Samalla viivalla (11. luku)

Sudden Depth

Maanantaiaamun ensimmäisellä välitunnilla Mikko pääsi juttelemaan Pyryn kanssa ensimmäistä kertaa kasvotusten sitten perjantain. ''Moi, Pyry.'' ''Ai, moi! Mitenkäs rakastavaisilla meni viikonloppu?'' ''No just! Kyllähän se ihan hyvin meni.'' ''Panitteks te?'' ''Ei.'' Pyry pysähtyi, ja Mikko pian hänen jälkeensä. Pyry katsoi Mikkoa epäuskoisesti. Mikko tuhahti ärsyyntyneenä: ''Mitä?'' ''Ihan oikeesti?'' ''No ei nussittu sitten ollenkaan! Mä sanoin Juusolle, että mä haluun ekan kerran sun kanssa.'' ''Ei sun kyl olis tarvinnu...'' ''Mut mä halusin antaa sulle sen ekan. Se on kuitenkin jotain, mikä tapahtuu vaan kerran elämässä. Menettää poikuus. Sulle mä annan sen enemmän kuin mielelläni.'' Pyry hymyili: ''Oot sä sitten niin kultanen.'' ''Pelkkää hopeeta suhun verrattuna'', Mikko vähätteli. Pyry otti Mikkoa kädestä kiinni ja vei hänet lähimpään poikien vessaan.

Myöhemmin iltapäivällä koulun päätyttyä Mikko kyseli Pyryltä puhelimitse ''vapaata iltaa''. Pyryllä ei ollut mitään ohjelmaa keskiviikkona, joten Mikko keplotteli itselleenkin vapaata sille päivälle. Vaikka oli vasta maanantai, Mikkoa jännitti jo nyt tuleva ''ensimmäinen kerta''. Hän oli edennyt jo Juuson kanssa melko pitkälle, mutta viime metrit olivat vielä kulkematta. Ja niistä tulisivat ne kaikista parhaat. Mikko muodostaisi sen viimeisenkin siteen hänen ja Pyryn välille. Ikuisen sellaisen.

Ennen kuin Mikko sitä huomasikaan, oli jo koittanut keskiviikko. Pyry halutti häntä joka ikisellä tunnilla enemmän kuin koskaan aikaisemmin. Pyry ei ollut jokaisella tunnilla samassa ryhmässä, mutta silloin, kun oli, niin Mikko ei voinut irrottaa katsettaan hänestä. Kapeahkot kasvonpiirteet, söpö nenä, valloittavat silmät ja kaiken kruununa upeasti sävyttyneet hiukset, jotka olivat osittain vaalean- ja osittain tummanruskeat. ''Hiukset tekee miehen'', tapasi Pyry aina sanoa. Mikko oli samaa mieltä, sillä eipä hänenkään hiuksissaan ollut juuri moittimista - tai ei ainakaan muilla. Mikko oli huomannut, että hän jatkuvasti rakastui Pyryyn yhä enemmän ja enemmän. ''Korviaan myöten rakastunut - pätee kyllä muhun, jos Pyrystä puhutaan... Tai Juusosta. Mä en voi myöskään antaa Juuson olla puutteessa kauheen pitkään'', Mikko mietiskeli.

Koulu loppui viimein, ja Mikko ja Pyry lähtivät yhtä matkaa Mikon talolle. Kävelymatka tuntui Mikosta pidemmältä kuin koskaan hänen odottaessaan, mitä tuleman piti. Matkalla hän ei puhunut Pyryn kanssa siitä, mitä he aikoisivat tehdä perillä, vaan yrittivät pysyä asiallisemmalla linjalla. He asettautuivat aloilleen, minkä jälkeen asiallisuus katosi heidän tekemisistään täysin. Pyry kaappasi Mikon yllättäen syleilyynsä ja suuteli häntä. Mikon kädet kiertelivät Pyryn selkää pitkin siirtyäkseen pian Pyryn etupuolelle ja avatakseen hänen vyönsä. Pyry kuitenkin esti tämän ottamalla Mikkoa käsistä kiinni. Mikko lopetti suutelemisen.

''Mitä nyt?'' Mikko kysyi. ''Ei sun mua tarvii valmistella'', Pyry vastusti ja jatkoi kuiskaamalla Mikon korvaan: ''Mä voisin panna sua vaikka tältä istumalta.'' ''No mitä sitten?'' ''Suahan tässä pitää valmistella eikä mua'', Pyry tarkensi ja alkoi riisua Mikon housuja. Mikko halusi Pyryn sisäänsä mahdollisimman nopeasti, joten hän riisui nopeasti kaikki vaatteensa. ''Sä näytät upeelta'', Pyry ihasteli. Mikko oli jo ehtinyt unohtaa, että Pyry ei ollut nähnyt hänen seisovaa elintään aikaisemmin. ''Mä haluun nähdä sun oman, myös'', Mikko painotti. Pyry antoi Mikon riisua hänen paitansa, housunsa ja lopuksi merensiniset bokserit, joissa oli suuri kohouma. Mikko riisui bokserit hitaasti kiusoitellakseen Pyryä. ''Taitaa olla pituus suoraan verrannollinen kyrvän pituuteen'', Mikko repäisi. Pyryä nauratti. ''Sulla on kuule ihan tarpeeks iso.'' Vaatteet lensivät nurkkaan, kun Pyry ja Mikko valmistautuivat yhteen heidän elämänsä merkittävistä yhteisistä hetkistä.

