Rinnat kipeytyvät imettäessä

Rinnat kipeytyvät

Mitä on tehtävissä kun rintani kipeytyvät ja ärtyvät imettäessä. Vauva on vasta 4 kuukauden ikäinen? Imetyksen jälkeen nännini punoittavat ja ovat kuin rohtuneet?

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ieuhgoiwuho

      Imemisote on todennäköisesti huono. Voit yrittää korjata sitä internetin ihmemaan avulla (esim. http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=category§ionid=9&id=15&Itemid=101) tai ottaa yhteyttä neuvolaan, imetystukipuhelimeen tai paikalliseen imetystukiryhmään / imetystukihenkilöön. SUOSITTELEN, että haet ihan oikeasti apua tuohon, koska mitä nopeammin virheellinen ote saadaan korjattua. Huono ote paitsi sattuu voi haitasta maidon tuloa ja vähentää maidon määrää.

      Onko vauvan ote ollut alussa hyvä, ja pulma on uusi? Saako vauva pullosta? Tuossa iässä vauva voi alkaakin imeä huonolla otteella esim. jos saa pulloa väliin (kokeile Aventin pyöreitä pullotutteja jos tarvitset pulloa) tai jos voimat riittää siihen että huonollakin otteella maitoa saa tarpeeksi, ja kun ympäröivä maailma kiinnostaa jo enemmän niin ei jaksa niin uppoutua sinne tissiin kuten ennen :)

      Toivottavasti saatte tilanteen korjattua!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3133
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      690
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      530
    8. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      38
      523
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    Aihe