Eka järkkäri..

Hei!
Oon ostamassa ekaa järkkäriä. Ajattelin ensin valita mallin ja oon kallistunu sonyn puolelle kun monet tuttavani suosittelevat sonya. Mutta kun sonylla näyttäisi olevan paljon vähemmän objektiiveja kun esim. nikonilla tai canonilla. Mitä mieltä te ootte et kannattaaks ostaa sonya?? oon ajatellu sonyn A35 Oisko toi hyvä ensijärkkäri? :)
5128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuinka monta objektiiviä ajattelit tarvitsevasi ? Canonilta on tarjolla L-sarjan
500mm. telettä vaivaiseen 8000€ hintaan, senkun ymppää 1100D runkoon, niin
kyllä tulee mahtavia kuvia, vaikka olohuoneesta ja pikkuvessasta.

Äänestä

ennen kuin ostit.
Juuri tuo huono objektiivien ja muiden lisävarusteiden saatavuus on yksi ns. marginaalimerkkien pahimmista puutteista. Ei kannata tuhlata rahojaan Sonyn runkoon, sillä rungot tulevat ja menevät mutta objektiivit kestävät monen rungon käyttöiän. Järjestelmän hankinta kannattaa aloittaa miettimällä mitä aikoo kuvata, ja millä objektiivilla se parhaiten onnistuu. Tämän jälkeen vasta valitaan tähän pääobjektiiviin sopiva runko. Ja sitten lisaa laseja tarpeen mukaan.
Näin järkevästi toimiessasi huomaat aika pian ne edut jotka saat valitessasi merkin jota on jo runsaasti käytössä, tällöin hyväkuntoista ja -tasoista optiikkaa on mahdollista löytää myös käytettynä kohtuu hintaan.

Tiedän että tämän kirjoituksen jälkeen täällä nousee taas hirveä poru niiden toimesta jotka ovat marginaalimerkkiin erehtyneet ja nyt raivoisasti yrittävät uskotella (lähinnä kai itselleen) että käsissä ei ole ihan täyttä p*skaa.



Ennen sanottiin että jos tarvitset pokkarin, osta Canon mutta jos tarvitset järkkärin, niin osta Nikon. Taitaa pitää edelleen paikkansa.

Äänestä

Ilman muuta tuo Sony on ihan hyvä kamera aloittelijalle. Kyllä siihen Sonyyn löytyy objektiiveja ja muita lisävarusteita ihan yhtä helposti (CyberPhotossa 88 kpl erilaista objektiivia) kuin Canoniin tai Nikoniin.

Äänestä

mitään Sonyn tekemää kapinetta.

Äänestä
  • ja varsinkaan kameraa.
    Canon/Nikon leirissä löytyy vuosikymmenien objektiivituotanto joka on yhteensopiva nykyisten runkojen kanssa. Sonysta ei ole varmuutta onko yhteensopivuutta edes kahta vuotta eteenkäänpäin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JÄRKKÄRI!! kirjoitti:

Hei!
Oon ostamassa ekaa järkkäriä. Ajattelin ensin valita mallin ja oon kallistunu sonyn puolelle kun monet tuttavani suosittelevat sonya. Mutta kun sonylla näyttäisi olevan paljon vähemmän objektiiveja kun esim. nikonilla tai canonilla. Mitä mieltä te ootte et kannattaaks ostaa sonya?? oon ajatellu sonyn A35 Oisko toi hyvä ensijärkkäri? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu