Sain tällaisen viestin virusohjelmaani. Tarkoittaako tämä nyt sitä, että ohjelma ei enää toimi? Asentaa kuitenkin uusia päivityksiä koko ajan.
Käytössänne olevan ohjelmistoversion tuki on loppunut 15.10.2011. Päivittämättömän version käyttö voi aiheuttaa tietoturvariskin. Kehotamme teitä välittömästi päivittämään tuotteen uusimpaan versioon. Listan F-Securen eri tuoteperheiden tuetuista versioista löydätte: http://www.f-secure.com/en/web/business_global/support/supported-products
Käytössänne olevan ohjelmistoversion tuki on loppunut 15.10.2011. Päivittämättömän version käyttö voi aiheuttaa tietoturvariskin. Kehotamme teitä välittömästi päivittämään tuotteen uusimpaan versioon. Listan F-Securen eri tuoteperheiden tuetuista versioista löydätte: http://www.f-secure.com/en/web/business_global/support/supported-products
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ei moisesta nettijarrusta kannata maksaa.
Sammuta se, ja poista, ja sen jälkeen uusi ilmainen tupaan.
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/products/security-essentials
Evoluutio kulkee myös taaksepäin, älykkäistä vanhemmista voi siittyä tyhmiä lapsia...
Itselläkin ollut monta vuotta virustorjunta eikä sille ole ollut koskaan tarvetta. Päätinkin että en enää suotta moista resurssituhluria käytä.
Tarkoittaa sitä, että lisenssi pitäisi uusia.
Eiköhän kumminkin tarkoita, että itse ohjelmaversio pitäisi uusia.
Uusimalla lisenssi....
Eipäs kun joo, olisi voinut lukea tarkemmin.
Lisenssi voi hyvinkin olla voimassa. Luetun ymmärtäminen kateissa?
Poistin F-securen ja asensin Microsoftin ilmaisen virusohjelman Security Essentials. En tiedä, onko luotettava, mutta kokeillaan nyt. Koska en ole enää Helsingin yliopiston opiskelija, en voi ladata ilmaista F-securea yliopiston sivulta, joten se siitä ohjelmasta. Hyvin kyllä palveli kaikki nämä vuodet. Ei tullut yhtään virusta koneeseen. R.I.P. F-secure client service :´(
Se on ihan luotettava....
Mitä nämä F.. F sek.. F-securet ja muut oikain ovat? Mulla on Mac ja kaksi Ubuntukonetta enkä ole tuollaisista ohjelmista kuullutkaan.
Ohjelmatarjonta on kovin rajoittunutta Windowsin ulkopuolella.
Väärin meni. Windowsin sisäpuolella ei ole kuin joku Pasianssi, Internet Explorer, Paint, Muistio ja jotain muuta rajoittunutta.
'Ohjelmatarjonta' oli siis vieras sana sinulle.
Se, että jossain bubuntussa on läjä puolivillaisia ohjelmia, ei muuta tosiasiaa Windowsiin saataviin kunnon ohjelmien määrään. Käyttöjärjestelmän funktio ei ole valmis ohjelmakokonaisuus.
"'Ohjelmatarjonta' oli siis vieras sana sinulle."
Täysin tuttu sana. Puhuit rajoittunesta ohjelmatarjonnasta Windowsin ULKOPUOLELLA mutta kyllä se vaan on päin vastoin, sillä Windowsin sisäpuolella ohjelmia ei oikein ole!
"Käyttöjärjestelmän funktio ei ole valmis ohjelmakokonaisuus."
Kyllä on. Microsoftin tutkimusten mukaan 90% ihmisistä käyttää käyttöjärjestelmässä olevia valmiita ohjelmia jos suinkin mahdollista. Eli Dossijutut on historiaa.
Ohjelmatarjonta Wlle monipuolisempaa. Ei käyttöjärjestelmän mukana voi toimittaa kaikkia ohjelmia.Se joka tarvitsee erikoisempaa ohjelmaa (Mathematica, AutoCad, Cads, pelit) ostakoon. Ohko hurjin peli Linuxille Tetris vai matopeli?
"Ohjelmatarjonta Wlle monipuolisempaa. Ei käyttöjärjestelmän mukana voi toimittaa kaikkia ohjelmia.Se joka tarvitsee erikoisempaa ohjelmaa (Mathematica, AutoCad, Cads, pelit) ostakoon."
