Kävästiin muutama ämpärillinen suppiksia. Niitä voi kuulemma kerätä vaikka hangen alta jouluna. Säilöminen onnistuu kuivaamalla tai pakastamalla.
Ohessa ohjeita:
Re: Suppilovahveroiden säilöntä
Jos pakastat sienet, niin ne kyllä kannattaa paistaa ensin pannussa ilman rasvaa. Vievät näin vähemmän tilaa, eivätkä pakkaskuivu niin helposti.
Aromit säilyvät parhaiten jos kuivatat sienet, mutta käsitin, ettei käsittelyyn ole kovin plajoa aikaa, joten se ei taida tässä tapauksessa onnistua.
Vastaa viestiin
05.08.05, 18:55 #3 (linkki)
ode
(Vierailija)
Viestejä: -
Re: Suppilovahveroiden säilöntä
Suppilovahveroita?? Tänään?? Ei kai niitä vielä missään ole, tarkoitatko kantarelleja?
Vastaa viestiin
07.08.05, 17:41 #4 (linkki)
karoliina
(Vierailija)
Viestejä: -
Re: Suppilovahveroiden säilöntä
Hei
Minä ihmettelin samaa asiaa, että joko suppiksia löytyy kasapäin??
Säilöntävinkiksi, että kuivaaminen kuivurilla on paras tapa.
Jos pakastat niin paista sienet niin että kuumenevat läpikotaisin , ei tarkota sienten ruskistamista.(bakteeritoiminta loppuu). Pakasta sitten.
Kantarelleista irtoaa joskus paljonkin nestettä, älä missään tapauksessa heitä hukkaan vaan pakasta sienten matkassa.
suppiksia
Yrjö Yrjö Wirtanen
0
125
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751471
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411049Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30587