mac/linux haittaohjelmaa pukkaa
kimppakivaa luvassa
376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eipä pukkaakkaan:
"Because we see considerably less malware for Mac OS X than we do for Windows, new Mac threats tend to make the news headlines. It's important to note that the sky is not falling, and we believe the threat posed by OSX/Tsunami is currently quite low. Indeed, we have not received any reports from customers yet of infections by this Mac malware"
http://nakedsecurity.sophos.com/2011/10/27/more-mac-malware-new-tsunami-backdoor-variants-discovered/
Linuxiin ei tartu mikään, siksi toiseksi Linuxin pakettivarastot ovat valvottuja ja turvallisia. Ubuntulle on 0 haittaohjelmaa tai virusta. Ubuntu ei itse asiassa tarvitse minkäänlaista virustorjuntaohjelmaa erikseen asennettuna. Eikä mikään muukaan Linux-jakelu, Android poislukien joukosta. Se on Googlen oma päänsärky kun eivät valvo Android markettia.
Linuxin arkkitehtuuri ja yhteisöllisyys tekee linuxin turvalliseksi, se on valmiiksi niin rautaisesti koodattu, että se on huipputurvallinen. Windows sallii kaiken mahdollisen paskan asentumisen. Linux ei salli. Käyttäjäoikeuksia saa vain sudolla ja salasanan antamalla. Pakettivarastossa kaikki on muutenkin tuevallista, useimmat ohjelmat vaativat asennuksessa käyttäjän salasanan antamisen.
hallelujaa ja aamen!