Sanoit ohjelmatarjonnan olevan Windowsin ulkopuolella olevan rajoittunutta. Mathematica, AutoCAD, Cads jne. ovat kaikki Windowsin ulkopuolelta. Windowsin sisäpuolelta ei tuollaisia löydy.
Käyttöjärjestelmän mukana ei tarvitse kaikkien ohjelmien tulla mutta mitä enemmän tulee niin sitä parempi. Ne muutamat harvat mitä tarvitsee ja joita ei ole käyttöjärjestelmässä voi hankkia sieltä käyttöjärjestelmän ULKOPUOLELTA.
http://www.tietokone.fi/uutiset/tsunami_vaanii_mac_kayttajia
Ei mennyt taaskaan kovin pitkää aikaa kun tuli nämä Mac/Ubuntu jutut tähänkin viestiketjuun. Ja väittely on taas valmis alkamaan.
Oletko tosiaan noin pönttö, vai leikitkö vain. Suomen kieli hakusessa?
Windows lauseessa 'Ohjelmatarjonta on kovin rajoittunutta Windowsin ulkopuolella.' ei viittaa mihinkään yksittäiseen käyttöjärjestelmään vaan yleisesti Windows-maailmaan.
Aivan kuin sinun väitteesi, että Linux ei ole käyttöjärjestelmä. Vai valitsetko aina kuvitellun totuutesi tukemaan juuri sen hetkistä oikeassa oleminen tunnettasi?
Mikä hiton "Windows maailma", missä planeetalla sellainen on? Jännää kun keksitään jotain uusia termejä ja käsitteitä tyhjästä! Windowsin ulkopuoli on tietysti se mikä ei ole Windowsissa, eli Windowsin sisällä. Suomen kielessä se tarkoittaa juurikin tätä.
Linux ei ole KÄYTTÖjärjestelmä, koska käyttöjärjestelmään katsotaan kuuluvan jokin KÄYTTÖliittymä. Käyttöjärjestelmähän on se ohjelmisto mkä toimii laitteiston, mahdollisten lisäsovellusten, oheislaitteiden ja käyttäjän välissä ja tarjoaa käyttäjälle mahdollisuuden hallita resursseja ja ohjelmia. Linux ei tätä tee joten se ei voi olla käyttöjärjestelmä.
Telluksella hyvinkin. Ota silmälaput pois, jospa sinunkin sisäpuolesi saisi suodattamatonta tietoa. Suuresti kyllä epäilen toitotuksiasi seuranneena.
Aivan samoin Windows ei ole käyttöjärjestelmä (vrt. Windows 7).
Odotetaan mielenkiinnolla löytyykö ex-ubulta rahaa pistää Mac kokeiluun!
Windows on kyllä käyttöjärjestelmä. Sillä voidaan tarkoittaa joko työasema, mobiili tai palvelinwindowsia riippuen mistä puhutaan. Windows 7 on työasemawindowsin uusin valmis julkaisu.
Uusin f-secure on helv etin hyvä, ei ole nettijarru, on kevyt ja pirun halpa. etenkin jos ebaysta ostaa.
Älä vaan aloittaja mee asentamaan jotain ilmaispaskoja kuten security essentiaaleja tai jotain avg:n paskaa. Ei ne mitään löydä ja sekoitttaa koneen
Kannattais kyllä ajtella, mitä tänne suoltaa. Joko Avast ilmaisena tai Norton. F-Secure on yirtyksiä varten = rahastaa osaamisellaan. Osaavat sinänsä ihan hyvin. Ei yksityiselle ei...
F-securen etu on kumppanuussopimukset. Ja tämän ansiosta F-secureen saa hyvin tukea, ja sitä saa helposti hankittua samalta luukulta muiden palvelujen kanssa mistä nyt tietotekniikkaa hankkii.
Eli jos haluaa laajempaa tietoturvaohjelmistopakettia niin suosi suomalaista F-securea. Kotikäytössä kyllä Windowsilla toimii se security essentials myös vaikka onkin vähemmän ominaisuuksia. Se tietysti kannattaa hankkia Microsoft updatesta.
No ny se selvis sielunvihollisenki hinta "etsilleeeee":n jutusta.