalukko vioittunut jossain tapauksissa sen voi korjata FDISK näyttää osiotiedot, jos on. Jos ei voi antaa fdisk ille entiset tiedot. Sehän USB, eli yhtenä osiona? Jos avaat kotelon päällä tarra jossa Heads, Cyli... yms tiedot.
        Googlella hakuja Partition Magic, yms erasus-.free


    • WIn onkelmia joo.

      Usb tikuilla on tuo tuttua WIndowsissa, monesti on tullut vastaan pyyntö alustaa levy, ei missään nimessä kannata levyä alustaa jos ei ole varmuuskopiota, siinä nimittäin menetät sitten kaiken sisällön kiintolevystä ,(tämä ainakin WinXp koneessa)
      Win7 sanoo monesti Usb tikulle että tikku pitää tarkistaa tms. virheistä, sen voi ohittaa ja tikku toimii normaalisti, myös. Win7 on joskus muistaakseni pyytänyt formatointia.

      Ulkoisille kiintolevyillekkin on tapahtunut samoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14501
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7342
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7171
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      116
      4912
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4744
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4535
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      26
      4470
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe