Millainen mikrofoni

aloittelija

Olen ajatellut kuvata dokumentin isoisastani. Ostin kameraani Sony VCR22E (tai jotain vastaavaa) jo erillisen mikrofonin joka sijoitetaan kameraan kiinni siihen paalle. Mikrofoni tuntuu ihan laadukkaalta.

Minulle tuli silti mieleen, etta jos kuvataan esim. keinussa istuvaa isoisaani ja vaikka haastattelijaa, miten mikrofonin kyvyt riittavat 2-3 metrin paasta? Halusin aanen hyvin kuuluviin ja tuntuu silta etta keinussa ei voi puhua luonnollisesti jos kamera on niin kaukana, sitahan rupeaa jo luonnostaankin puhumaan vahan kovempaa.

Eli, kannattaako minun ostaa erillinen haastattelumikrofoni - mita asiantuntijat sanovat? Jos nain, onko olemassa edullisia langattomia vaihtoehtoja vai taytyyko vaan tyytya johtoon?

- nim. aloittelija

ps. sorry, skandeja ei loydy nappaimistolta ja en viitsi niita erikseen lisata

4

1007

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jay

      Teet niin että hommaat jatkojohdon siihen mikrofoniin ja viet sen mikin sinne äänilähteen luokse näin saat äänet hyvin nauhalle.

      • Conda

        Tuulisuojana toimii hyvin papan vanha karvahattu. (karpohattu)


    • Töpsel

      Mikki kameran päällä on aika turha kapistus. Sen funktiona on lähinnä nauhoittaa jonkinlaista yleistä atmosfäärilöpinää kun mitään muuta ei ole käytettävissä.

      Paras vaihtoehto on suuntaava ns. puikko hyvällä tuulisuojalla, jos ulkona ollaan. Kun haastattelet vaariasi, vie puikko vaarin eteen alas mahd. lähelle niin ettei se juuri tule kuvaan. Suuntaa mikki vaarin suuta kohti. Itse käytän mielelläni mikkiä alhaaltapäin, koska taivaalla harvemmin on mekastavia taustakohteita. Kun taas äänittää yläkulmasta, puhe yleensä suuntautuu hieman alaspäin, jolloin äänilähde ei siis ole enää mikin suuntakuviossa, toisekseen vaatteitten kahinat erottuvat paljon kovempina.

      Hyvä vaihtoehto on noin 100 euron langallinen nappimikki vaarin kravatissa, noin 20 sentin päässä suusta. Nappimikkejä saa myös langattomina. Sonylla on edullisia ja erittäin hyviä langattomia settejä. Halvin langaton mikkisetti oli muistaakseni about 500 euron hintainen.

      2-3 metriä puheelle on jo liian kaukaa. Vasta puolesta metristä tulee selvät sävelet. Mitä lähempänä sen parempi. Sisätiloissa on aina kaikua, jota aivot eivät reaalitodellisuudessa huomaa (tähän on syynä ns. Haasin efekti). Vasta nauhoitusta kuunneltaessa huomaa että olohuonekin kaikuu kuin kaakeloitu vessa. Tästä syystä tekisin haastattelut ulkona. Paras ajankohta on tuuleton ilta, jolloin linnut ei möykkää kuten aamutuimaan ja liikenne on jo hiljentynyt. Liikenteen kannalta yleensä sunnuntai on paras viikonpäivä

      • aloittelija

        Kiitoksia kaikille hyvista vastauksista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      89
      10652
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      245
      4566
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3943
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      167
      3439
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      71
      3259
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      69
      3020
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2712
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2280
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1766
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      164
      1510
    Aihe