KANNATTAAKO HANKKIA KIUSTA VIROSTA?

Onneton Sauna-Tonttu

Virolainen firma Saunainter mainostaa netissä kiukaita. Hinta puolet vastiivista Suomessa myytävistä. Pelottaa vaan, että joutuu pettymään tai tulee huijatuksi.
Kertokaa kokemuksistanne te, jotka olette kiukaan Virosta hankkineet.
Hyvät,mutta tietenkin ne huonot kiinnostaa myös.
Kiitos etukäteen kaikille jotka vaivaudutte vastaamaan.

9

14166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei

      HARVIA Puukiukaat NARVI Puukiukaat KASTOR Puukiukaat TATPAR Puukiukaat HELO Puukiukaat MONDEX Puukiukaat IKI Puukiukaat AITO Puukiukaat KOTA Puukiukaat

      Puukiukaat saunainterin sivuilla eikä hinnat ole todellakaan puolet. Tai sitten kävin eri sivuilla?
      Eihän tuossa listassa ole kuin yksi halpiskiuas. Se sama varmaan joka kieltäytyi kunniasta osallistua kiuastestiin...?

      Erikoinen lista siinä mielessä että siinä on kiukaita joita ei yleensä saa samasta rautakaupasta? Ei ollut sy---tä joukossa, miksi?

      • Onneton Saunatonttu

        Sanoin epähuomiossa puolet halvempi. Vastaava suomalainen kivikiuas on 995e ja virolainen oli n. 400e halvempi. Ja kyseessä on netistä tilaaminen.
        Arvelluttaa lähinnä siksi koska joku oli oastanut wc-pytyn Virosta(tarkoituksenaan säästää) niin se pysty ei passannutkaan Suomessa viemärin reikään.


      • 995-400=?
        Onneton Saunatonttu kirjoitti:

        Sanoin epähuomiossa puolet halvempi. Vastaava suomalainen kivikiuas on 995e ja virolainen oli n. 400e halvempi. Ja kyseessä on netistä tilaaminen.
        Arvelluttaa lähinnä siksi koska joku oli oastanut wc-pytyn Virosta(tarkoituksenaan säästää) niin se pysty ei passannutkaan Suomessa viemärin reikään.

        http://www.saunasteine.de/media/content/Saunaofen/IKI/ofentest.pdf

        Löytyisikö tuolta niitä mahdollisia syitä hintaeroihin? Stove(Viro)kiuas ei esittänyt kiinnostusta tuotteensa testaamiseen mikä jo kertoo omaa kieltään tuotteesta.

        Saa nähdä saako noita ulkomaalaisia halpatuotantokiukaita myydä sen jälkeen kun tyyppikilvet tulee pakollisiksi? Ehkä käy samalla tavalla kuin asuntorintamalla. Suomen rakennusmääräykset ovat tiukat kotimaisille valmistajille mutta samalla rajan takaa saa edelleen ostaa esim. älvsby-huusseja?

        Hintaeroja vertaillessa kannattaa myös kiinnittää huomio esim. materiaaleihin ja materiaalivahvuuksiin jne. Toki Suomalaistenkin kiukaiden hintoihin vaikuttaa myös se, onko tuote valmistettu halpamaissa vai kotimaassa.


    • Palautetta.
      • Saaremaa Duliperse

        Tere
        Saaremaase tulipöndö saab tulimmaine higitippa. Ku varustat kuumakobin saaremaa tulipöndö, o näkime karrela ja bunanahka ihosiirto. Vähä klapi ja pitkä hiki.


    • samivaasa72

      Ei voi suositella. Huum sähkökiukaan takuu 3 vuotta ja se kesti sen 2 vuotta. Vastukset kärähti ja tehtaalle kuvia kivillä ja ilman . Kuulemma oli kiviä liikaa vaikka käyttöohjeessa mainittu 55kg ei ylittynyt, ei kuulemma kiertänyt ilma vastuksien välissä. Käytimme siis luonnon kiviä vapaasti ladottuna ja vastukset näkyivät punaisina kivien alta. (edestä) Korvauksena olisi ehkä, siis nimenomaan ehkä myyty uudet vastukset alennuksella. 600€ on aika iso raha kahden vuoden käytöstä, seuraavaksi starkkiin/K-rautaan ostamaan suomalaista kiuasta. Koitan vielä jankata ko .myyjän kanssa mutta lienee turhaa.

    • Viro_on_pop

      Kyllä kannattaa yhtä paljon kuin naisen hankkiminen Virosta.

    • kokkakeppi

      Virosta, latviasta,liettuasta kannattaa ainakin hankkija" käytetty auto", hyvijä autoja halavalla.

    • Kyl_maar

      Kyl maar mä käyttäsi rahat enne naise viros ku kiukkaase.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe