Tvångssvenskan är hemsk

En ohurre igen

Jag är enspråkigt finsk från Vasa. Mina svenskakunskaper har alltid varit oerhört dåliga. I det område jag växte upp på fanns det inte mycket till svenskspråkiga kanske ett par tre-fyra svenskspråkiga familjer i området där jag bodde.

Svenskaundervisningen började på tredje klass. Före det så var min svenska begränsad till att räkna till fem och kolla den svenska textningen på filmer och sökande efter ordet "ja" som jag visste betydde "och". TV var ju på engelska med svensk text. Jag är säker på att många saker som jag trodde hände i TV-program och filmer jag såg på den tiden är en kombination av att jag inte visste vad som hände och... Att jag inte visste vad som hände. (fortfarande när jag ser på Star Wars så är jag bombsäker på att en scen skall finnas som helt enkelt inte existerar)

För att dra historien igen litet bakåt innan vi når den där första svenskalektionen så hade jag ju en tvåspråkig vän. Inte nog med att han var tvåspråkig han var också smart nog att lära sig läsa ett år före alla andra i lekis. Så i början fick han tolka texter vi hade med oss och senare fick han tolka när någon finne började prata. Livet var gott.

Så kommer tredje klassen. Jag hade varit upptagen med att lära mig multiplikationstabellen (jag skrev det där på en gång utan att rätta ordet. Shit vad jag kan jag), svenskan låg inte högt på min lista. Det var en främmande värld. En konstig värld. Förutom att räkna till fem och "ja" så kunde jag kanske säga "grilli piirakk" för det stod "Grilli - grill" på kiosken som fanns i närheten. (det stod också kioski - kiosk. Ur det kunde man ju räkna ut att grillipiirakka givetvis var "grillipiirakk")

Läraren kommer till svenskalektionen. Hälsar klassen välkommen. På svenska. Och säger något annat. På svenska. De första fem minuterna består av att läraren säger saker på svenska och eleverna (vi) ska tydligen röra vid vad hon säger. Om hon säger "skåp" så då ska vi röra vid kaappi.

Jag är förvirrad. Jag ser på vad de andra gör. Det fanns ju någon i klassen som kunde svenska. Förmodligen såg de flesta till dem och gjorde som de gjorde. Samtidigt kändes det somom jag var den enda som inte hade någon aning om vad som pågick. Svenskan slog mig i ansiktet genast. Det lugnade förstås ned sig en aning och vi fick böcker och sådant. Men böckerna var också de helt på svenska. Med någon sorts ordbok i slutet.

Det är förstås så alla språkböcker ser ut men det här var ju faktiskt första gången jag såg en sådan. Svenskan slog mig i ansiktet första lektionen. Jag gick igenom så gott som hela grundskolan rädd för svenskan. När som helst skulle den slå mig igen. Språket var totalt obegripligt (det är fortfarande totalt obegripligt, så. No worries). Jag lärde mig språket mekaniskt. Så som man lätt gör när man inte egentligen vill. Förmodligen på samma sätt som vissa människor lär sig matematik. "3 3=6", "3*2=6" ur det kan man räkna ut sambandet mellan de två. Men om man inte egentligen vill så lär man sig bara utantill vad de olika siffrorna blir ihop.

Vad är då poängen med denna historia? Inte vet jag. Jag tänkte nu bara dela med mig av berättelsen ett par veckor efter att den är relevant. Någonstans i gymnasiet började jag förstå vad svenskan var och även om jag inte pratar någon svenska än idag så förstår jag den och tycker att det ju egentligen är ett ganska häftigt språk. Men ändå ett språk som jag nog aldrig blir en del av.

2

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhan kielen ylistystä. Sinua ei kukaan estä itse opiskelemasta ruotsia, vaikka se ei olisikaan pakollista. Mitkään järkisyyt eivät puolla ruotsin opiskelua, mutta ihmisillä on oikeus opiskella myös asioita, jotka eivät ole varsinaisesti hyödyllisiä.

      Tämä kirjoituksesi on siirtomaakielen (ruotsi) taakse piiloitettu provo.

    • sandvik

      mitkään järkisyyt eivät kiellä opiskelemasta kaikkia kieliä ilman pakkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3625
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2550
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      594
      2288
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2036
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      77
      1794
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1668
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      1581
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1459
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1456
    Aihe