Kiinnostaisi tietää mikä on se aine markettien raksuissa mikä on haitallinen ja aiheuttaa virtsatie ongelmia kissoilla joita tuntuu olevan aika paljon. Onko sama ongelma myös märkäruokien kanssa. Haluaisin välttää kissalleni antamasta sellaista ruokaa mistä sairastuu.
Vastaukset 3
- 4:n kissalauma
Se on vilja ja liiallinen hiilihydraatti ylipäätään. Hiilihydraatit nostavat virtsan pH:n liian korkealle, jolloin se on otollinen struviittikiteiden muodostumiselle. Sama on ongelma on sekä märkä- että kuivaruoissa. Halvat ruoat ovat yleensä huonoja, mutta kannattaa tutkia mitä ostaa, myös kalliimmista.
- noora
Kuivaruoka lisäksi kuivattaa kissan elimistöä koska se ei ole sille mitenkään luonnollista ravintoa eikä kissa aavikkoeläimenä juo kovin paljon vaan on tottunut saamaan nesteensä ruuasta.
- 505
Unohda raksut kokonaan ja anna kissallesi ainoastaan parhaita märkäruokia sekä raakaa lihaa, sisäelimiä, hieman kalaa ym. kissalle terveellistä ravintoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101290- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66751
- 33642
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501