Pyry kävi hakemassa liukastetta, ja sillä aikaa Mikko järjesteli itseään hyvään asentoon sängylle. ''Etkö sä käytä kumia?'' Mikko ihmetteli. ''Jos te ette nussineet Juuson kanssa, niin sitten ei tarvi'', Pyry vastasi tyynesti ja jatkoi: ''Paitsi jos sulla on mahollisuus tulla raskaaksi, niin sitten voi miettiä uudestaan...'' ''Sun vitsit on joskus ihan älyttömän huonoja.'' ''Voi olla, mutta tää ei koskaan petä'', Pyry sanoi ja kumartui Mikon ylle suutelemaan häntä.

7

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sudden Depth

      Ja näin olemme sitten viimeinkin päässeet tämän tarinan kanssa loppusuoralle. Seuraava osa on viimeinen, ja alan kirjoittamaan aika pian sen valmistumisen jälkeen seuraavaa tarinaa. Josta toivottavasti tulee parempi kuin tästä. Loppukiri alkaa...

    • Hyvin menee =) Onko tämä muuten sun ensimmäinen novelli ikinä? Mä olen kirjoittanut kaikenlaista ihan pienestä pitäen.

      • Sudden Depth

        Häpeäkseni joudun myöntämään, että äidinkielen opettajilta saamani traumat ovat vaikuttaneet siihen, että en ole kirjoittanut tarinoita hyvin moneen vuoteen. Viimeisin tarina on peruskoulun 8. luokalta. Eli jos nyt ihan novelleista puhutaan, niin olen täysi keltanokka. :>)


    • Sama satu täälläkin ;-) Mä sain kanssa huonoja arvosanoja äikästä yläasteella, mutta sen jälkeen aloin kirjoittamaan huvikseni. Siinä kyllä kehittyy nopeasti.
      En tiedä kiinnostaako sua, mutta mä teen välillä silleen, että luen jonkun kirjan ja sitten tavallaan jäljittelen kirjoittajan tyyliä. Lopulta musta kehittyi semmoinen kuin olen ja kehityn edellleen.

      • Sudden Depth

        Yöök. >_<

        Mulla ei riitä kärsivällisyys kirjojen lukemiseen, joten kyllähän siinä on jo yksi syy, minkä takia tarinankerronta ei oikein luista. Mutta vanha mantra pitää paikkansa, että harjoittelu tekee mestarin.


      • Sudden Depth kirjoitti:

        Yöök. >_<

        Mulla ei riitä kärsivällisyys kirjojen lukemiseen, joten kyllähän siinä on jo yksi syy, minkä takia tarinankerronta ei oikein luista. Mutta vanha mantra pitää paikkansa, että harjoittelu tekee mestarin.

        No on mulla muitakin ehdotuksia. Älä ota turhan vakavasti mun höpinöitä ;-)
        Joskus olen tehnyt silleen, että teen jokaisesta hahmosta erillisen luonnehdinnan. Olen tavallaan itse se hahmo vaikkapa päivän ajan ja kirjoitan mieleen tulevia juttuja ylös. Sillä tavalla on helppo tehdä hahmojen väliin eroja. Esim ulkonäkö ja minkälainen ympäristö hahmolla on ovat näitä juttuja.


      • Sudden Depth
        emil.laine kirjoitti:

        No on mulla muitakin ehdotuksia. Älä ota turhan vakavasti mun höpinöitä ;-)
        Joskus olen tehnyt silleen, että teen jokaisesta hahmosta erillisen luonnehdinnan. Olen tavallaan itse se hahmo vaikkapa päivän ajan ja kirjoitan mieleen tulevia juttuja ylös. Sillä tavalla on helppo tehdä hahmojen väliin eroja. Esim ulkonäkö ja minkälainen ympäristö hahmolla on ovat näitä juttuja.

        No joo, toi on kyllä sellainen juttu, mitä mäkin olen huomannut käyttäväni tässä tarinan aikana. Monet tapahtumapaikat tulee suoraan mun arjesta.

        Seuraavan tarinan mä ainakin vielä kirjoitan ulkopuolisena kertojana, mutta sitten, kun mä kirjoitan tarinan, jossa on minäkertoja, niin päästään henkilön sisäiseen maailman paljon syvemmin. Se on luultavasti kolmas tai neljäs tarina; kallistuisin enemmän sen neljännen tarinan suuntaan, koska kolmas tarina tulee liittymään näihin kahteen ensimmäiseen hyvin vahvasti. ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      88
      1866
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      403
      1849
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1786
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      379
      1763
    5. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1374
    6. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      56
      1372
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      297
      1211
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1076
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      50
      1027
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      173
      1025
    Aihe