Kauneusleikkauksista ja syömishäiriöistä on tullut viime vuosina muoti-ilmiöitä. Netistä löytyy vaikka kuinka paljon esimerkiksi pro-ana sivuja, joilla tavalliset ihmiset käyvät ihannoimassa sairaalloisen laihoja ihmisiä ja heidän elämäntyyliään. Nuoret kasvatetaan näiden asioiden pohjalta yhteiskuntaan, jossa täydellisyys ja tietystä muotista muovatut ihmiset ovat normi.
Esimerkiksi lasten lelut luovat naurettavan kuvan uhmisistä ja juuri tämä kuva iskostuu lasten alitajuntaan, jonka seurauksena heille syntyy kuva siitä, että tältä heidänkin tulisi näyttää - tämä on kaunista. Omasta mielestäni on väärin tehdä ja mainostaa pienille tytöille Bratz:ien näköisiä leluja.
Onko oikein, että media antaa sairaalloisen kuvan siitä miltä nuorten tulisi näyttää, että he pärjäisivät elämässään?
Ovatko yhteiskunnan paineet kasvaneet liian suuriksi, kun miehetkin ajautuvat mitä erilaisimpiin kauneusleikkauksiin ja -toimenpiteisiin?
Esimerkiksi lasten lelut luovat naurettavan kuvan uhmisistä ja juuri tämä kuva iskostuu lasten alitajuntaan, jonka seurauksena heille syntyy kuva siitä, että tältä heidänkin tulisi näyttää - tämä on kaunista. Omasta mielestäni on väärin tehdä ja mainostaa pienille tytöille Bratz:ien näköisiä leluja.
Onko oikein, että media antaa sairaalloisen kuvan siitä miltä nuorten tulisi näyttää, että he pärjäisivät elämässään?
Ovatko yhteiskunnan paineet kasvaneet liian suuriksi, kun miehetkin ajautuvat mitä erilaisimpiin kauneusleikkauksiin ja -toimenpiteisiin?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuo on kyllä ihan totta, että media korostaa turhankin paljon kyseisiä asioita. Ja silti niiden hoitamiseksi yritetään vaikka mitä toimenpiteitä, hieman ristiriitaista etten sanoisi..
niimpä, samaa mieltä.. Jos eí nuorten ympärillä olisi koko ajan kuvia siitä, miltä tulisi näyttää, niin eihän mitään syömishäiriöitä tai muita edes olisi. Ei olisi mitään mihin itseään verrata.
Hieman kyllä ihmetyttää juuri tuo, että niitä kauneusleikkauksia pitää mainostaa joka ikisessä tv-ohjelmassa mitä vain tulee. Eikö enää saa olla luonnollinen kun niitä niin vouhotetaan ja ihaillaan? Ja sitä paitsi ajatus siitä että kaikki miehetkin ovat kohta yhtä leikeltyjä kuin naiset on kyllä aika huh huh!
En nyt sano, etteikö media vaikuttaisi nuoren kuvaan siitä, millainen pitäisi olla, mutta kyllä syömishäiriöiden ja leikkausten taustalla on paljon muitakin tekijöitä... Huono itsetunto, lapsuuden traumat, kiusaaminen ja muut asiat vaikuttaa sh:den syntyyn paljon enemmän kuin media.
Vaikuttaa varmasti, mutta mistäs nuorten huono itsetunto oikein tulee? Medialta. Kuten jo sanoin, jos ei ole mitään mihin verrata, niin ei myöskään voi olla huonompi kuin muut. Toki takana on aina jotakin psykologisia ongelmia, eikä pelkkä media aiheuta mitään sairauksia. Mutta varmasti edesauttaa. Ihmisiä, kuten syömishäiriöisiäkin, on niin paljon, että ei voi oikeen yleistää tätä, mutta yleisesti ottaen median houhotus siitä että elämässä ei voi pärjätä jos ei ole nollakokoa on ihan naurettavaa...
ja noihin miesten kauneusleikkauksiin vielä; naurettavaa. kauneusleikkaukset ovat muutenkin ihan turhia. Ihminen näyttää siltä minkälainen hän on. Ja ajatus miesten kauneusleikkauksista on kyllä vähän outoo.. Mitä leikkauksia miehille tehdään? samoja kuin naisille?
Näinpä, media ei ehkä suranaisesti LUO mitään sairautta, mutta lietsoo tehokkaasti pienimmänkin alun valtaisan kokoiseksi möykyksi. Eli toisin sanoen se pahentaa merkittävästi monen nuoren (ja miksei aikuisenkin) tilannetta.
Samaa mieltä kirra_; ihminen on luotu Jumalan kuvaksi, miksi sitä pitäisi muuttaa?
Noista miesten leikkauksista en kyllä tiedä... Kai ne niitä samoja kasvojenkohotuksia tms. on?
Yleisimpiä miesten kauneusleikkauksia on luomien poistot, botox- ruiskeet, silmäluomien korjauttaminen, rinnan alueen rasvaimut ja hiustensiirrot, lisäksi korvien ja nenän korjausleikkaukset.
No en kyllä tajua miks ihmeessä äijät kävis jossai leikkauksissa? Kuka mies haluu näyttää naiselta???
Ei kai se sentään sitä tarkota että vaikka mies kävisi kauneusleikkauksessa että automaattisesti näyttäisi naiselta? itse en ainakaan tunnusta olevaani naisen näköinen, nimim. itse leikkauksessa käynyt...
Hienoa saada tänne joku jolla on omaa kokemusta asiasta! Minkälaisessa leikkauksessa olet käynyt, jos saa udella? Olisi kiinnostavaa myös tietää kyseisen operaation motiiveista jos tahdot enemmän kertoa.