Hei!
Olen itse suomen kansalainen ja puoliso asuu nyt suomessa ja oleskelulupa umpeutuu tammikuussa ja pitäis hakea uus oleskelulupa.. osaatteko sanoa mitä hakemuksia tarvitaan ja miten kauan menee että saa sen luvan?
Olen migrin sivulta katsonnut noita hakmuksia mutta siinä ei oikeen selvästi sanota että mikä hakumus pitää täyttäää jos esim. puolio on jo suomessa.
kiitos.
oleskelulupa
asas-
3
233
Vastaukset
- egyVaimo
silloin haette jatkolupaa, samoilla perusteilla kuin ensimmaisen luvan, jos mikaan ei ole muuttunut niin lupatulee nopeestikin.
- egyVaimo
http://www.poliisi.fi/lansi-uusimaa
katso tuolta mita tarvitsette, ja tosiaan sen hakemuksen voi tehda poliisi asemalla. ja maksaa 120e, niin ensimmainen lupa kuin jatko lupakin!
itsellani tuo sama edessa.kun tulemme mieheni kanssa suomeen.
- egyVaimo
ja voit lisaksi varata ajan internetista niin ei tarvitse jonotella turhia!!! aika (15min) per henkilo ja lupa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083